Vyhlášení nezávislosti Kosova bylo stejně nevyhnutelné jako rozpad Sovětského svazu či bývalé Jugoslávie, jež západ zastihly značně nepřipravené. Spolu s otázkou, zda jsme dostatečně připraveni převzít dlouhodobou spoluzodpovědnost za vývoj v Kosovu, vyvstává problém, co si počít s důsledky, jež může nedělní krok mít na takzvané zamrzlé konflikty na Jižním Kavkazu. Zatímco Rusko tradičně využívá kosovskou otázku ve svůj prospěch, západ je zdá se opět nepřipraven.
Rozpad na Kavkazu
V případě Kosova se Moskva odvolává na mezinárodní právo a princip zachování územní svrchovanosti. Pomineme-li skutečnost, že v případě konfliktů na Jižním Kavkazu argumentuje již řadu let zcela opačně, je zcela zřejmé, že její odpor vůči kosovské samostatnosti je motivován především obhajobou vlastních zájmů spojenou s umným prosazováním svého vlivu v zahraničí a prestiže na domácím poli, přičemž často zmiňovaná blízkost k pravoslavným Srbům tu má jen malý význam.
Nejsilnějším argumentem pro vedení Ruské federace proti nezávislosti Kosova je samozřejmě obava o možné posílení separatistických tendencí na jejím území. Varují-li ruští politici před možnými důsledky a precedentem pro Baskicko, Korsiku či Katalánsko, mají tím na mysli především Dagestán, Ingušsko, Čečensko a další republiky na jihu Ruska.
Kromě toho se kosovská otázka hodí podobně jako problematika protiraketové obrany či dodávek ruských surovin do ruské strategie rozdělování a oslabování Evropské unie.
Ruská zbraň na Gruzii
Nezávislost Kosova se také ukázala být výbornou ruskou zbraní těžkého kalibru proti Gruzii, jež usiluje o členství v Severoatlantické alianci. Ještě v prosinci šéf strany Jednotné Rusko Boris Gryzlov oznámil, že se nový parlament bude zabývat možností uznání Jižní Osetie a Abcházie, jež Gruzie považuje za součást svého území, díky podpoře Moskvy jsou ale od první poloviny 90. let na Tbilisi nezávislé. Ruský ministr zahraničí Lavrov se pak minulý pátek sešel s představiteli těchto dvou subjektů, aby poté Ruské zahraniční ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že "uznání nezávislosti Kosova Moskva vezme v potaz ve vztahu k Abcházii a Jižní Osetii". V pondělí pak ruský deník Kommersant přinesl zprávu, že Rusko otevře v těchto dvou entitách svá zastoupení.
Tyto kroky mají pochopitelně velkou odezvu v Gruzii. Proti ruskému postoji protestoval gruzínský patriarcha Ilja II., který se jinak drží od politiky stranou, a prezident Michail Saakašvili varoval Rusko, aby si "nezahrávalo s ohněm", přičemž měl nepochybně na mysli ruské postavení na severním Kavkazu, ale i svá dřívější prohlášení o tom, že uznání nezávislosti byť jedné ze separatistických částí Gruzie je důvodem k vyslání vojáků na tato území. To si paradoxně Moskva zřejmě dobře pamatuje a spolu s vědomím přetrvávající vnitropolitické krize v Gruzii po lednových prezidentských volbách se snaží Tbilisi provokovat, jak jen dokáže, byť kvůli obavám o možný vliv na sousední republiky severního Kavkazu Abcházii ani Jižní Osetii neuzná.
Opět válka v Karabachu?
Spolu s nestabilní situací v Arménii, jež se nachází ve válečném stavu s mohutně zbrojícím sousedním Ázerbájdžánem kvůli sporu o Náhorní Karabach, tak může být vyhlášení kosovské nezávislosti nechtěným počátkem eskalace doposud zamrzlých konfliktů na Jižním Kavkazu. Evropská unie by měla být připravena - a přispět k tomu by měla i naše země. Nejen proto, že je pravděpodobný ozbrojený střet v Karabachu v prvním pololetí příštího roku, kdy budeme předsedat Radě Evropské unie.
Autor je analytikem Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist