Počet obětí ničivého cyklonu Nargis, který se v sobotu přehnal přes Barmu, dosáhl včera téměř 22 500. Dalších 41 000 lidí se pohřešuje.

Bouře tak nejspíš vejde do historie jako nejkatastrofálnější asijský cyklon za posledních více než 15 let. Ničivější byl pouze cyklon, který v roce 1991 zasáhl Bangladéš a zabil na 143 tisíc lidí.

Z relativně izolované Barmy přichází další detaily z řádění bouře. Třeba v jediném městě v iravadské deltě si katastrofa vyžádala na 10 tisíc obětí. "V Bogalaji je bilance mrtvých 10 tisíc," uvedla barmská státní televize.

Barmská vláda nemá dosud informace například o odlehlých vesnicích v iravadské oblasti. Dosavadní bilance tak není konečná.

Podle odborníků OSN na řešení krizových situací cyklon připravil o přístřeší statisíce lidí, ale jejich počet se může vyšplhat na miliony.

Barmské státní sdělovací prostředky oznámily, že živel zničil v iravadské deltě 20 tisíc domů. V postižených pěti barmských státech žije téměř polovina ze zhruba pěti desítek milionů obyvatel.

Světová zdravotnická organizace (WHO) včera varovala, že v postižených oblastech hrozí kvůli nedostatku pitné vody a ochranných prostředků proti komárům výskyt malárie a průjmových onemocnění. WHO se rovněž obává následků neléčených zranění.

Barmská vláda v pondělí kvůli vážnosti situace souhlasila, že výjimečně přijme mezinárodní humanitární pomoc prostřednictvím organizací OSN. Když před více než třemi lety zemi zasáhly vlny cunami, odmítla ji. První zahraniční zásilka měla do Barmy dorazit včera ze sousedního Thajska, přes barmské hranice se měla dostat i další pomoc ve formě potravin, vody, léků či provizorních přístřešků. Dvě lodi s humanitární pomocí včera do Barmy vyslala Indie.

USA již nabídly Barmě prvotní pomoc ve výši čtvrt milionu dolarů. Zároveň ale tamní juntu obvinily, že obyvatele před blížící se tropickou bouří včas nevarovala. "Ačkoli my jsme o tom nebezpečí věděli, barmská média nevydala včas varování lidem, na jejichž území bouře mířila," prohlásila americká první dáma Laura Bushová.

"Lidé v Barmě byli drženi v nevědomosti. Na takovou katastrofu byli zcela nepřipraveni," řekla agentuře Bloomberg Debbie Stothardová, mluvčí jihoasijského sdružení bojujícího za lidská práva ALTSEAN. Barma sice vpouští do země materiální pomoc postiženým, humanitární organizace si ale stěžují, že jejím pracovníkům jsou jen velmi liknavě vydávány víza. V Bangkoku tak včera čekali na povolení na vstup do Barmy pracovníci úřadu OSN pro uprchlíky.. První finanční prostředky ve výši 2,5 milionu korun uvolnila na humanitární krizi i česká vláda.

Barmská vojenská junta včera nakonec rozhodla odložit konání referenda o nové ústavě v regionech zasažených cyklonem, tedy v iravadské deltě a v největším městě Rangúnu, na 24. května. Hlasování v ostatních částech země se však uskuteční podle plánu v sobotu.

080507_07_CTKAP.jpg