Ruský státní plynárenský podnik Gazprom pohrozil, že dnes zastaví dodávky zemního plynu na Ukrajinu s odkazem na nesplacené dluhy ve výši 1,5 miliardy dolarů.

Kyjev zpočátku existenci dluhu popíral. První místopředseda vlády Oleksandr Turchynov ale později uvedl, že Ukrajina dluhy skutečně má, a dodal: "Jsme připraveni dluh uhradit výměnou za podpis smlouvy o přímých dodávkách plynu z Ruska a ne přes prostředníky."

Gazprom, největší vývozce zemního plynu na světě, vedl podobný spor k přerušení dodávek už na počátku roku 2006. O rusko-ukrajinském sporu byl bezprostředně informován i evropský komisař odpovědný za energetiku Andris Piebalgs kvůli dodávkám zemního plynu z Ruska do Evropy. "Gazprom nás ujistil, že dodávky do Evropy budou pokračovat bez přerušení," uvedl komisař Piebalgs.

Mluvčí Gazpromu Ilja Kočevrin řekl, že zastaveny by byly pouze dodávky ruského zemního plynu, a transport ze Střední Asie by nebyl přerušen.

Spor obou zemí (Gazprom na Ukrajinu dodává 70 procent veškerého zemního plynu) byl vyvolán žádostí ruského podniku, aby Kyjev začal platit za zemní plyn vyšší cenu.

Jeho dodávky byly sice na tři dny přerušeny, ale tato přestávka se vzhledem k dostatečným rezervám v zásobnících jak na Ukrajině, tak v zemích Evropské unie nijak dramaticky neprojevila.

Řešení přinesl kompromis, kdy sice Rusko začalo dostávat vyšší cenu, ale dodávky na Ukrajinu se skládají nejen z ruského, ale také z levnějšího středoasijského zemního plynu.

HN_080211_15b.jpg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist