Oslavy 50. výročí založení německé centrální banky začnou 17. září. Němci si tuto událost připomenou pamětní mincí, poštovní známkou i řadou akcí.

Zavedení eura způsobilo, že padesát let po založení moc Bundesbank, která kdysi hýbala Evropou, výrazně klesla. Duch "Buby" se však prosadil a převažuje v Evropské centrální bance (ECB), která také sídlí ve Frankfurtu. "Euro je přesně tak stabilní, důvěryhodné a bezpečné jako byla kdysi německá marka," zdůrazňuje Jean-Claude Trichet, prezident ECB.

Centrální banka SRN zahájila činnost 1. srpna 1957. Jejím posláním bylo zajistit stabilitu západoněmecké měny a hladkost měnových toků.

"Historie Bundesbank je success story," konstatoval Udo Steffens, šéf frankfurtské školy financí a řízení. "Učinila z německé marky jednu z nejstabilnějších měn na světě. A bez silné marky by nikdy nebylo silné euro." Ekonomové se shodují, že modelem pro ECB, založenou v roce 1998, byla "Buba". Jak při vymezení mise, tak při provádění měnové politiky. Zvláště stanovováním, zcela nezávisle na vládách, úrokových sazeb, ale také v devizových operacích či ve fungování platebních systémů. "ECB přebrala všechny základní rysy Bundesbank a pokračovala v její úspěšné politice, aniž by toho musela mnoho měnit," poznamenal Holger Schmieding, hlavní ekonom Bank of America.

Co dnes zůstává z "Buby", která má v Radě guvernérů ECB jedno křeslo, tak jako například centrální banka Slovinska? "Potřebujeme silnou Bundesbank jako integrální část eurosystému," prohlašuje její prezident Axel Weber. V roce 2004 nahradil Ernsta Weltekeho, který byl nucen odstoupit kvůli korupci. Byl to jediný skutečný skandál v historii počestné instituce.

Weber, profesor ekonomie, aplikuje v centrální bance úspornou politiku. Podle týdeníku Der Spiegel si prý ve svém služebním bytě sám smontoval švédský nábytek, zatímco jeho předchůdci si nechávali zařídit celou vilu.

Na oficiální oslavě padesátin přivítá Axel Weber 20. září kancléřku Merkelovou. Bude jí moci prezentovat dobře fungující instituci: tak jako v minulosti radí Bundesbank německé vládě - a spravuje rezervy zlata převyšující 3400 tun. Ale přesto, že za loňský rok vykázala "Buba" přebytek ve výši 4,2 miliardy eur a drží pětinu kapitálu ECB, je nucena zavírat své pobočky. Zatímco v roce 1990 jich byly dvě stovky, v dlouhodobém výhledu jich zůstane 50. A počet zaměstnanců klesne ze 17 000 na 10 500. "Za padesát let již Bundesbank nebude existovat," soudí Dirk Schiereck z European Business School v Oestrichu-Winkelu.

Karel Ježek
Zdroj: iHned.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist