Loni v září varoval vůdce íránských Revolučních gard plukovník Alí Rezá Záhedí, že hospodářské sankce vůči jeho zemi by mohly ceny ropy vyhnat ke stovce dolarů za barel. Podobný scénář v současnosti nehrozí. Za včerejším rekordem ve výši třiasedmdesáti dolarů vedle narůstající poptávky nestojí ale nic jiného než spor okolo íránského jaderného programu. A také skutečnost, že Írán kontroluje Hormuzský průliv, kterým v útrobách tankerů putuje polovina černého zlata exportovaného z oblasti Perského zálivu.
Rozdíl mezi množstvím ropy vytěžené každým den ve světě a celosvětovou spotřebou je totiž tak malý, že cenami dokáže zahýbat i neústupnost režimu ajatolláhů v Teheránu.
"Nemůžeme říci, že by ropy byl nedostatek. Nedostatečný je pouze náš manévrovací prostor, ať již s ohledem na produkci suroviny, či kapacitu rafinérií," řekl včera agentuře Reuters výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) Claude Mandil.
Má ve všem pravdu. Írán v současnosti kryje pouhá tři procenta celosvětové spotřeby činící 83 miliónů barelů denně. Ceny na světových trzích jsou ale dnes schopni ovlivnit i povstalci v deltě řeky Nigeru, ve které se těží o polovinu méně suroviny než na íránských ropných polích.
"Trh mluví jasně, pokud se vyskytne technický či politický problém, který přeruší část produkce v dané oblasti, ceny jdou nahoru," zdůraznil Mandil.
Technické problémy v oblasti těžby má Írán od časů války s Irákem, politický problém nastal v okamžiku, kdy Teherán oznámil, že opětovně zahájí obohacování uranu v pokusném středisku v Natanzu.
Mávat hrozbou přerušení vlastního ropného vývozu si íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád zatím může dovolit.
Spojeným státům se tento týden podle očekávání nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN získat podporu Ruska a Číny a hospodářské sankce vůči Íránu zůstávají i nadále jen planou hrozbou. O tom, že by Teherán těžce postihly, přitom nemůže být nejmenších pochyb. Írán kryje devadesát procent příjmů do státní pokladny právě z těžby ropy, která dnes představuje téměř čtyři milióny barelů denně. Je ale zároveň jediným velkým producentem suroviny ve světě, který trpí vysokým deficitem státního rozpočtu.
Íránci se totiž stále nevzpamatovali z bratrovražedné války s Iráčany z let 1982 - 1988. A ve svém každodenním životě jsou beznadějně závislí na státních subvencích, ať již v ohledu na ceny potravin či pohonných hmot.
Írán je sice čtvrtým největším producentem ropy na světě a má obrovské zásoby suroviny, kvůli nedostatku rafinérií ale musí tři čtvrtiny spotřeby benzínu krýt dovozem. Za posledních pětadvacet let vzrostla íránská populace, která si automobilismus zamilovala asi stejně jako Američané, o třetinu, produkce ropy ale pouze o desetinu. "Zablokování exportu by postihlo především samy Íránce," upozorňuje profesor Anás Alhádží, ekonom z ohijské Ady.
"Teherán dobře věděl, proč před dvěma lety podepsal s Pekingem smlouvu ve výši 70 miliard dolarů umožňující těžbu Jadavaránského ropného naleziště. Čína bude sankce v Radě bezpečnosti vetovat," dodává.

Proč stoupá cena ropy

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist