Silná koruna nemusí být proti zájmům firem
Malí a střední čeští exportéři přišli před minulým měnovým zasedáním bankovní rady ČNB s výzvou proti silné koruně. Argumentovali, že silná koruna působí proti udržitelnému rozvoji podnikání.
Z nynějšího stavu, kdy silný kurs koruny údajně může způsobit propouštění a likvidaci řady vývozců, asociace exportérů viní Českou národní banku. Nelze nic namítnout proti správnosti učebnicové teze, že posilující domácí měna může ohrožovat konkurenceschopnost některých podniků. Ale každá mince má dvě stránky.
Silná domácí měna, která zahraničním dovozcům prodražuje české zboží, tlačí - a třeba dodat, že poměrně úspěšně - na zvyšování produktivity malých a středních firem, zejména investicemi do moderních strojů a zařízení. Vždyť investice, které provedly malé a střední podniky, činil už v roce 2004 polovinu všech investic v české ekonomice.
A tady se dostáváme k druhému efektu dlouhodobě posilující koruny a s ní spojené nízké inflace. Nepřímo umožňují centrální bance udržovat nízké úrokové sazby, což se odráží v atraktivním úročení komerčních úvěrů. Silná koruna totiž byla v posledních letech, ať přímo či nepřímo, poměrně častou příčinou snižování úrokových sazeb centrální banky. O zájmu malých a střední podniků investovat svědčí nárůst úvěrové angažovanosti českých bank vůči tomuto sektoru. Ničím výjimečným přitom nejsou 40procentní meziroční nárůsty. Příliv peněz z finančního sektoru do ekonomiky, na jejímž výkonu se malé a střední firmy podílejí takřka 53 %, je tak jedním z nejdůležitějších faktorů, které stimulují ekonomický růst.
Zájem podnikatelů investovat je navíc podpořen stále se zlepšující znalostí, které mají banky o svých klientech. Banky dnes lépe rozlišují úvěrové riziko jednotlivých klientů, což se promítá do nižších rizikových přirážek. To pak v kombinaci s nízkými sazbami výrazně tlačí cenu peněz pro podnikatele dolů. Kontokorent je tak dnes sice oceňován stropem 13 - 15 % p.a., ale malé a střední podniky jej díky individuálně stanovovaným maržím mohou získat za méně než polovic.
Dlouhodobě posilující koruna, proti níž menší exportéři pozvedli hlas, tak nemusí působit jen proti nim, ale spolu s cenovou pružností úvěrujících bank paradoxně i v jejich prospěch. A pokud se tyto podniky, ať velké či malé, chtějí před sílící korunou ochránit, mají možnost využít kursového zajištění, které je v nabídce bank běžné.
Autor je ředitelem finančních služeb pro malé a střední podniky v ČSOB
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist