Handelsblatt

Americký výrobce čipů Intel má dnes a zítra poslední šanci vyvrátit podezření Evropské komise z toho, že zneužívá svou pozici na trhu. Zástupce koncernu si na dvoudenní slyšení pozvala evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. Intelu v rámci řízení hrozí až miliardová pokuta a nařízení na změnu jeho obchodní politiky.

Podle názoru Evropské komise se americký koncern prostřednictvím protiprávních metod pokusil vytlačit z trhu svého amerického konkurenta AMD. Intel to popírá. Podle jeho mluvčího hospodářská soutěž na trhu s procesory funguje a Intel se chová férově. Jakékoliv další komentáře firma odmítla podat. "Nechceme přilévat olej do ohně," dodal jen mluvčí.

Řízení proti Intelu by podle pozorovatelů mohlo dosáhnout dimenze konfliktu mezi Kroesovou a softwarovým koncernem Microsoft, který nedávno skončil udělením dosud nejvyšší pokuty v historii Evropské unie. Skutečnost, že tvrdý zákrok komisařky proti Microsoftu potvrdil Evropský soudní dvůr, podle expertů Kroesovou v jejím tažení proti Intelu jen posílila, i když se výtky vůči firmám v obou případech liší.

V případě, že komisařka zvítězí, hrozí Intelu tvrdá rána pro realizaci jeho strategie - dále posílit svou dominantní pozici na trhu procesorů.

Šance, že se v rámci dnes začínajícího slyšení podaří Intelu zvrátit kartelové řízení v jeho prospěch, jsou podle odborníků spíše malé. Svou kritiku bruselský úřad výrobci čipů sdělil již loni v červenci prostřednictvím takzvaného formálního obvinění. V takových případech většinou dochází také k udělení pokuty.

Komise viní Intel z toho, že výrobcům počítačů, jako je Acer, Toshiba nebo Fujitsu, nabídl slevy, pokud se rozhodnou pro X86-procesory od Intelu namísto procesorů od AMD. Intel prý dokonce výrobcům počítačů platil za to, že pozdrželi nebo dokonce blokovali zavedení procesorů od AMD na trh, a to přestože jsou tyto podle názoru odborníků několikrát výkonnější a úspornější.

Po tvrdém boji na trhu v 90. letech zbyli na trhu de facto jen dva konkurenti: Intel, jehož podíl činí 87 procent a AMD s podílem 13 procent. Zatímco Intelu se daří - jeho obrat v roce 2007 činil 39,3 miliardy dolarů a čistý zisk téměř sedm miliard dolarů, vykázal AMD za minulý rok ztrátu 3,3 miliardy dolarů. Podle zástupců AMD na tom mají vinu především právě nekalé praktiky Intelu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist