Přechod nemusí být problémový


Poslední dny a týdny probíhají ve většině firem ve znamení účetních závěrek a ukončení účetního roku. To se však netýká společností, jejichž fiskální rok se liší od kalendářního roku. Důvod, proč firma přechází na hospodářský rok (čili mění fiskální období), je jediný: kalendářní rok shodný s účetním rokem je pro danou společnost z hlediska její činnosti nevýhodný.

Účetní rok lze i prodloužit

K firmám, které od letošního roku přecházejí na hospodářský rok, patří i největší český producent informačních a ekonomických systémů, společnost LCS International. Pro ni bude nyní hospodářský rok začínat 1. červencem a končit 30. červnem.
Účetní období zahájené 1. ledna 2005 bylo v rámci přechodu na hospodářský rok prodlouženo do 30. 6. 2006, tedy o povolené maximum - šest měsíců. O tolik lze účetní období i zkrátit. Prodloužením je ale možné ušetřit jednu účetní závěrku, zatímco v případě zkrácení fiskálního roku naopak závěrka přibude.
Důvodem změny bylo posunutí plánovacího a závěrkového období mimo hlavní obchodní sezónu, která v LCS tradičně vrcholí na konci kalendářního roku. Dosavadní praxe, kdy v posledním kvartálu účetního roku firma vytvářela většinu ročního obratu a generovala prakticky celý zisk, byla na úkor kvality a operativnosti finančního řízení firmy.
"Od přesunutí aktivit, souvisejících s plánováním a s účetními závěrkami, na letní období si slibujeme především vytvoření většího prostoru pro poskytování služeb zákazníkům i pro obchodování v období přelomu kalendářního roku," předpokládá Jan Přerovský, generální ředitel a předseda představenstva LCS. Pokud je obchodní "špička" ve firmě nasměrována doprostřed fiskálního období, lze také lépe korigovat ekonomické výsledky a pracovat s nimi, říká.

Metodika především

Změna hospodářského roku nemusí pracovníky firmy nijak výrazněji zatížit. Pokud je přechod dostatečně připraven, nehrozí ani nebezpečí jakéhokoliv ztížení zpracování vlastního účetnictví firmy.
Přechod na jiné fiskální období je náročný především na metodiku. Teoreticky je možné se k takovému kroku rozhodnout bezmála ze dne na den. Jediné, co je nutné dodržet, je jeho ohlášení finančnímu úřadu do 31. 12. aktuálního roku.
Nesmírně důležité je zejména určit, kterých oblastí se přechod týkat nebude. Tedy, co zůstane v režimu kalendářního roku. Například oblast mezd, DPH a podobně. Poněkud jiné je to u evidence majetku, jehož daňové a účetní odepisování probíhá v přechodném období jinak než v běžném roce.

Informační systém

Velmi podstatnou věcí, vyžadující precizní přípravu, je nastavení konfigurace informačního systému ve firmě. Jedním z podstatných kroků je nastavení prostředí v systému tak, aby leden dalšího kalendářního roku dokázal informační systém účetně chápat jako další měsíc běžného účetního roku.
"Díky tomu, že jsme nastavení informačního systému nepodcenili, byl leden, který zpravidla bývá pro pracovníky účtárny jedním z nejnáročnějších měsíců, letos naopak měsícem relativního klidu," říká finanční ředitel Jiří Hub.
Oblasti daní se tento krok významněji nedotýká. U daně z příjmu je pouze třeba neopomenout pokračovat v placení záloh, pokud společnost tuto povinnost má.
Autorka pracuje ve společnosti LCS International

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist