Zprávy z finančních trhů se v letošním roce nesou spíše jen v duchu pesimismu, a to především kvůli výprodejům na akciových trzích, které od začátku roku ztrácí kolem 15 až 20 procent. Oproti tomu u komoditních trhů zůstávají letošní zisky mezi 8 až 20 procenty. Hlavním tahounem jsou zemědělské komodity, které si připisují ty nejvyšší zisky. Například cena pšenice za necelé tři měsíce vzrostla o více než 22 procent.

Na začátek je dobré uvést, že zemědělské komodity nejsou jednolitá skupina. Základní množinou jsou obiloviny a olejniny, kam patří především kukuřice, pšenice a sója. Tyto plodiny jsou po ropě nejvíce obchodovanými komoditami vůbec. Druhá skupina zahrnuje potraviny a vlákna, jako káva, kakao, cukr nebo bavlna. Poslední skupinu tvoří hospodářská zvířata - vepřové a hovězí maso.

Poptávka po zemědělských plodinách v poslední dekádě velmi výrazně roste. Bohatnutí lidnatých zemí Asie se neprojevuje jen zvýšenou poptávkou po ropě či kovech, ale i zvýšenou poptávkou po všech zemědělských plodinách.

Vedle toho americké i evropské vlády v posledních pěti letech ve stále větší míře bohatě dotují výrobu biopaliv, což vede k výraznému zvyšování spotřeby "energetických" surovin, jako je kukuřice či sója. Vedle růstu poptávky přinesl loňský rok celosvětově slabší sklizně obilovin. Navíc je nutné si uvědomit, že zemědělství je nejvíce přeregulované odvětví, obtížně reagující na změny poptávky.

Tento mix faktorů vede k tomu, že zásoby řady plodin jsou kvůli vysoké spotřebě nejnižší od poloviny 70. let. Extrémem je pšenice, u které se propadly nejníže za posledních 60 let.

V současnosti se blíží "osevní sezona" na severní polokouli. Trh spekuluje, u které plodiny nejvíce vzrostou osevní plochy, a naopak u kterých poklesnou. V posledních dvou až třech letech se díky biopalivům ve větší míře pěstovala kukuřice. Ovšem nyní je stav zásob téměř u všech plodin problémový a bude klíčové, jak tento "boj" pro jednotlivé plodiny dopadne.

Tyto faktory doplňuje slábnoucí kurz amerického dolaru, který vede k růstu dolarových cen zemědělských komodit. Investování do nich díky předchozím ziskům prožívá největší renesanci po 30 letech. Vedle dlouhodobějších investorů komodity včetně zemědělských plodin stále více lákají i spekulativní hráče v podobě hedgeových fondů. Především tento poslední faktor přináší u zemědělských komodit nejen velké zisky, ale i značnou kolísavost. Například v předvelikonočním týdnu mezitýdenní propady u některých plodin přesáhly i 20 procent.

Prostřednictvím fondů či investičních certifikátů se otevírají při investování do nich možnosti i drobným investorům. Velmi jednoduše se dají investovat menší prostředky do certifikátů kopírujících vývoj sektoru zemědělských komodit a vybrat jen jednu plodinu.

Odpovídá: Petr Sklenář,

hlavní ekonom ATLANTIK FT