Malí akcionáři Mittalu tvrdí: Silnější vlastník nás poškodil

Naděje, že drobní akcionáři Mittalu Steel Ostrava (bývalé Nové huti) uspějí ve sporu s majoritním vlastníkem podniku - nadnárodním Mittal Steel Holdings, je stále mizivější.
Drobní podílníci podezřívají mateřskou společnost, že českou dceru ošidila o 200 miliónů korun. Nepodařilo se jim ale zapojit do bitvy s mocnou korporací silnějšího spojence - stát, který drží v ostravském Mittalu prostřednictvím České konsolidační agentury a Ministerstva financí téměř čtvrtinový podíl. Úředníci totiž ani po dvouletém šetření nemají názor na to, zda podnik utrpěl či neutrpěl škodu.
Transakci, kterou drobní akcionáři už dva roky kritizují, brzy nebude možné napadnout u soudu. "Hrozí promlčení nároku na náhradu škody," říká advokát Josef Veverka, který zastupuje čtyři z protestujících akcionářů. Lhůta, během níž je možné obchod u soudu zažalovat, vyprší 15. dubna.
Transakcí, která vadí menšinovým vlastníkům, je tři roky starý prodej podílu v dopravní firmě NH-TRANS. Podíl od ostravského Mittalu kupovala mateřská společnost v Nizozemsku. Ostravská huť tehdy matce prodala téměř polovinu NH-TRANS za padesát miliónů korun. V té době však jiný spolumajitel NH-TRANS - její bývalý šéf - prodával svůj vlastní podíl za cenu, která byla (při přepočtu na jedno procento jmění prodávané firmy) víc než pětkrát vyšší. Na konci téhož roku navíc oceňoval majetek NH-TRANS soudní znalec Radim Dědič. Také podle jeho posudku byla hodnota firmy pětinásobná proti tomu, kolik nizozemský Mittal své ostravské dceři zaplatil.
Drobní podílníci z toho dovozují, že jejich podnik tak přišel o majetek v hodnotě dvou set miliónů korun. Vysvětlení se stále domáhají marně. "Mittal Steel nemá v tuto chvíli zájem se k tomuto tématu blíž vyjadřovat," řekl tento týden mluvčí Mittalu Ondřej Hampl.
Několik akcionářů už napadlo u soudu valné hromady, které o prodeji NH-TRANS jednaly. Soud však o jejich žalobách zatím nerozhodl. Jinou cestu zvolila čtveřice akcionářů z Prahy. Ta už loni vyzvala Českou konsolidační agenturu, aby u soudu žádala na představenstvu Mittal Steel Ostrava náhradu škody. "To může udělat jen vlastník, který drží víc než tři procenta akcií. A je povinností ČKA, aby své zájmy v Mittalu hlídala," zlobí se akcionář Jiří Psota. "Zdá se, že se úředníkům nechce šťourat do věcí, které se jim zdají složité," dodal advokát Veverka.
Úředníci agentury zatím obchod stále zkoumají: "ČKA jsou známy výhrady menšinových akcionářů. Naše agentura prověřuje okolnosti obchodu, nicméně zatím se jí nepodařilo získat informace, které by jednoznačně vypovídaly o výhodnosti či nevýhodnosti prodeje podílu v NH-TRANS," říká mluvčí ČKA Jiří Pekárek.
Prodej NH-TRANS není jediné, co drobní akcionáři kritizují. Podezřelá se jim zdá i půjčka ve výši téměř devíti miliard korun, kterou ostravská huť poskytla další zahraniční firmě z holdingu Mittal.
I přes výhrady, které malí podílníci mají, se ale jejich investice do Nové huti výrazně zhodnotily. Například Jiří Psota kupoval akcie před privatizací firmy v ceně 40 korun za kus, nyní by je mohl prodat téměř za tři tisíce.