Nová továrna a vývojové centrum strojů na produkci nanovláken se začne v dubnu stavět v Liberci. Projekt za 250 milionů korun rozjíždí společnost Elmarco. Ta je podle slov jednatele firmy Ladislava Mareše jediným průmyslovým výrobcem těchto strojů na světě. Další stovky milionů investuje firma do výrobních zařízení.
Zázemí závodu se bude rozkládat na ploše 2500 metrů čtverečních a poskytne zaměstnání několika stovkám lidí. V první fázi chce Elmarco vybudovat vývojové prostory, laboratoře a konstrukci. Během druhé etapy, která začne příští rok, vyroste výrobní závod a školící centrum.
Převratnou technologii výroby nanovlákenných materiálů, které jsou až tisíckrát tenčí než lidský vlas, vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci a v roce 2003 si zažádali o patent. Ten pak odkoupilo Elmarco.
V čem a kde vlastně mohou být nanovlákna lidem užitečná? Materiály z nanovláken mají mnohem jemnější strukturu než obecně rozšířené netkané materiály. V medicíně se tak například hodí na zastavování krvácení a urychlení hojení ran. Membrána z nanovláken zase může omezit riziko pooperačních srůstů.
Uplatnění nachází tato technologie i ve vojenství. Američtí vojáci tak už dnes chodí ve speciálních oblecích, vyrobených českými stroji, které zabrání, aby k tělu oděvem pronikly smrtící mikroorganismy. Dalším okruhem použití je automobilový průmysl. Filtry z nanovláken totiž zachycují daleko více částic, což znamená jejich zvýšenou výkonnost. Čistit a filtrovat ale mohou vlákna i třeba odpadní vzduch z jaderných elektráren. Zajímavé možnosti mají nanomateriály ve stavebnictví, zejména při protihlukových úpravách zvukových studií, přednáškových a koncertních sálů, divadel, průmyslových hal či stadionů.
Myšlenka nanotechnologií vznikla už před více než čtyřiceti lety. Jako první s ní přišel americký fyzik Richard Feyman v roce 1959. Průmyslová výroba však tehdy nebyla kvůli velkým nákladům vůbec možná. První pokusy o vytvoření nanovláken však konali vědci ze společnosti Formalas už v roce 1934.
Elmarco, které dnes zaměstnává zhruba 170 lidí, vzniklo v roce 2000 jako stoprocentně česká firma. Loni v říjnu koupilo šestadvacet procent firmy švýcarsko-francouzské sdružení investičních fondů - Banexi Ventures, TAT Capital Partners a Alpha Associetes. Hlavním výrobním programem Elmarca byla původně výroba polovodičů.
Nanovlákna se nyní podílí na půlmiliardových tržbách podniku zhruba z deseti procent.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist