V rámci této novely podepsané prezidentem 21. 2. byly provedeny i dvě důležité změny obchodního zákoníku. Jde jednak o zjednodušení dispozic s podnikem a dále o zavedení nové formy rozdělení obchodní společnosti (rozdělení odštěpením). Novela obchodního zákoníku nabude účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů a neobsahuje žádná přechodná ustanovení.

Převod, nájem a zastavení podniku se zjednoduší

Převod, nájem a zastavení podniku vyžadovaly dosud stejný postup jako fúze nebo rozdělení.
Tato úprava vedle své nejednoznačnosti vedla k tomu, že smluvní dispozice s podnikem (převod a nájem podniku či jeho zastavení) byly formálně velmi náročné. I přesto, že se jednalo o smlouvu, bylo třeba před jejím uzavřením absolvovat dlouhý a nákladný proces jejího schvalování. To zahrnovalo zejména vyhotovování návrhu smlouvy, založení do sbírky listin, zveřejňování některých informací v Obchodním věstníku, případné vyhotovování znaleckých posudků...
Tyto skutečnosti do značné míry bránily tomu, aby smlouvy o prodeji či nájmu podniku byly uzavírány mezi dvěma nezávislými subjekty a aby byl podnik využíván jako zástava.
Novela popsané operace zjednodušuje. Ke smlouvě, na jejímž základě dochází k převodu, nájmu nebo zastavení podniku stačí udělení souhlasu společníků nebo valné hromady. Totéž platí samozřejmě i v případě, že předmětem těchto smluv je část podniku.
Zákon nestanoví, že se musí jednat o souhlas předchozí, jako tomu bylo doposud a bude možné ho udělit i následně. Souhlas však bude třeba udělit k uzavření smlouvy konkrétního obsahu.
Bez udělení souhlasu společníků nebo valné hromady nemůže dojít k platnému uzavření smlouvy o převodu, nájmu nebo zastavení podniku. U komanditní společnosti bude třeba k uzavření takové smlouvy souhlasu většiny komplementářů spolu se souhlasem většiny komanditistů.
U společnosti s ručením omezeným bude o udělení souhlasu rozhodovat valná hromada alespoň dvoutřetinovou většinou hlasů všech společníků. O tomto rozhodnutí bude pořizován notářský zápis.
Úprava u akciové společnosti je obdobná, pouze o udělení souhlasu rozhodují dvě třetiny přítomných (nikoliv tedy všech) akcionářů společnosti.

Rozdělovaná firma už nemusí zaniknout

Novela dále přináší do českého právního řádu novou formu rozdělení společnosti, a to rozdělení odštěpením. Dosud při rozdělení rozdělovaná společnost vždy zaniká.
Jmění společnosti včetně zaměstnanců přechází buď na již existující společnost, nebo na společnost nově zakládanou. Při rozdělení akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným je dána povinnost nechat ocenit své jmění posudkem znalce, speciálně pro tento účel jmenovaného soudem. Tyto způsoby rozdělení zůstávají v zákoně nadále zachovány. Vedle toho však bude možné rozdělit společnost s tím, že rozdělovaná společnost nezanikne, pouze dojde k odštěpení části jejího jmění. Část jmění tak může přejít buď na již existující společnost (odštěpení sloučením), či na nově založenou společnost (odštěpení se založením nové společnosti).
Společnost, na kterou přechází část jmění rozdělované společnosti, je společností nástupnickou a společníci rozdělované společnosti se stávají společníky této nástupnické společnosti.

Řeší se i daňová ztráta nebo sporný majetek

Praktický důsledek odštěpení je, že rozdělovaná společnost nezaniká a může nadále vyvíjet svou podnikatelskou činnost, aniž by bylo třeba znovu zajišťovat podnikatelská oprávnění. Jelikož se jedná u rozdělované společnosti o tentýž subjekt, je nadále oprávněna uplatňovat svou daňovou ztrátu.
Odštěpení je završeno zápisem do obchodního rejstříku. Posudkem znalce jmenovaného soudem je třeba nechat ocenit pouze odštěpovanou část jmění rozdělované společnosti, a nikoliv jmění společnosti celé. V případě odštěpení se založením nové společnosti musí být vyhotoven projekt rozdělení a v případě odštěpení sloučením uzavřena smlouva o rozdělení.
Nebude-li zřejmé, jaký obchodní majetek a závazky tvořící jmění rozdělované společnosti přešly na nástupnickou společnost, má se za to, že sporný obchodní majetek a závazky na nástupnickou společnost nepřešly. Základní kapitál nově zakládané nástupnické společnosti může být maximálně ve výši hodnoty čistého obchodního jmění stanovené posudkem znalce.
U rozdělované společnosti nesmí v důsledku odštěpení klesnout vlastní kapitál pod základní kapitál. Společnosti s nízkým vlastním kapitálem tak nebudou moci tento způsob rozdělení využít.
Autor je advokát bnt-p, pravda noack & partner, v. o. s.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist