Fakta, která je dobré znát pro správné daňové přiznání
1. Do kdy je třeba přiznání podat?
Páteční půlnocí (31. 3.) vyprší čas, který mají poplatníci bez daňového poradce na včasné odevzdání daňového přiznání a zaplacení daně. Při podání poštou je důležité razítko s datem a časem podání.
U bezhotovostního bankovního převodu je rozhodující den (případně čas) odepsání platby z účtu poplatníka. Výjimkou jsou platby ze zahraničí. Rozhodující je nově den, kdy byly peněžní prostředky připsány na účet správce daně.
2. Jaké formuláře použít?
Pro fyzické osoby platí letos nové, šestistránkové formuláře. Nelze tedy použít čtyřstránkový tiskopis z loňska. Oproti loňsku přibyly nové kolonky (třeba kvůli daňovému zvýhodnění na dítě) a přílohy (na společné zdanění manželů).
3. Kde lze přiznání podat?
Daňové přiznání je možné přímo odevzdat na podatelně poplatníkova příslušného finančního úřadu. Přiznání lze poslat i poštou či přes internet.
4. Kde a jak zaplatit daň?
Zaplatit vyměřenou daň lze několika způsoby. Jednak přímo na příslušném finančním úřadě. Nebo je možné zadat bance bezhotovostní příkaz. Od letoška je možné platit daň v hotovosti také na poštách, a to speciálními složenkami. Daňové složenky vydávají a přijímají bez poplatku všechny pošty v Česku. Hlavní okresní a krajské pošty budou mít zítra a v pátek prodlouženou pracovní dobu do 20 a 22 hodin. Daň lze zaplatit i pomocí obyčejné složenky typu A. Je ale třeba počítat s obvyklým poštovním poplatkem dle výše zasílané daně.
5. Jak je to s podáním přes internet?
Nejprve je třeba získat kvalifikovaný certifikát elektronického podpisu. Ten mohou v Česku vydávat jen tři subjekty - Česká pošta, První certifikační autorita a E-identity. Zájemce potřebuje dva doklady totožnosti (občanský průkaz a jakýkoliv druhý doklad totožnosti). U jedné ze společností si pak vyplní objednávku a podle pokynů ve smlouvě si sám na internetu vygeneruje takzvané párové klíče. Ty potom slouží k vlastnímu podpisu. Elektronicky zpracované přiznání se potom zasílá na adresu:
http://adis.mfcr.cz/adis/jepo/index.html
6. Lze podat přiznání později?
Daňové povinnosti lze oddálit ještě o čtvrt roku. Poplatník, který se rozhodne použít služeb daňového poradce, může daňové přiznání odevzdat a daň zaplatit až v závěru června.
Přesto poplatníkovi do 31. března zůstává povinnost o tomto faktu písemně informovat příslušný finanční úřad.
7. Kdy hrozí penále?
Při včasném nezaplacení daně vyměří finanční úřad penále, které se platí za každý den prodlení z celkové dlužné daně. Nejnižší sazba (0,05 procenta) se používá, přizná-li se poplatník k chybě sám. Sazba 0,1 procenta je nařízena v případě, že se třeba opozdí s placením. Nejvyšší sankce (0,2 procenta denně) se pak používá, když na chybu přijde při kontrole sám finanční úřad.
8. Daňové nedoplatky?
Právo vybrat a vymáhat daňový nedoplatek se promlčuje až šest let poté, co se stal tento nedoplatek splatným. Vyzve-li finanční úřad k zaplacení dluhu, musí je poplatník uhradit nejpozději do 8 dní.
9. Když se zaplatí vyšší daň?
Poplatník může omylem (špatným výpočtem) zaplatit vyšší daň, než by měl. V takovém případě může zažádat o vracení přeplatku.
Přeplacenou daň finanční úřad vrátí, činí-li více než 50 Kč a nemá-li poplatník u státu daňový dluh. A to do 30 dnů od podání žádosti poplatníka.
Přeplatek si může poplatník vybrat v pokladně finančního úřadu nebo požádat o bezhotovostní převod na účet.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist