Šílený výraz a pěna u úst, židle létající vzduchem, hromady gumových zvířátek. To všechno přináší pořad Mad Money (Šílené peníze) bývalého úspěšného investora, nyní novináře a showmana Jima Cramera. V pořadu dává divákům investiční doporučení. Divoký průvodce "šílené" šou americké televize CNBC však není jenom bavič, jeho slova totiž dokážou výrazně zahýbat s finančními trhy.
Včera se tak díky Cramerově "zásahu" vyšvihly o 2,5 procenta na své historické maximum akcie izraelské společnosti Nice Systems. Na rekord se více než procentním růstem dostal i zprostředkovatel aukcí Sothebys Holdings. Obě firmy přitom Cramer doporučil k nákupu ve svém pořadu v noci na včerejšek.

Cramerův efekt

Na Wall Streetu už se dokonce začalo mluvit o "Cramerově efektu". Doporučení od uznávaného odborníka totiž mohou změnit kurs akcií i o desítky procent. Rekordem je podle agentury Reuters třicetiprocentní růst farmaceutické MT Medical letos v lednu.
Mnoha odborníkům dělá Cramerův efekt starosti. Akcie totiž často sice na jeden den vyrostou, pak se však dostaví ještě strmější propad. "Je to velké pokušení nechat si poradit od tohoto nezřízeného šoumena. Můžete sice rychle zbohatnout, ale stejně dobře vás to může zruinovat," řekl Reuters Greg Goldstain, prezident americké makléřské firmy Marquee Investment Capital. "Když rychle neprodáte, je to vaše smrt," dodal pochmurně.
"Lidé, kteří se řídí jenom radami z televize, nemají na trhu co dělat," vyjádřil se ke Cramerově efektu Steven Thel, který pracoval jako konzultant v americké komisi pro cenné papíry.
Efekt, jaký mají jeho doporučení, zaskočil i samotného Cramera. "Asi bych se měl víc krotit," řekl v rozhovoru pro Reuters.
Cramer při svých šou rozhodně nechce vypadat krotce. Když vpadne na pódium, je ho hned plný sál. Jeho "profláknutý" pozdrav "booyah", který podle něj znamená něco jako: "teď pojďme vydělat nějaké peníze", přivádí publikum do varu.
Mad Money totiž určitě není tím typem pořadů, kde sedí uhlazení finančníci v drahých oblecích a pomocí grafů analyzují vývoj na trzích.
Cramer po pódiu běhá, skáče, vzduchem létají různé věci. Když třeba radil svým divákům, aby se co nejrychleji zbavili akcií letecké společnosti Boeing, vzal model letadla a vší silou jím mrštil o stěnu, aby předvedl, co si o firmě skutečně myslí.
Nedílnou součástí jeho pořadů jsou i gumové figurky medvědů a býků, které symbolizují náladu na trzích. Ty zažívají v rukou Cramera různé nepříjemné věci.
Třeba po nárůstu indexu Dow Jones letos v únoru o 1,25 procenta se oblékl jako šéfkuchař a velkým kuchyňským nožem pak odřezal postavičkám medvědů hlavy a začal je smažit na pánvi s paprikou a cibulí.
Gumoví medvědi a býci se mezi Američany stali velmi populární. Cena jednoho takového zvířátka se podle Reuters na aukčním serveru eBay vyšplhala až k sedmdesáti dolarům.
Vrcholem pořadu je pak část nazvaná "Lightning Round" (Bleskové kolo), ve kterém se diváci ptají na podrobnosti o libovolných akciích, aby vyzkoušeli Cramerovi encyklopedické znalosti. Tuto část pořadu zahajuje svérázný bavič odhozením kancelářské židle na hromadu zničeného nábytku, který tu zůstává z předešlých vystoupení.

Úspěšný investor

Cramer ovšem není jenom obyčejný bavič. Ve světe financí a velkých peněz se vyzná. Předtím, než vtrhl do šoubyznysu, provozoval úspěšně hedgeový fond Cramer and Company s průměrnou roční výnosností 24 procent. Ještě předtím působil jako broker v jedné z největších světových investičních bank Goldman Sachs.
Kromě pořadu Mad Money, který se vysílá třikrát týdně, provozuje jednapadesátiletý moderátor a spekulant ekonomický zpravodajský server TheStreet.com, jehož je největším akcionářem a také nejoblíbenějším autorem. Mad Money se poprvé vysílalo 14. března loňského roku.