HN_080306_03b.jpgZa Medkem, který se letos dožije 83 let, přijel premiér v úterý do jeho bytu a plaketu mu předal tam.

"Pak jsme spolu chvíli hovořili. Podle jeho názoru mám na tu plaketu nárok," říká Medek. A to přesto, že sám o sobě tvrdí, že se mu nepovedlo nic z toho, co chtěl. Ale pro svobodu a demokracii toho nevykonal málo.

"Měl jsem štěstí, že jsem mohl přispět k některým věcem, které se povedly. Nakonec jsem dělal věci, o nichž jsem netušil, že je dělat budu," vzpomínal krátce před osmdesátkou. Životní peripetie jej zavedly leckam - od mytí nádobí v hospodě až po funkci prezidentova kancléře. Ale asi nejvýznamnějším zůstane Medkovo angažmá v emigraci, kdy pracoval pro Hlas Ameriky.

S komunistickou ideologií udělal celoživotní negativní zkušenosti. Již jeho rodinný původ sympatie komunistů nevzbuzoval: otec Rudolf Medek byl legionář a spisovatel, dědeček byl slavný malíř Antonín Slavíček. Jeho předčasně zesnulý mladší bratr Mikuláš se také proslavil jako malíř. Medek je přes babičku Slavíčkovou, která si vzala Herberta Masaryka, nevlastním pravnukem T. G. Masaryka.

Topolánek soudí, že Medek je člověk, s nímž lidé nemusí vždy souhlasit, ale měli by si ho vážit.

"Je to člověk, který svou neokázalou statečnost projevoval zásadovými postoji, ať už se to komukoli hodilo, či ne," dodal předseda vlády. Ten v úterý v Kramářově vile ocenil i někdejšího příslušníka československého protikomunistického odboje - šestasedmdesátiletého Milana Paumera, při návštěvě USA předal svou plaketu i Josefu Mašínovi a v nepřítomnosti i jeho bratru Ctiradovi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist