O dvě procenta se vloni v Česku zvýšil podíl elektřiny vyrobené z uhlí. Na celkové produkci země se tak uhelné elektrárny podílely 61 procenty. Byly to tedy téměř výlučně uhelné elektrárny, kdo pokryl loňský růst výroby elektřiny, jehož převážná část navíc skončila za hranicemi.

Vyplývá to z údajů, které agentura ČTK převzala z internetových stránek Energetického regulačního úřadu. Evropská unie přitom tlačí na to, aby se zvyšoval podíl obnovitelných zdrojů.

Domácí uhelné elektrárny vyrobily loni 54,05 terawatthodiny elektřiny, o 8,2 procenta více než v roce 2006. Nárůst však nepřinesly nové zdroje ani vyšší účinnost současných.

"Snažíme se co nejvíce optimalizovat provoz zdrojů. Dařilo se nám elektrárny využít lépe během celého roku," řekl mluvčí firmy ČEZ Ladislav Kříž. Firma například meziročně prodala více elektřiny v létě, kdy elektrárny nejedou na plnou kapacitu jako v zimním období.

Zvyšování účinnosti současných uhelných elektráren, do nichž chce ČEZ investovat v příštích letech zhruba 100 miliard korun, se projeví podle Kříže za dva roky.

Země loni vyvezla o 16,16 terawatthodiny elektrické energie víc, než dovezla. Čistý vývoz tak proti roku 2006 stoupl o 28 procent.

Údaje regulátora vypovídají i o loňském počasí - bylo sucho a větrno. O pětinu klesla výroba ve vodních elektrárnách, naopak rychle rostla produkce energie z větru. Podíl větrných elektráren na celkové výrobě elektřiny nicméně zůstává marginální. Výraznější nárůst zaznamenala loni rovněž výroba elektřiny spalováním biomasy; na celkové produkci se nyní podílí 1,1 procenta.

Jaderné elektrárny dodaly do sítě téměř stejné množství elektřiny jako v roce 2006, zajišťují zhruba 30 procent.

Česká republika je jednou z mála evropských zemí, která má elektřiny dostatek a přebytky vyváží.

V následujícím desetiletí se má nicméně spotřeba s výrobou srovnat, země by pak byla závislá na dovozu energie.

080214-14tab.jpg