Několik českých bank nabízí služby orientované na nejmladší klienty v produktech vymezených už svými názvy. Nejdéle jsou na trhu účty pro vysokoškolské studenty, jejichž potřeby jsou, hlavně co se transakcí týká, téměř totožné s "normální" klientelou. Banky zde konkurují hlavně cenou, také však počtem a důležitostí služeb nabízených k účtu zdarma či nápady, jak zaujmout - student si může například sám navrhnout design své platební karty. Na svou příležitost čekají například konta s názvy Slůně či Rybička, jejichž klienti do studentského věku teprve dospějí.

Spořit, vybírat, platit


Kromě Dětské vkladní knížky České spořitelny, zaměřené logicky pouze na spoření, mají všechny ostatní produkty pro děti a mladistvé nabízené šesti bankami charakter účtů. Kromě transakcí lze na nich také spořit, ovšem ne všude je to z pohledu nabízených úrokových sazeb výhodné. Mimoto zejména velké banky změnily taktiku úročení - v pásmech zvýhodňují nízké vklady.

Zatímco družstevní záložny zpravidla stále ještě drží obvyklý úzus, podle nějž nabízejí u vyšších úložek při stejné době splatnosti vyšší úrokové sazby, banky obrátily. Z níže uvedené tabulky srovnávající spořicí produkty a účty pro mladé klienty plyne, že každá z nich úrokově preferuje nízké úložky. Například KB úročí na Dětském kontu zůstatek do 20 tisíc korun 2,2 procenty ročně, ovšem pokud vklad tuto úroveň přesáhne, činí úroková sazba pouhých 0,1 % p. a. Podobně je tomu u ČSOB Dětského konta Slůně s hranicí 25 tisíc korun a sazbami 2 %, resp. 1 % p. a. Tři pásma zvolila Česká spořitelna a Volksbank - u X konta připíše ČS ročně k uloženým maximálně 10 tisícům 2 %, u vkladu mezi 10 až 20 tisíci korunami 1,8 % a u vyšších částek pak už také pouze 0,1 %. Volksbank úročí na Kontu Rybička nejlépe zůstatek do 20 tisíc korun (2,5 % p. a.), úložku mezi 20 až 40 tisíci sazbou 1,8 % a zůstatek nad 40 tisíc úrokem 1 %.

Nestárnoucí vkladní knížka


Banky tímto způsobem zdůrazňují především transakční povahu těchto účtů oproti spoření. Čistě spořicí charakter má Dětská vkladní knížka ČS, na níž lze včetně dvou bonifikací v závislosti na délce výpovědní lhůty dosahovat úročení od 1,6 % (u měsíční výpovědi) po 2,5 % (u dvouleté výpovědi). "Stále je tu generace, která podporuje vkladní knížku," říká Alexandra Horváthová, ředitelka odboru Pasivních produktů ČS. "Propad nezaznamenáváme," dodává.

Karty s penězi od banky


Klienti ve věkovém rozmezí 15 až 18 let mají povolenu možnost čerpat při nedostatku peněz na svém účtu prostředky banky v KB a GE Money Bank (jinde je tento povolený debet vázán na vysokoškoláky či překročení hranice 18 let). Samozřejmostí je však vydání platební karty (většinou mezinárodní). ČSOB vydá kartu k výběru ze svých bankomatů dokonce už osmiletému dítěti, GE Money Bank nabízí majitelům konta Genius až 900 korun, pokud doporučí nové klienty. n

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist