Nigerijští rebelové mají ropu jako rukojmí

Do elitního klubu "mocných", kteří hýbou cenami ropy, už nepatří pouze americký prezident nebo saúdští šejkové. Svou cestu si sem totiž "promailoval" záhadný muž, který si říká Jomo Gbomo. Stačila mu k tomu hrstka ozbrojenců a přístup k elektronické poště.
Gbomo je jakýmsi mluvčím skupiny protivládních rebelů, která stojí za nedávnými útoky na ropné těžařské věže a únosy několika zaměstnanců světových ropných společností v Nigérii. Jeho nejničivější zbraň je ale e-mail.
Vždy, když Gbomo, jehož skutečné jméno ani podobu nikdo nezná, pošle médiím nějakou zprávu, cena ropy se povážlivě zhoupne. "Všechny těžební stanice a potrubí budou cílem odsouzeným k destrukci," napsal několik hodin před útoky jeho skupiny MEND (Movement for the Emancipation of Niger Delta) na těžební plošiny společnosti Royal Dutch Shell v polovině února. Ropa na to reagovala zdražením o dolar za barel. Podobně tomu bylo už v lednu, kdy Gbomo požadoval propuštění jednoho z vůdců rebelů Mujahiba Dokuba Asariho, který byl uvězněn kvůli obvinění z korupce. Ihned poté, co tento požadavek spolu s hrozbou dalších útoků médiím zaslal, vyskočila ropa dokonce o více než dva dolary za barel.
Guerillové skupiny, jako je ta Gbomova, totiž velice brzy přišly na to, že Západ na ropu "slyší", a snaží se toho využít k tomu, aby vláda a zahraniční koncerny vyplnily jejich požadavky. "Naše akce i slova byly vždy pečlivě naplánované tak, aby zahýbaly s cenami ropy," připustil v rozhovoru pro Wall Street Journal další z vůdců povstalců, Annkio Briggs. MEND si navíc v oblasti "ropného vydírání" počíná nezvykle disciplinovaně.
"Všechno mají pečlivě připravené, jsou si vědomi toho, jaké mají jejich činy dopady na celou světovou ekonomiku," uvedl nejmenovaný západní úředník, který kroky skupiny sleduje.
Nigérie se podílí na světové produkci ropy asi třemi procenty.