Napětí mezi Íránem a Spojenými státy se zase o něco zvýšilo. Teherán ve středu oznámil, že přestal prodávat ropu za dolary a včera zaslal stížnost OSN kvůli výrokům prezidentské kandidátky demokratů Hillary Clintonové.
Ta v pořadu stanice ABC "Good Morning America" varovala, že když bude zvolena a Írán během jejího mandátu zaútočí na Izrael, může mu vzápětí Washington zasadit tvrdý úder.
"Je strašné něco takového říct. Ale ti lidé, kteří řídí Írán, by to měli vědět, protože jim to možná zabrání v něčem, co by bylo unáhlené, bláznivé a tragické," prohlásila Clintonová. Spojené státy jsou pro Izrael hlavním zahraničním spojencem.
Írán, který je druhým největším producentem ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejím čtvrtým největším vývozcem na světě, přestal ve středu provádět obchodní transakce s ropou v amerických dolarech.
"Všechny obchody Íránu s ropou se nyní uskutečňují v eurech a jenech," oznámil představitel íránského ministerstva ropného průmyslu a ředitel pro vnější vztahy íránské národní ropné společnosti NIOC Ghanímí-Fard.
"Dohodli jsme se se všemi odběrateli íránské ropy, že budeme obchodovat ropu v jiných měnách než dolaru. Do Evropy se íránská ropa prodává za eura, do Asie za eura a jeny," dodal.
Írán v loňském roce výrazně omezil svoji závislost na americkém dolaru. Důvodem byl propad americké měny, ale také spor s USA kvůli íránskému jadernému programu, který vedl k sankcím ze strany Spojených států.
Americké sankce se však íránskému ropnému průmyslu vyhýbají. Z obav, aby tím ještě více nevzrostly ceny ropy. Ty se podle agentur Reuters a AP před několika dny vyšplhaly na téměř 120 dolarů za barel.
Obavy o zisky?
Ceny ropy se na světových trzích uvádějí v dolarech. Pokles dolaru proto znepokojuje producenty, poněvadž snižuje jejich příjmy a hodnotu jejich dolarových rezerv.
Íránský vývoz dosahuje 80 miliard ročně. Většinu tvoří právě export ropy a zemního plynu.
Podobně Venezuela v polovině března uvedla, že vyžaduje po zákaznících, aby jí za některé ropné kontrakty a ropné produkty platili místo dolarů v eurech.
Venezuelský prezident Hugo Chávez loni ropnému kartelu OPEC navrhl, aby přešel z oceňování ropy v dolarech na jiné měny, zejména euro. Vzhledem k odporu Saúdské Arábie, která je spojencem USA, s tím však u ostatních členů OPEC nepochodil.
Traktory za benzin
Írán a Venezuela mají velmi blízké vztahy. Írán Venezuele například dodává továrny na výrobu jízdních kol a traktorů, Venezuela naopak do Íránu vyváží benzin.
Podle agentury Bloomberg se ale Venezuela po íránském kroku dolaru zříci nehodlá.
"Nemohu říci, že bychom se chystali dolar zcela opustit," prohlásil venezuelský ministr pro ropný průmysl Rafael Ramírez. "Některé transakce děláme v eurech. Zkoušíme to, a daří se nám," nechal se slyšet. Zároveň dodal, že obchod s ropou v eurech představuje pro Venezuelu zatím pouze "malou část".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist