Jako uchovatel hodnoty mohou posloužit zlaté tezaurační mince
Sbírání mincí a medailí patří mezi finančně náročnější koníčky. Mince patří mezi oblíbené nástroje malých investorů. O popularitě svědčí především jejich vysoká produkce, nízké náklady na výrobu a přijatelná cena. Jestliže někdo má v úmyslu si pořídit mince z cenného kovu především jako uchovatel hodnoty, může využít i takzvané tezaurační mince.
Hodnota těchto mincí se odvozuje pouze od hodnoty zlata, které obsahují. Jelikož jsou vydávány ve velkých objemech, jejich sběratelská hodnota je nulová. Synonymně jsou tyto mince často nazývány jako investiční. Tyto mince v zásadě plní obdobnou funkci jako zlaté slitky (cihličky). Jsou určené pro investory, kteří chtějí část svého majetku uložit do zlata.
Znalci investice do tezauračních mincí sice tolik nedoporučují, ale vývoj ceny zlata ukazuje, že to v posledních letech nebyla až tak špatná volba.
Na druhou stranu ale musí lidé počítat s určitým rizikem. Světové ceny zlata jsou kolísavé, navíc v České republice není vytvořen trh s investičními mincemi. Při naléhavé potřebě odprodeje části zlatého rodinného pokladu pak člověk může být odkázán jen na zlatnictví, kde nabídnutá cena za gram žlutého kovu nemusí investora příliš uspokojit.
Na co pamatovat při nákupu mincí
Z investičního hlediska představují lepší zúročení mince jubilejní. Tyto mince vydává u nás Česká národní banka, čímž je zaručena jejich pravost.
Základním předpokladem pro investování do historických mincí jsou kvalitní numizmatické znalosti. Investoři si musí dát pozor na padělky všeho druhu.
Největší růstový potenciál mají mince z devatenáctého století a starší, téměř jistotu pak představují mince středověké a antické.
U historických mincí musí investoři počítat s faktem, že tyto mince nakupují už s jejich historickou hodnotou.
Zájemci mají možnost investovat své finance také do takzvaných tezauračních mincí. Jejich hodnota se odvozuje pouze od obsahu zlata. Znalci investice do tezauračních mincí příliš nedoporučují, protože návratnost investice se v tomto případě odvíjí pouze od cen zlata na trhu.
Odborníci doporučují nákup mincí provádět především ve specializovaných numizmatických prodejnách a na mincovních aukcích pořádaných specializovanými soukromými firmami. Cenově nejvýhodnější pak bývá vzájemný prodej mezi členy numizmatických společností.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist