Desítka malých a středních českých firem se mohla přímo v Číně sejít s potenciálními partnery na unikátní kontaktní akci. Setkání s názvem EU - CHINA MACHINERY & CONSTRUCTION PARTNERSHIP proběhlo v Nan-ťingu, hlavním městě provincie Ťiang-su (viz snímek). Mise firem z oborů stavebnictví a strojírenství během dvou březnových dní měla možnost oslovit nejen čínské partnery, jichž se registrovalo přes 160, ale i setkat se s více než 70 podnikateli z dalších čtyř zemí EU, tedy z Itálie, Lotyšska, Maďarska a Španělska.

Akce se uskutečnila pod záštitou Evropské komise a s finanční podporou z jejího programu Asia Invest a zprostředkovala ji Hospodářská komora ČR. Firmy mohly čerpat finanční příspěvek až do výše 70 procent na dopravu, ubytování a všechny další organizační náklady svojí účasti.

Kromě úspory finančních prostředků ocenili podnikatelé osvědčený formát kontaktních akcí Evropské komise, kdy mají předem možnost prostudovat si firemní profil partnera a přímo si s ním prostřednictvím webové aplikace objednat schůzku. Tímto způsobem byly sjednány tři čtvrtiny ze sto pěti uskutečněných jednání českých firem, ostatní schůzky byly dohodnuty operativně podle zájmu obou stran.

Tento model zkrátí úvodní představování partnerů na minimum a umožňuje zahájit věcnou debatu o konkrétních možnostech spolupráce rychle a efektivně.

Zájem českých firem se zaměřil téměř výhradně na čínské partnery, dva podnikatelé navštívili provozy čínských protějšků, s nimiž se setkali během kontaktní akce. Účastníci se shodli v tom, že jejich jednání byla z větší části konkrétní s vysokým potenciálem vývoje. Například Tesla navázala spolupráci v oblasti výroby a dodávek ocelových rour a zařízení pro vodovodní sítě a produktovody.

Společnost Nové technologie získala zase kontakty z oblasti strojírenství, navštívila i provoz čínského partnera, výrobce dveřních zámků a kování. A právě během jednání a exkurze ve firmě získal její zástupce několik poznatků. Například ten, že Čína vydává limity na export, motivem je zlepšení image čínských výrobků dosud vnímaných jako levné a méně kvalitní. Každá exportující čínská firma musí prokázat, že vyrábí na kvalitních a technologicky vyspělých strojích. Proto lze vzhledem k dobré reputaci evropských, tedy i českých strojů a zařízení, očekávat zvýšený zájem o vybavování tamních továren stroji a technologickými zařízeními z Evropy.

Akci hodnotily české firmy jako příležitost navázat kontakty v geograficky a kulturně vzdáleném teritoriu. Formát se ukázal jako efektivní z hlediska úspory času i nákladů, což je zejména při úvodním kontaktu významná výhoda. Čeští účastníci vyjádřili zájem účastnit se podobných kontaktních akcí pod záštitou Evropské komise.

Komora je zapojena i do dalších projektů založených na podobném principu. Ještě letos se uskuteční další kontaktní akce organizovaná s finanční podporou programu Asia Invest, tentokrát v perspektivní provincii Šan-si. Jedná se o projekt EU - China Shanxi Region Partnership a kontaktní akce je plánována na 16. - 20. června 2008 do hlavního města provincie Šan-si Tchaj-jüan. Zúčastnit by se jí mělo 140 čínských a 60 evropských firem z oblasti strojírenství, chemických výrobků z uhlí, tzv. nových materiálů a ekologicky šetrné výroby. O bližší informace a podmínky účasti si můžete napsat na HK ČR: hansl@komora.cz.

Autorka je tisková mluvčí Hospodářské komory ČR