Přechod na paušály má i úskalí


Většina drobných podnikatelů má několik posledních dní na vypracování svého daňového přiznání. Pokud má fyzická osoba za rok 2005 příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů (dále jen ZDP), tak si je může stejně jako s. r. o., a. s. nebo jiná právnická osoba snížit o výdaje, které prokazatelně na dosažení, zajištění a udržení příjmů vynaložila, a to za podmínek stanovených v ZDP.
Podnikající fyzická osoba si však na rozdíl od té právnické může vybrat, jestli bude uplatňovat výdaje jí prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, anebo je uplatňovat takto nebude a uplatní je prostým výpočtem stanoveným procentem z dosažených příjmů, protože to je pro ni výhodnější.

Paušály jsou vyšší

Novelou ZDP dochází k výrazné změně, protože tyto výdajové paušály se podstatně zvyšují, a to nejenom pro rok 2006, ale podle přechodných ustanovení tohoto zákona také již pro rok 2005!
Například u dosažených příjmů z řemeslných živností je možné místo dosavadních 25 % procent z příjmů uplatnit 60 %, u ostatních živností 50 % (navíc lze uplatnit i pojistné zaplacené v roce 2005 na sociální a zdravotní pojištění ve skutečné výši).
Protože je výše výdajových paušálů různá, je také třeba činnost vykonávanou poplatníkem uplatňujícím tyto paušály správně zařadit. Tak například, co se rozumí zemědělskou výrobou, kde jsou výdajové paušály nejvyšší (80 % z příjmů), je stanoveno v § 2e zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství. Co se rozumí řemeslnými živnostmi, kde je druhá nejvyšší výše výdajových paušálů, je vymezeno v příloze č. 1 k živnostenskému zákonu, podle níž jsou řemeslnými živnostmi například zámečnictví, opravy silničních vozidel, pekařství, truhlářství, zlatnictví a klenotnictví, zednictví, tesařství, pokrývačství, klempířství, vodoinstalatérství, topenářství, hostinská činnost, holičství, kadeřnictví...
Pozor na to, že kdo však dosud výdajové paušály vůbec nevyužíval a rozhodne se pro ně právě již za rok 2005, musí počítat s úpravami základu daně podle § 23 odst. 8 ZDP a s podáním dodatečného daňového přiznání za rok 2004.
Příklad: Živnostník (neplátce DPH) vedl v roce 2005 daňovou evidenci a na základě novely ZDP se rozhodl, že již za rok 2005 využije výdajové paušály.
Protože k 31. 12. 2004 měl pohledávky za jím poskytnuté služby ve výši 40 000 Kč, závazky za dodání materiálu za 20 000 Kč, a na skladě materiál za 30 000 Kč, je povinen podat dodatečné daňové přiznání za rok 2004, zvýšit v něm základ daně o 50 000 Kč (40 000 + 30 tisíc - 20 000 Kč), vypočítat příslušnou daň a rozdíl na dani z příjmů za rok 2004 oproti řádnému daňovému přiznání za rok 2004 na účet svého správce daně zaplatit.

Hrozí i penále

Nedotažením právní úpravy v prosincové novele ZDP, kdy živnostník je povinen v tomto případě upravit základ daně zpětně za rok 2004 a nikoliv za rok 2005, je však on v prodlení s platbou rozdílu na dani z příjmů za rok 2004 a správce daně mu může vyměřit penále ve výši 0,05 % z nedoplatku daně za každý den prodlení.
Živnostník si však může podat žádost o prominutí penále z důvodu odstranění tvrdosti zákona, čemuž by mohl správce daně v takovém atypickém případě (daném novelou ZDP) vyhovět.

Daňová optimalizace

Pokud podnikatel přešel v roce 2005 z daňové evidence na vedení účetnictví tak má postupovat při tomto přechodu podle přílohy č. 3 ZDP. To znamená, že tento přechod bude mít dopady do základu daně již za rok 2005.
Podnikatel by ale neměl zapomenout na výhodné ustanovení § 23 odst. 14 ZDP, umožňující mu zvýšit základ daně za rok 2005 o hodnotu zásob a pohledávek, které evidoval k 31. 12. 2004, nikoliv jednorázově, nýbrž postupně po 9 následujících zdaňovacích období, počínaje rokem 2005.
A to dokonce nejen rovnoměrně, ale i nerovnoměrně tak, aby v těchto obdobích svou daňovou povinnost co nejvíce optimalizoval. Jinými slovy, může si třeba optimalizovat svůj daňový základ za rok 2005 třeba až na úroveň minimálního základu daně.
Je to umožněno tím, že o hodnotu zásob a pohledávek zvyšuje základ daně postupně (může do základu daně za rok 2005 zahrnout třeba i jen 1 Kč hodnoty zásob na skladě a 1 Kč hodnoty pohledávek), kdežto hodnota závazků, které by při jejich uhrazení byly daňovým výdajem, snižuje základ daně za rok 2005 v plné výši jednorázově.

Je možné odečíst zásoby

Poplatník s příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, který zahájil činnost v roce 2005, si může snížit základ daně za rok 2005 dokonce i o zásoby pořízené v roce 2004, a o jiné nezbytně vynaložené výdaje v roce 2004 spojené se zahájením činnosti (soudní a správní poplatky a jiné úřední výlohy, výdaje na pracovní cesty spojené se zahájením činnosti, výdaje za různá školení a kurzy nutné k zahájení činnosti apod.).
U příjmů z kapitálového majetku podle § 8 bude podnikající fyzická osoba v praxi většinou zahrnovat do daňového přiznání jenom příjmy z úroků ze svého běžného účtu určeného k podnikání a úroky z jím poskytnuté půjčky nebo úroky či poplatky z prodlení s úhradou faktury odběratelem. Je tomu tak proto, že u většiny ostatních příjmů dosažených v ČR, již byla daň sražena tím, kdo takový příjem vyplácí.
Autor je daňový poradce