Minulostí jsou doby, kdy jedinou alternativu pro drobného konzervativního investora představoval termínovaný vklad. V současnosti na trhu existuje široká škála investičních možností nabízejících zajímavý výnos, nízké riziko a likviditu. K nim patří i hypoteční zástavní list (HZL).

Ve své podstatě se jedná o dluhopis. Avšak oproti standardním dluhopisům jsou závazky vyplývající z hypotečního zástavního listu v celé výši kryté pohledávkami z hypotečních úvěrů, a tedy vázané na zástavy nemovitostí.

Investor při nákupu hypotečního zástavního listu zaplatí jeho aktuální tržní cenu a výměnou získá pravidelné výnosy a celou výši hodnoty dluhopisu při splatnosti emise. Ceny hypotečních zástavních listů se odvíjejí od aktuálních tržních úrokových sazeb. V případě jejich růstu poklesne cena dluhopisu. Při poklesu tržních úrokových sazeb nastane situace přesně opačná.

Při rozhodování o investici do HZL je jedním z nejdůležitějších údajů výnos do splatnosti. Jedná se o roční výnos z dluhopisu při jeho držení až do data splatnosti. Pomocí tohoto výnosu si investor snadno porovná výhodnost investice do jiných instrumentů s podobnou splatností. Pro objektivní srovnání je vhodné očistit výnos o případný poplatek účtovaný obchodníkem za obstarání nákupu dluhopisu.

Investor musí dále zvážit dobu splatnosti dluhopisu, a to v tom směru, zda odpovídá zamýšlenému investičnímu horizontu. V průběhu života dluhopisu je možné ho odprodat. Obchod se však zrealizuje za aktuální cenu, která může být vlivem tržních faktorů nižší než cena nákupu. A výnos z investice se tedy může značně lišit od původně vykalkulovaného výnosu do splatnosti. Výhodné je tedy považovat HZL za dlouhodobou investici a držet jej až do splatnosti.

Existuje celá řada důvodů, proč mít HZL ve svém investičním portfoliu. Za prvé, jedná se o velmi bezpečnou investici. O tom vypovídá kromě bonity emitentů a dohledu České národní banky fakt, že každá koruna ceny HZL a úroků je zajištěna zástavním právem k nemovitostem. Výnos do splatnosti tedy lze považovat za téměř jistý.

Za druhé, výnos z HZL je při srovnatelné míře rizika obvykle vyšší než například u státních dluhopisů se stejnou dobou splatnosti.

Za třetí, lze HZL odprodat v situaci klesajících tržních úrokových sazeb, a vydělat na růstu ceny.

Před daňovou reformou byly úrokové výnosy z HZL osvobozeny od daně z příjmu. I dnes je možné tuto daňovou výhodu využít, neboť pro její uplatnění je rozhodující datum emise. Investor by měl při výběru hypotečních zástavních listů volit nejprve emise vydané před počátkem letošního roku, kdy výnos není zdaněn a teprve poté se zajímat o aktuální emise z tohoto roku.

Odpovídá: Barbora Biedermannová,

Volksbank CZ

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist