Věda: nečekaný vítěz LF MU
Proč toto kritérium: Bez vlastní vědecké činnosti by vysoké školy byly pouhými učilišti, vítězství proto násobíme třemi.
Co jsme zjišťovali: Jaké mají výsledky v databázi Rady vlády pro vědu a výzkum podle poslední zprávy za léta 2002 až 2006. V ní jsou zahrnuty články v tzv. impaktovaných časopisech (prestižní periodika zařazená do světové databáze Web of Science), patenty, odborné knihy, ale i méně prestižní články a příspěvky do sborníků.
Jak hodnotíme: Sledujeme jednak absolutní vědecký výsledek, jednak relativní - v přepočtu na pedagoga. Oběma dáváme váhu 50 %.
V absolutní váze vědeckých výsledků se nade všemi tyčí kolos 1. LF UK. V letech 2002 až 2006 fakulta čerpala 7 grantů celkem za více než 1,3 miliardy Kč. Tomu odpovídají i vědecké výsledky o váze téměř 21,5 tisíce. Takový výkon se dá přirovnat k vydání 860 cizojazyčných odborných knih nebo registraci 43 mezinárodních patentů (podrobněji na www.ihned.cz Jak se měří věda).
Následuje LF Masarykovy univerzity v Brně (váha 16 732). Kolem hranice 10 tisíc se pohybují i 2. LF UK a 3. LF UK. Tři fakulty - Olomouc, Plzeň a Fakulta vojenského zdravotnictví Hradec - mají vědecké výsledky kolem 5000 a skupinu uzavírá LF Hradec s váhou 3064 (i tak je to pořád "těžší" vědecký výsledek, než mají všechny právnické fakulty dohromady).
Rada vlády pro vědu a výzkum však není spokojená s efektivitou 1. LF UK, využití grantových peněz považuje většinou za průměrné. Mnohem lepší známku má od ní Plzeň, 2. LF UK nebo i Brno.
Když rozpočítáme výsledky na akademiky, pořadí se otočí. V čele se ocitnou vojáci z Hradce, následovaní Brnem a 2. LF UK. Teprve za ní další dvě pražské fakulty. Na konci jsou Olomouc a "civilové" z Hradce.
Za výsledkem vojáků stojí články do impaktovaných časopisů. Kdybychom fakulty řadili podle impaktovaných článků na učitele, pořadí se nemění, jen se mírně přeskupí čelo tabulky: 2. LF UK, vojáci, LF MU.
Pokud jde o patenty, necelých pět vykázala 1. LF UK a 3,5 patentu měla Olomouc.
Granty tvoří 41 - 43 % rozpočtů pražských fakult a Olomouce, s odstupem následují Brno a Hradec (27 a 21 %), ostatní data neposkytly.
Celý žebříček na www.ihned.cz.
Zájem o fakultu: poptávka, doktorandi, mladí akademici
Proč toto kritérium: Vystihuje poptávku po fakultě a její reputaci mezi uchazeči a absolventy.
Co jsme zjišťovali: Kolik z přihlášených v posledním přijímacím řízení bylo přijato (vyjadřuje převis poptávky); kolik z přijatých se zapsalo (vyjadřuje preference těch, kteří uspěli na více fakultách a mohli vybírat); dále kolik má škola doktorandů v poměru ke všem studentům (naznačuje, kolik z absolventů se průměrně rozhoduje získat zde doktorát); a konečně podíl docentů do 40 a profesorů do 50 let (vyjadřuje zájem úspěšných doktorandů o další vědeckou kariéru; zdravě se rozvíjející fakulta by měla akademiky v tomto věku mít).
Jak hodnotíme výsledky: Pořadí v každé z nich dáváme váhu 25 %.
Nejvyšší převis poptávky byl v posledním řízení v Brně a na 2. LF UK (přijímali shodně kolem 14,7 %). Fakulta vojenského zdravotnictví v Hradci Králové brala 19 % z uchazečů. Těsně za sebou následovaly Olomouc, 3. LF UK a LF Hradec. Na Lékařské fakultě UK v Plzni brali každého čtvrtého a na 1. LF UK v Praze tvořili přijatí 31 % z přihlášených.
Pro vybranou fakultu byli nejpevněji rozhodnuti ve vojenském Hradci (84 %) a na 2. LF UK (82 %). Následovaly Brno, "civilní" Hradec Králové, 3. LF UK, Olomouc a Plzeň. Na 1. LF UK se zapsalo 664 z 1314 přijatých, o něco málo víc než polovina.
V poměru ke studentům mají nejvíc doktorandů v Olomouci a na 1. LF UK. Pořadí všech ostatních fakult je víceméně vyrovnané. Nejméně doktorandů je na 2. LF UK (1310 studentů a k nim "jen" 345 doktorandů).
Největší podíl mladých docentů do 40 let a profesorů do 50 let mají v civilním Hradci (13,2 úvazku) a ve vojenském (6), což znamená 6,8 %, resp. 6 % pedagogů. Relativně nejméně - 1,6 % - jich má 3. LF UK (čtyři plné úvazky).
V celkovém součtu ve všech kritériích se na 1. místě shodně umístily brněnská LF MU a Fakulta vojenského zdravotnictví Hradec. Následovala Lékařská fakulta UK Hradec Králové a po ní 2. LF UK. S větším odstupem 3. LF UK, 1. LF UK a na posledním místě plzeňská fakulta.
Všechny dílčí žebříčky k tomuto kritériu lze nalézt na www.ihned.cz.
Světovost: Na Západ z Prahy
Proč toto kritérium: Čeština je příliš malý jazyk, aby se fakulta obešla bez zapojení do mezinárodní sítě, světová věda se dělá ve světových jazycích. Pobyt v cizině nebo přednášky v cizím jazyce svědčí o schopnostech studentů i o servisu, jaký škola nabízí.
Co jsme zjišťovali: Kolik studentů v aktuálním roce odjelo na nejméně semestrální pobyt (v poměru k celkovému počtu studentů); kolik předmětů určených primárně zdejším studentům se vyučuje v cizím jazyce; kolik semestrů jazykových kurzů škola nabízí.
Jak hodnotíme výsledky: Pořadí podle studentů na výměnných pobytech dáváme váhu 60 %, neboť vypovídá o aktivitě školy i zájmu a schopnostech studentů; přednáškám v cizím jazyce váhu 30 %, protože jde o kontakt s oborem ve (zpravidla) světovém jazyku; jazykové kurzy považujeme za užitečný doplněk (váha 10 %).
Největší šanci, že během studia vyjedou na aspoň semestrální pobyt, mají na 3. LF UK - 6,3 % (tedy 83 z 1308 studentů). Následuje 1. LF UK se 158 studenty (4,4 %). Z "vojenského" Hradce vyjeli pouze čtyři, byla to však 3 % studentů. U ostatních fakult se podíl výjezdů pohybuje kolem 1 % (LF UK Hradec se přitom jako jediná řídí zásadou, že pobyt je vždy dvousemestrální), pouze v Plzni s osmi výjezdy jde o 0,4 %.
Několik fakult nabízí kompletní výuku ve svých anglických paralelních třídách. Například 1. LF UK takto vyučuje 227 a Plzeň 224 předmětů. V Hradci je to 164, nejméně anglických předmětů má 3. LF UK (19) a vojenský Hradec (8).
Nejširší nabídku kurzů má 1. LF UK (98 semestrů, hlavně angličtiny a němčiny). Zbylé pražské fakulty nabízejí jazykových semestrů zhruba polovic, ostatní mezi 28 (Olomouc) a 16 (Brno s nejchudší nabídkou).
O absolventy se zajímají 3. LF UK a Brno
Proč toto kritérium: Absolventi mohou fakulty nejlépe posoudit z pohledu klientů. Profesně úspěšní absolventi jsou signálem dobré školy.
Co jsme zjišťovali: Kolik procent absolventů po šesti měsících od ukončení školy dál pokračuje v oboru; jak hodnotí svou spokojenost s fakultou; jaký je jejich průměrný plat po pěti letech od ukončení školy.
Jak hodnotíme výsledky: Protože v Česku takové průzkumy nejsou obvyklé a nemají jednotnou metodiku, sestavujeme žebříček nikoli podle toho, JAK absolventi odpovídali, ale ZDA se jich škola vůbec ptá a jak podrobné výsledky poskytuje.
Žádný průzkum mezi absolventy nedělá 2. LF UK, Plzeň nebo civilní Hradec. Také 1. LF UK pouze odkázala na obecná zjištění, podle nichž je nezaměstnanost mezi lékaři mizivá.
O něco podrobnější údaje poskytla Olomouc. Absolventi si stěžovali na přílišnou teoretičnost. "Uvítali by větší procvičování praktických dovedností a více stráveného času s pacienty u lůžka či zubařského křesla," říká proděkan LF UP Martin Modrianský. Vojenský Hradec zná osud absolventů přesně: "Všichni studenti mají závazek k české armádě ve výši dvojnásobku doby studia," vysvětluje děkan, plukovník Roman Prymula. Proto zná i jejich platy po pěti letech od ukončení studia: 30 - 35 tisíc.
Nejpodrobnější průzkumy si dělá 3. LF UK a Brno. V Praze uskutečnili průzkum mezi absolventy za posledních 10 let. Návratnost byla jen pětinová (182 z 897 oslovených). Medici vykazují vysokou věrnost oboru a i v případě 3. LF UK působí jen 1,1 % absolventů po půl roce od státnic mimo zdravotnictví. Spokojeno bylo 92 % absolventů. Pokud by měli znovu volit, tutéž fakultu by si vybralo 73 %. Ostatní by většinou medicínu nestudovali (z ekonomických důvodů).
Průzkumy dlouhodobě organizuje celá Masarykova univerzita, mezi lékaři byla ovšem posledně návratnost slabší (36,5 %). Absolventi LF MU zůstali v oboru bez jediné výjimky, ač mají - spolu s pedagogy - nejnižší nástupní platy. Průzkum prováděný po čase však ukazuje znatelný nárůst platů během dvou tří let (z nástupních 14 856 na aktuálních 22 507). Už během státnic měli brněnští medici místo či pokračovali v doktorandském stupni.
Studiu vytýkali teoretičnost a velmi nedostatečnou výuku cizích jazyků. Dobré známky dávali za orientaci v oboru a podporu týmové práce a 67 % souhlasilo, že je fakulta připravila pro život.
Mezi experty jasně zvítězila pražská 1. LF UK
Proč toto kritérium: Názor expertů vyjadřuje reputaci fakult.
Co jsme zjišťovali: Lékaři a manažeři v rozhodujících pozicích v nemocnicích, pojišťovnách i v politice měli seřadit fakulty podle toho, kterou by doporučili uchazeči o studium.
Jak hodnotíme výsledky: Pokud seřadili fakulty od nejlepší po nejhorší, každá dostane známku od 1 do 8. Pokud některé uvedli na shodném místě, všechny dostávají stejně (příklad: tři fakulty na 1. místě dostanou všechny jedničku).
Odpovídalo 12 expertů, mj. ředitelé velkých nemocnic, představitelé komory, zástupci pojišťoven a politici-lékaři včetně bývalých ministrů; dalších deset odmítlo nebo se cítili podjatí.
Jasně zvítězila 1. LF UK, která se objevila na 1. místě osmkrát. V hodnocení zaznělo: "Největší potenciál, tradice a spojení se světem, slabinou je konzervativní způsob výuky a menší orientace na potřeby studentů." - "Anonymita a poněkud vyšší výuková rigidita přináší studentům jistá zklamání, nicméně úroveň absolventů je srovnatelná s ostatními pražskými fakultami. Moc vědy a vydělávání peněz, menší zájem o práci se studenty."
Druhá je 2. LF UK (třikrát 1., pětkrát 2.). "Kompaktní fakulta, menší tradice v preklinických oborech je spíše výhodou."
Na 3. místě skončily společně LF MU ("Znám její chod, náplň, vědecko-výzkumnou činnost studentů. Určitě je v ČR nejlepší.") a 3. LF UK ("Z rozhovorů se studenty vím, že si ji dosti chválí kvůli modernímu výukovému programu a méně formálnímu vztahu s učiteli." - "Slabší ve výzkumu a mezinárodních kontaktech." - "Je zajímavá odlišným pojetím výuky, kdy studenti získávají zkušenosti na konkrétních klinických kauzách.")
Čtvrtá se mezi porotci umístila LF Hradec. S odstupem následovaly těsně po sobě LF Plzeň, LF UP Olomouc a Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Hradec. Vojáky řadili experti na poslední místo nebo fakultu doporučovali z hodnocení úplně vyřadit: "Nevychovává své vlastní mediky: ti formálně studují na LF UK Hradec a diplom dostávají od Karlovy univerzity."
Mezi experty často zněl názor, že fakulty jsou na téže úrovni: "Za skoro 18 let praxe v medicíně a výkonu nejrůznějších funkcí (předseda LOK, president ČLK, ministr zdravotnictví, předseda zdravotního výboru) jsem nezaznamenal žádný postihnutelný rozdíl mezi absolventy."
Seznam poroty na www.ihned.cz
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist