Němečtí vyšetřovatelé splnili své slovo a poté, co minulý týden začali vyšetřovat možný daňový únik u šéfa Deutsche Post Klause Zumwinkela (toho včera nahradil z rozhodnutí dozorčí rady Frank Appel), podnikli včera desítky razií i u dalších podezřelých osob.

Jak ve svém dnešním vydání píše deník Handelsblatt, policie prohledávala kanceláře i soukromé byty v oblasti Mnichova, Frankfurtu, Hamburku, Stuttgartu a Ulmu. Celkem je na tento týden podle německých médií plánováno 125 razií. Na případu pracuje 37 daňových expertů, osm prokurátorů a několik stovek policistů. Denně má být prohledáno 20 až 25 bytů a kanceláří. Jedná se o dosud největší daňové pátrání v Německu, podezřelí měli peníze investovat v Lichtenštejnsku.

Mezi těmi, kterých by se razie mohly týkat, se očividně šíří panika. Počet těch, kteří se raději dopředu sami policii udají, roste. "Udáními se to tu jen hemží," řekl Handelsblattu jeden z vyšetřovatelů. Větší zájem registrují také právníci a daňoví poradci.

"První dotazy jsem dostal již minulý čtvrtek. Volají mi i kolegové, zda bych jejich mandantům nepomohl," řekl agentuře DPA Thomas Wenzler, právník z Kolína nad Rýnem. Zda je mezi podezřelými někdo celorepublikově známý, se zatím neví. Podle právníků je ale jen otázka času, než se jména dostanou na veřejnost.

Advokáti manažera Zumwinkela, který měl údajně stát na daních ošidit o jeden milion eur, mezitím začali zpochybňovat informace, na jejichž základě policie razie vůbec odstartovala.

Ty pocházejí z CD, které lichtenštejnské bance LGT ukradl jeden z jejích zaměstnanců. Německá tajná služba za tato data zaplatila přes čtyři miliony eur.

Podle mluvčího německého ministerstva financní ale byla koupě dat v pořádku.

"Není pochyb o tom, že se dají před soudem použít," řekl.

Německá kancléřka Angela Merkelová však včera nebyla schopna jasně odpovědět, zda je správné, aby státní orgány zaplatily potenciálnímu zločinci, když potřebují informace. "Nesmíme zaměňovat příčinu a následek. Že byl spáchán daňový únik, to je fakt, který je politováníhodný a musí být objasněn. O způsobu nabytí informací budeme informovat parlamentní orgány," řekla.

"Velmi obezřetně budu vyhodnocovat, zda je na evropské úrovni nutná další iniciativa k tomu, abychom rozbili daňové ráje," citovala agentura Reuters německého ministra financí Peera Steinbrücka.

Podle Merkelové Lichtenštejnsko transparentnost finančních transakcí už z části zlepšilo, ale pořád má co dohánět.