Snímek: Michael Fokt
Stejně vzácný jako v přírodě je gaviál indický (Gavialis gangeticus) také v zoologických zahradách. Ještě donedávna žilo v zoo po celém světě pouhých devatenáct těchto rybožravých plazů a milovníci krokodýlů se za nimi museli vydávat do Spojených států, Japonska, Singapuru nebo na Srí Lanku. V letošním roce přibylo na tento elitní seznam ještě jedno jméno: Česká republika. A zápis je to vskutku rekordní. Pražská zoo dovezla přímo z Indie největší chovnou skupinu gaviálů na světě a ubytovala ji ve zbrusu novém pavilonu určeném pouze pro ně.
Apartmá pro plazy
Ubytování pro gaviály musí splňovat nejpřísnější parametry. Nic jiného než pět hvězdiček tyto vzácné tvory neuspokojí a indičtí představitelé také do ničeho podřadnějšího své přírodní klenoty nevyšlou. Není divu - svou ohrožeností i jedinečností jsou gaviáli něco jako pandy velké plazího světa.
Podle posledních údajů jich ve volné přírodě přežívají pouhé dvě stovky. Dospělých samců je však z tohoto počtu pouhých dvacet. Na každého nápadníka tedy připadá asi tak deset volných partnerek. Z jejich pohledu to sice vypadá jako naprostá idyla, zvláště když je pro gaviály harémový způsob života přirozený, z hlediska celého druhu je to však pohroma. Úmrtí každého z mužských pokračovatelů rodu je pro celou populaci nenahraditelnou genetickou i společenskou ztrátou.
V posledních letech se proto rozjíždějí programy na záchranu gaviálů a jejich součástí je i vytváření záložních chovných skupin v zajetí. Ta pražská je z nich přitom největší a zároveň jediná v Evropě. Tři mladí samci a čtyři samičky původem z indické rezervace tvoří více než čtvrtinu všech gaviálů chovaných v zoologických zahradách světa. Mají k dispozici krytý vytápěný pavilon, jehož centrum tvoří hluboká laguna a díky velkoplošným skleněným panelům mohou návštěvníci tyto přírodní rarity pozorovat při plavání pod hladinou i vyhřívání na souši.
Vnitřní prostor s nimi sdílejí i dva druhy ohrožených asijských vodních želv. Samozřejmostí je i venkovní výběh s bazénkem a vytápěnými místy pro vyhřívání. Celý komplex se rozkládá v expozici Vodní světy v dolní části zahrady, kam tito říční dravci výtečně zapadají.
Zubatý postrach ryb
Dospělí gaviáli se živí téměř výhradně rybami a k lovu používají nástroj, který by jim jistě záviděl nejeden sportovní rybář. Jejich výrazně prodloužené a úzké čelisti lemují řady zubů, ze kterých polapená ryba unikne jen stěží. Úzká tlama navíc klade vodě jen malý odpor a ozubený lovec s ní pod hladinou manévruje s vražednou přesností.
Každá mince má však dvě strany. Gaviáli musejí dávat dobrý pozor, aby si křehké čelisti neporanili o tvrdé předměty na dně nebo nezapletli do vodních rostlin. Proto také vyhledávají hlubší části řek s čistou vodou, kterých v jejich domovině rychle ubývá.
Dokonce i podivné jméno gaviálů souvisí s jejich tlamou, respektive se zvláštním boulovitým výrůstkem zdobícím horní čelist dospělých samců. Soudí se, že jim pomáhá zesilovat zvuky, kterými v době námluv lákají samice. V hindském jazyce se gaviálům říká "gharyial" a onomu výrůstku "ghara", což v překladu znamená hrnec. Až pražští samci dospějí, budou "krokodýlové s hrncem na hlavě" k vidění i v našem hlavním městě.
Michael Fokt
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist