Včera vedení firmy oznámilo, že vše, co se dosud dividend týkalo, padá. Až dosud se každoročně dividenda zvyšovala zhruba o korunu. Dividenda z loňského zisku však patrně bude vyětší. Loni přitom ČEZ na akcii vyplatil devět korun, celkem 5,3 miliardy korun.
"Už dřív uvedený stav nekoresponduje s tím, jak se vyvíjí naše hospodaření," říká šéf ČEZ Martin Roman. "Čili budeme letos navrhovat přehodnocení toho původního plánu samozřejmě směrem nahoru," uvedl Roman.
Kolik peněz ze zisku se tedy dostane mezi akcionáře? "Výsledky jsou skvělé a variant je víc. Lze třeba zvažovat podíl ze zisku nebo úrok z hodnoty akcie. Ale říct dnes, co z toho půjde skutečně do hry, nejde," naznačuje hledání řešení finanční ředitel ČEZ Petr Vobořil.
Investiční analytik Jan Procházka z Cyrrusu odhaduje, že letošní dividenda by se mohla pohybovat kolem 11,50 koruny na akcii. Proti loňsku by to bylo zvýšení o 2,50 koruny.

Zisk platí zákazníci
Společnost ČEZ, v níž stát drží majoritní podíl, loni za prodej elektřiny utržila 65,2 miliardy korun a meziročně si polepšila o téměř devět procent. Provozní zisk se přitom zvýšil o 52 procent na 19,6 miliardy korun. Větší příjmy má ČEZ hlavně díky vyšším cenám elektřiny, které se v Česku zvýšily o 11,3 a v zahraničí o více než 23 procent.
Podle Martina Továrka ze společnosti Arthur D. Little se na chodu firmy pozitivně promítly i přetrvávající nízké provozní náklady a příznivý vývoj nákladů na údržbu, opravy či palivo. Provozní náklady společnosti loni klesly o 2,6 procenta na 48 miliard korun. Podobný vývoj se čeká i letos.
Jen reorganizace údržby energetických zařízení by měla snížit tyto náklady až o čtvrtinu, ročně asi o miliardu korun. "Zatím máme pravidelné údržby, ale chceme, aby víc kopírovaly stav zařízení," popisuje rezervy Roman. O tom, jakého počtu pracovníků se tato změna dotkne, ale zatím nechce mluvit.

Skupina také letos poroste
ČEZ tedy může i letos pomýšlet vysoko. Prognózu chce firma sdělit až při představení čtvrtletních výsledků, ale nijak se netají tím, že může překonat i letošní rekordní zisk.
Nahrávají jí především rostoucí ceny elektřiny. Jen v tuzemsku proti roku 2005 letos velkoobchodní ceny vzrostly o čtrnáct až patnáct procent.
V zahraničí je růst ještě dramatičtější. Tam jsou už nyní, jak upozorňuje obchodní šéf ČEZ Alan Svoboda, velkoobchodní ceny o třicet a na příští rok dokonce o šedesát procent vyšší. To pak samozřejmě ovlivní hospodářský výsledek letošního roku.

Jak se loni dařilo velkým českým firmám