lázně 
Díky zájmu o wellness stoupl v lázních počet pobytů hrazených klienty na polovinu.
Snímek: Archiv

Nejednoho literáta inspirovalo prostředí českých lázní, když sem po náročném bohémském životě přijel nabrat síly k napsání románu, povídky nebo aspoň básně. Atmosféra promenád, kde se pánové ve vycházkovém obleku zdraví pozvednutím klobouku, už sice vymizela, ale potřeba rekreace je dnes možná větší než v dobách gentlemanů v redingotu. Mezi léčivé prameny pronikl trend wellness, který kromě zlepšování fyzické kondice zahrnuje i procedury k udržování psychické pohody. Navíc regeneruje nejen unavená těla hostů, ale i zájem o menší a středně velká lázeňská střediska.

Komornější atmosféra
Oproti proslulým lázeňským městům, kterými jsou třeba Karlovy Vary, Mariánské Lázně nebo Teplice, mohou středně velké a menší lázně nabídnout komorněji laděné prostředí hotelů a relaxačních zařízení, klidnou atmosféru a ojedinělé přírodní krásy. Tyto přednosti jsou stálými benefity nejrůznějších pobytových balíčků, ušitých na míru určitému typu klienta (manažerům, ženám, seniorům, párům). Zatímco manažerské pobyty zahrnují obvykle kromě masáží a koupelí také několik hodin zdarma ve fitness centru nebo v bazénu, ženy mívají v ceně balíčku služby kadeřníka, kosmetičky nebo kúru proti celulitidě.

Nejdřív do slatiny, potom do mrazáku
Na rozdíl od běžných léčebných pobytů, hrazených zčásti nebo zcela zdravotními pojišťovnami, jde u wellness a relaxačních pobytů spíš o odpočinek a uvolnění než o léčbu v pravém smyslu slova. Procedury jsou proto často zaměřeny na rehabilitaci pohybového ústrojí, jehož problémy trpí většina populace.
Při zmírňování bolestí zad, kloubů a svalů mají většinou klienti příležitost vyzkoušet koupele či zábaly využívající místní přírodní zdroj. Tím může být například slatina, která má schopnost akumulovat a pomalu předávat teplo, takže pacient snáší její vyšší teplotu snáz, než by zvládl například u vodní lázně. Řadu blahodárných účinků mají i uhličité koupele, jež příznivě ovlivňují krevní oběh, prokrvují periferní části těla, zlepšují látkovou výměnu a stimulují produkci sexuálních hormonů.
Koupele využívající přírodní zdroje se ovšem ve wellness balíčku nevyskytují příliš často, do čtyřdenního pobytu jsou zpravidla zahrnuty jenom jednou, v týdenní kúře se na vás dostane tak dvakrát. Zbytek procedur má především relaxační účinky. Jsou to různé druhy koupelí, zábaly nebo masáže s využitím aromatických mastí, olejů a dalších surovin přírodního původu. Výjimkou proto nebude růžová koupel, medová či čokoládová masáž, případně masáž horkými lávovými kameny (viz str. 8).
Účinnost těchto neobvykle znějících metod je spíš individuální a nebývá ověřena stovkami klinických testů. Pokud však nemáte závažné zdravotní problémy, rozhodně vám neublíží a ve většině případů budou i příjemné. Nakolik to platí například u kryoterapie, při níž vás zavřou na několik vteřin do "mrazáku" s teplotami hluboko pod bodem mrazu, vyzkoušejte raději až po poradě se svým lékařem.

Co s načatým večerem?
Problémem v menších lázních nebývá sportovní vyžití, ať už na husté síti místních cyklostezek nebo ve fitness centrech. V nevelkých městech, natož pak v malých obcích ale nečekejte ulice plné barů a tanečních klubů, jejichž otevírací doba končí nad ránem. To spíš příjemnou kavárnu, stezku národního buditele, jednou týdně taneční večer, malý koncert či filmový klub. Na druhou stranu se i malé lázeňské obce snaží vyplnit volný čas svých hostů a organizují lekce nordic walkingu (chůze s hůlkami), pravidelné výlety do blízkých, turisticky zajímavých měst nebo na nedaleká divadelní představení.

Kdy začít hledat
Vyrazit do lázní lze celoročně. Jinak ale pravá sezona začíná s prvními květnovými dny a končí v říjnu. V tomto období jsou pobyty sice dražší, ale v lázních bývá více živo a pestřejší kulturní program. Pokud předběžně znáte termín své dovolené, vyplatí se sledovat stránky lázní v alespoň dvouměsíčním předstihu, neboť termíny bývají i několik týdnů dopředu plné. Zároveň ale můžete narazit na výhodný "last minute" pobyt.
Dostupnost termínu také souvisí s délkou pobytu. Samoplátci mohou obvykle vybírat z víkendových balíčků (včetně prodloužených víkendů) nebo týdenních pobytů, přičemž největší zájem bývá o čtyřdenní blok (tři noci). Jejich cena se nejčastěji pohybuje mezi čtyřmi až sedmi tisíci korun (záleží i na typu ubytování), týdenní pobyty pořídíte od šesti tisíc výš.


Klasika, nebo wellness?

Klasické léčebné pobyty
* Čerpají je hlavně nemocní lidé nebo rekonvalescenti
* Pobyt může celý nebo zčásti hradit zdravotní pojišťovna
* Pacient je po celou dobu pod dohledem odborného lékaře
* Přísnější režim - pacient se musí do určité míry přizpůsobit lékařem stanovenému léčebnému programu
* Délka pobytu je nejčastěji 21 dní

Wellness
* Využívají jej spíše zdraví lidé, kteří si chtějí odpočinout a zregenerovat se
* Pobyt si klienti hradí sami
* Volnější organizace pobytů
* Délka pobytu je průměrně 7 dní


Profily vybraných lázní

Konstantinovy lázně_mKonstantinovy Lázně
Zatímco jinde je dominantou lázeňského města kolonáda, tady je to lesopark kolem skleněného pavilonu z roku 1970, kde vyvěrá Prusíkův pramen. Jméno dostal po předním českém kardiologovi a propagátoru zdejších lázní, doktoru Bohumilu Prusíkovi. Hanlivá označení nesla místa, kde vyvěraly léčivé prameny, začátkem 16. století. Jak dokládají písemné prameny, sedláci z Nové Vsi nazývali místo dnešních lázní Smerdaken neboli Na Smraďáku, později Am Stinker.

* Přírodní zdroje a léčba: Zdejší prameny dávají železnatou, hypotonickou hydrogen-uhličitano-sodno-hořečnatou kyselku. Chemické rozbory ale prokázaly, že voda má největší obsah volného oxidu uhličitého v Česku. Lázně jsou zaměřeny především na prevenci a léčení chorob kardiovaskulárního systému. Vedlejšími indikacemi jsou choroby pohybového aparátu, látkové výměny (diabetes mellitus) a nemoci dýchacího ústrojí. Mezi procedury wellness balíčků patří masáže, uhličité koupele nebo pobyty v solné jeskyni.
* Kapacita: 400 lůžek
* Volnočasové aktivity: lekce nordic walkingu, turistické výlety do okolí s výkladem historika, cyklovýlety, turnaje v pétanque, metaná, tenis, jízda na koni, zájezdy, programy pro děti, taneční večery, besedy. V letních měsících tu proběhnou také tři malé hudební festivaly, na červen se chystá regionální přehlídka ochotnických divadelních souborů. Množství dřevěných soch, které každý rok zbudou v Prusíkově parku po sympoziu řezbářů, se letos rozroste v termínu od 26. července až 4. srpna.
* Kam v okolí: klášter v Teplé, zámek Bezdružice, zříceniny hradů Gutštejn a Krasíkov, městečko Úterý, lanové centrum v obci Dolní Polžice, vodní nádrž Hracholusky, naučné stezky v okolí Úterského potoka aj.
* Kontakt: tel.: 374 625 451, 374 625 436, www.konstantinovy.cz  


Bělohrad_mLázně Bělohrad
Lázně v obci Bělohrad v podhůří Krkonoš vděčí za svou existenci bohatému nalezišti rašeliny. O jejich vznik se zasloužila roku 1885 pruská hraběnka Anna z Asseburgu, která provedla první úspěšné pokusy s léčivostí místní rašeliny a dala lázním i jméno - Anenské. Městečko a jeho okolí je proslulé i díky dvěma českým literátům. Pomník v centru má zdejší rodák Karel Václav Rais, po němž je pojmenována i chata na Zvičině (671 m), nejvyšším vrcholu oblasti. V nedalekém Miletíně pak stojí rodný domek a pomník básníka Karla Jaromíra Erbena.

* Přírodní zdroje a léčba: K procedurám s pozitivním účinkem na pohybový aparát se využívá především sirno-železitá slatinná rašelina, která se aplikuje formou koupelí, zábalů nebo obkladů. Z dalších metod si můžete objednat klasické ruční, baňkové nebo reflexní masáže, parafínové zábaly či kryoterapii, případně jednu z několika druhů koupelí (hydromasážní, přísadová atd.).
* Kapacita: 300 lůžek
* Volnočasové aktivity: tenis, minigolf (nejmodernější minigolfové hřiště v Česku s mezinárodními parametry), pétanque, bazén s podvodními tryskami a perličkovou lavicí, sauna, půjčovna horských kol, nordic walking, koncerty, setkání s osobnostmi, ruční dílny
* Kam v okolí: Prachovské skály, zoo ve Dvoře Králové, hrad Kost, zámky Kuks, Sychrov, Jaroměř, Dětenice, Hrubá Skála, Humprecht, přehrada Les království aj.
* Kontakt: tel.: 993 767 111, www.belohrad.cz  


Lipová_mLipová-lázně
Historii Lázní Dolní Lipová dodává na přitažlivosti především souboj dvou jesenických léčitelů - Johanna Schrotha, zakladatele lázní v obci Lipová, a Vincenze Priessnitze, který podnikal v okolí nedalekého Jeseníku. Rivalita průkopníků lázeňství neměla své kořeny pouze v obchodně-konkurenčních bojích, ale především v uplatňování zcela odlišných léčebných metod. Zatímco Priessnitz v 19. století praktikoval vodoléčbu, Schroth vypracoval svéráznou dietní proceduru. Ta spočívala v tom, že své pacienty za pomoci pocení a alkoholu zcela vyhladověl a dehydroval. Jestliže kúru přežili, jen máloco je mohlo později skolit.

* Přírodní zdroje a léčba: Schrothovu kúru je sice možné dosud v lázních podstoupit, ale k redukci váhy se zde dnes používají modernější a především méně drastické metody, vypracované odborníky na dietologii. Kromě shazování kil se v lázních zaměřují také na léčbu neinfekčních kožních chorob a poruchy pohybového aparátu. Přírodním zdrojem, který k léčbě rovněž napomáhá, je ovzduší bohaté na vzácné plyny - důsledek míšení horského a mořského vzduchu z baltické oblasti. Relaxační pobytové balíčky s výmluvnými názvy Ani se nehnu nebo Dám si do těla zahrnují různé typy koupelí (suchá uhličitá, bylinkovo-perličková), masáží (lávovými kameny, čínská tlaková) nebo cvičení (pilates, kalanetika). Mimochodem, Schrothovu léčebnou kúru loni úspěšně absolvovalo 17 pacientů.
* Kapacita: 250 lůžek
* Volnočasové aktivity: míčové sporty, kulečník, šachy, sauna, krytý bazén (odvoz do České Vsi); v Jeseníku tenis, bowling, kuželky, squash, fitness, městské koupaliště; v zimě lyžování a běžky ve skicentrech v okolí; taneční večery
* Kam v okolí: Jeseníky (Ramzová, Šerák, Rejvíz, Keprník), Javorník, zámky Jánský vrch, Velké Losiny, jeskyně Na Pomezí, zoo park u Havlíčků ve Vikýřovicích, Zlaté Hory aj.
* Kontakt: tel.: 584 421 353, www.lazne.cz  


Luhačovice_mLuhačovice
Než byly objeveny v kopcovitém kraji Luhačovicka první léčivé prameny, živili se tu místní obyvatelé dobytkářstvím a ovocnářstvím, o čemž svědčí pečeť - košatý strom s jablky, vpravo krojidlo a vlevo radlice. Na rozvoj města měl zásadní vliv rod Serényiů, který jej vlastnil od poloviny 17. století do roku 1945. Serényiové si uvědomili význam léčivých vod a začali je využívat pro podnikání. Rozsáhlejší výstavba lázeňských budov odstartovala na konci 18. století. Architektonicky cenné budovy vznikly i o více než století později podle projektů secesního architekta Dušana Jurkoviče. Loni se v Luhačovicích rekreovalo téměř 30 tisíc klientů.

* Přírodní zdroje a léčba: Na území Luhačovic vyvěrá 14 hydro-uhličitano-chlorido-sodných kyselek a jeden sirný pramen. Účinků minerálních vod se využívá při léčbě onemocnění dýchacích cest, zažívacího ústrojí, látkové výměny (cukrovka), oběhového systému nebo pohybového aparátu. Jako jedno z mála lázeňských center nabízejí Luhačovice mezi wellness pobyty pro samoplátce týden zaměřený na regeneraci dýchacích cest, který zahrnuje inhalace léčivých minerálních vod nebo nácvik správného dýchání. Uhličité a rašelinové koupele či masáže jsou zde samozřejmostí.
* Kapacita: 1300 lůžek (1000 lůžek pro dospělou klientelu, 300 lůžek pro děti od 3 let)
* Volnočasové aktivity: tenis, minigolf, kuželky, sauna, fitness centra, squash, golf (zhruba 30 km od Luhačovic), cyklistika, koupání (venkovní koupaliště i krytý bazén), turistika, koně, rybolov, organizované zájezdy do okolí, vystoupení umělců v divadle, koncerty na kolonádě, diskotéky, každoročně také slavnostní otevírání pramenů při zahájení lázeňské sezony (letos 9. - 11. května), hudební festival Janáček a Luhačovice (21. - 25. července)
* Kam v okolí: CHKO Bílé Karpaty, Vizovické vrchy, Uherský Brod, Slavičín, zámek Nový Světlov v Bojkovicích, mariánské poutní místo s barokním kostelem Panny Marie Sněžné a skalní útvar z pískovcových hlavic Čertův kámen v Provodově, středověká tvrz ve Velkém Ořechově, kostel sv. Martina s hrobkou Serényiů v Pozlovicích aj.
* Kontakt: tel.: 577 682 111, www.lazneluhacovice.cz


Třeboň_mTřeboň
Jihočeská Třeboň nabízí hned dvoje lázně. Zatímco sanatorium Aurora vzniklo v polovině 70. let minulého století, historie Bertiných lázní sahá do roku 1883, kdy zde léčbu absolvovali první pacienti. Služby obou středisek se dnes doplňují, ale záleží na každém, zda dá přednost větší Auroře či komornějším Bertiným lázním.

* Přírodní zdroje a léčba: Vedle základních léčebných procedur založených na bázi kombinování slatinných koupelí a zábalů využívají v Třeboni při léčbě pohybového ústrojí i vodoléčebné procedury (podvodní vířivé a perličkové masáže, přísadové koupele). Kromě nich najdete v nabídce rehabilitačních metod u wellness pobytů i poslední výkřiky módy, jako je třeba tzv. floating, založený na principu beztížného plavání v relaxační vaně s velmi slanou hustou vodou (salinita jako v Mrtvém moři).
* Kapacita: 700 lůžek (Lázně Aurora), 186 lůžek (Bertiny lázně).
* Volnočasové aktivity: tenis (kurt i krytá hala), volejbal, squash, fitness, pétanque, stolní tenis, bowling, golf (vzdálenost mezi 25 a 40 km), minigolf, turistika, cykloturistika, in-line bruslení, zájezdy (Český Krumlov, zámek Červená Lhota), taneční večery, přednášky
* Kam v okolí: historické centrum Třeboně, pivovar Bohemia Regent, Schwarzenberská hrobka, CHKO Třeboňsko, České Budějovice, Chlum u Třeboně, Borovany aj.
* Kontakt: tel.: 384 750 777, www.aurora.cz ; tel.: 384 754 111, www.berta.cz  

 

 

Lázně podle krajů

 

Středočeský kraj

Lázně Toušeň

Mšené-lázně

Poděbrady

 

Jihočeský kraj

Bechyně

Třeboň

Vráž

 

Plzeňský kraj

Konstantinovy Lázně

 

Karlovarský kraj

Jáchymov

Františkovy Lázně

Karlovy Vary

Lázně Kynžvart

Mariánské Lázně

 

Ústecký kraj

Bílina

Dubí

Teplice

 

Liberecký kraj

Lázně Libverda

Osečná

 

Královéhradecký kraj

Lázně Bělohrad

Janské Lázně

Náchod

Velichovky

 

Pardubický kraj

Lázně Bohdaneč

 

Jihomoravský kraj

Hodonín

 

Olomoucký kraj

Bludov

Jeseník

Karlova Studánka

Lipová-lázně

Skalka

Slatinice

Teplice nad Bečvou

Velké Losiny

 

Moravskoslezský kraj

Klimkovice

Karviná

 

Zlínský kraj

Luhačovice

Ostrožská Nová Ves

 

Zdroj: Sdružení lázeňských míst ČR, www.spas.cz

 

 

Léčba medem, kameny nebo mrazem? Módní procedury a jejich účinky

S klienty se v lázeňských zařízeních dnes dělá úplně všechno: pokládají se do mrazicích boxů, nanáší se na ně med, obkládají se kameny, namáčejí se do chmelové lázně. Komu tyto metody pomohly od potíží, nedá na ně dopustit; jiný tvrdí, že je to podvod. Většinou tedy nezbývá než jejich účinky vyzkoušet sám na sobě a rozhodnout se, zda má cenu do nich investovat.

procedury 

Solná jeskyně
Solné jeskyně jsou speciální místnosti obložené opracovanými kvádry přírodní soli, kde ze stropu visí umělé krápníky. Místnost je vytápěna na 20 až 23 °C podlahou, pokrytou směsicí solí, která prosycuje vzduch blahodárně působícími prvky. Tvrdí se, že tři čtvrtě hodiny pobytu v jeskyni svými účinky nahradí třídenní pobyt u moře, což ocení zejména astmatici a alergici. U ostatních pomáhá jód v solné jeskyni zmírňovat bolesti a působí na prokrvování orgánů, draslík zase snižuje krevní tlak, podporuje prokrvení kůže a má močopudné účinky, což podněcuje vyplavování toxických látek z organismu. Relaxační kúra trvá asi 45 až 60 minut, podstoupit ji můžete v běžném oblečení, usazeni v polohovacích lehátkách. Tlumené barevné osvětlení a ozvučení jsou přizpůsobeny odpočinku.

Medová masáž
Pod pojmem medová masáž si nepředstavujte měkké dotyky a hlazení. Procedura je založena na tom, že sladký med lepí. Masér přitlačí ruce na záda, zhoupnutím dlaní je přilepí a při odlepování vytahuje a uvolňuje svaly. Dochází tak i k odstraňování starých usazenin a toxinů z hloubky tělesných tkání. To, co budete během asi půlhodinové kúry cítit, je kromě vůně medu spíš štípání na hranici bolesti. Tím, že se med postupně vsákne do pokožky, ji vyživuje. Po proceduře se dostavuje pocit uvolnění a prohřátých zad.

Masáž lávovými kameny
Základem techniky, využívané už před několika tisíciletími v Číně, na Havajských ostrovech i u starých Inků, je přikládání teplých lávových kamenů čedičového původu na tělo a masáž jejich pomocí. Kameny akumulují teplo, proto se před použitím nahřívají ve vodní lázni na teplotu kolem 40 - 55 °C. Masáži může předcházet pití zeleného čaje nebo vlastní výběr aromatického oleje, kterým se tělo potírá. Kameny se pokládají na dolní končetiny, záda, břicho i hruď v určitých sestavách a zároveň se dvěma velkými kameny masíruje určitá část těla, včetně plošky nohou a prstů. Masáž se provádí pomalými pohyby v souladu s dechem. Trvá asi hodinu. Tím, že horký tlak z kamenů proniká do svalů, dochází k uvolnění křečí, rozpouštění bolesti, ztuhlosti a regeneraci tkání. Otevírají se kožní póry, posiluje se lymfatický a imunitní systém a teplo může napomoci i k regulaci trávení.

Kryoterapie
Léčba mrazem je metoda, při níž se tělo pacienta vystavuje extrémně nízkým teplotám až na hranici -150 °C. Základem procedury je krátký pobyt v polariu, silnými dveřmi těsně uzavřené místnosti, která obsahuje pouze suchý vzduch, technicky absolutně zbavený vlhkosti. Nedochází tedy vůbec ke snížení vnitřní teploty těla, prudce se však ochladí jeho povrch, což vyústí v obrovské periferní překrvení. Stres v podobě krátkého, ale intenzivního vlivu velmi nízkých teplot uvádí do pohybu hormonální reakci. Do těla se vylučují žádoucí látky, například endorfin s protibolestivým účinkem, čímž dochází k výraznému snížení subjektivního pocitu bolesti kloubů, svalů nebo poúrazových stavů. Před vstupem do polaria je třeba se převléknout do bavlněného nebo vlněného oděvu, zakrýt si ústa, nos, uši a navléknout rukavice, silné ponožky a pevnou izolační obuv. Pobyt v kabině trvá 2 - 3 minuty. Bezprostředně poté následuje přechod do tělocvičny, kde se cvičí alespoň 10 - 20 minut na přístrojích.

Floating
Probíhá ve speciální uzavíratelné vaně, většinou vejcovitého tvaru, naplněné silným solným roztokem. Simulované prostředí Mrtvého moře umožňuje beztížné plavání těla na hladině. Během asi 40 minut plování tak dochází k relaxaci svalstva a kloubů a tělo ve zvýšené míře začne produkovat endorfiny ("hormony dobré nálady"). Zároveň klesá krevní tlak a slaný roztok příznivě působí na pokožku. Floating rozhodně vynechejte, pokud trpíte klaustrofobií, v takovém případě by byl pobyt v malém uzavřeném prostoru spíš noční můrou.

Tereza Hromádková

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist