Investoři celého světa stále více vyhledávají možnost obchodování s deriváty, tj. cennými papíry, jejichž koupí investoři vlastně "sázejí" na další vývoj určité komodity, akcie nebo indexu. Deriváty se stávají nedílnou součástí každého portfolia. Stejně jako v minulých letech, i v roce 2005 bylo hlavním tahounem růstu elektronické obchodování.
Likvidita již dávno není soustředěna na klasických burzovních parketech, nýbrž v počítačových skříních. O své místo se stále více hlásí minikontrakty, které jsou zajímavé pro menší investory. Tento fakt potvrzuje skutečnost, že mezi dvaceti nejlikvidnějšími trhy se nachází pět minikontraktů.
Přechod k počítačům
Pokud se podíváme do světa, vidíme, že prakticky celá Evropa, ale i Japonsko a Austrálie, zavřely tzv. pity a všechny obchody provádějí prostřednictvím počítačů. Poněkud v závěsu zůstává Amerika, jež si drží tradiční obchodování. I tam však postupně investoři vyžadují změnu.
Burzy v Chicagu se nejčastěji kloní k paralelnímu obchodování jak na parketu, tak elektronicky s tím, že elektronika postupně vytláčí parket. Nejnověji s iniciativou přechodu na počítače přišla největší světová energetická burza New York Mercantile Exchange.
Velmi důležitým faktem je další koncentrace obchodování. Zatímco v roce 1999 realizovalo pět největších světových burz celkem 53 procent obchodů, vloni to již bylo 64 procent.
Tři burzy - Chicago Board of Trade (CBOT), Chicago Mercantile Exchange (CME), Eurex - se v první pětce udržely po celou dobu, Chicago Board of Options Exchange a francouzská Monep byly vystřídány burzami Korea Exchange a Euronext. Pokud budeme poměřovat procentuální vzestup obchodování v uvedeném období, pak jasně vítězí Korea Exchange, kde došlo k nárůstu obchodů o 2570 procent. Eurex posílil o 230 procent, CME o 443, CBOT o 165 a Euronext o 156 procent.
Zájem dál poroste
K celkovému růstu trhu přispívají dva druhy investorů. Prvním z nich jsou individuální investoři, kteří se samostatně či na základě poradenství rozhodují o jednotlivých investicích a asset manažeři.
Celá řada investorů, kteří nechtějí samostatně sledovat vývoj trhu a nemají čas denně sledovat dění na světových trzích, využívá možnosti tzv. manager futures. Nejedná se o nic jiného než o svěření finančních prostředků do správy odborníkům. Obě skupiny pak mají významný vliv na vývoj trhů a objem obchodování.
Celkový objem obchodů s futures a opcemi, které patří mezi nejrozšířenější druhy derivátů, na světových burzách dosáhl hodnoty 9,899 miliardy kontraktů. V porovnání s předešlým rokem se jedná o 11,68% nárůst. Největší zájem je především o finanční deriváty. Jejich objem byl loni 9,139 miliardy kontraktů, na nefinanční zbylo jen 760 miliónů.
Obchodování s futures a opcemi láká nejen zahraniční investory, ale i celou řadu českých obchodníků. Lze předpokládat, že ani tento rok nepřinese žádnou významnou změnu a objem obchodování nadále poroste. Předpokládáme, že i zájem našich obchodníků dále poroste, neboť trh futures a opcí skýtá velmi zajímavé příležitosti.
Autor je analytikem firmy Colosseum
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist