Velká část Číny zažila včera mohutné zemětřesení. I místa daleko od jeho epicentra. V Pekingu se třásly budovy déle než tři minuty a v této metropoli, která často trpí dopravními zácpami, se zastavil i veškerý provoz. Práci najednou zastavily i jeřáby na staveništích a bylo vidět, jak se lidé snaží opouštět moderní výškové budovy.

080513-08graf.jpg

Ptačí hnízdo v pořádku

V Pekingu, kde se bude v srpnu konat olympiáda, však podle prvních informací žádné budovy výrazně poškozeny nebyly. Státní agentura Sin-chua, tlumočící záměry a přání vlády Pekingu, neopomněla uvést, že v pořádku je i symbol her - supermoderní stadion Ptačí hnízdo.

Z Pekingu také nebyly hlášeny žádné oběti na životech.

Stovky lidí opouštěly budovy i ve finančním centru dalšího velkého čínského města Šanghaje.

Z provinční metropole Čcheng-tu do včerejšího večera našeho času nebyly hlášeny ztráty na životech, pouze zranění a materiální škody.

V nedalekém městě Čchung-čching se ale zřítilo několik základních škol. V jiném městě v oblasti spadla vodárenská věž a zabila jednoho člověka. Otřesy způsobily škody i v sousední provincii Jün-nan, odkud bylo také hlášeno zřícení mnoha budov.

Americký geologický ústav (USGS), který o zemětřesení informoval jako první, odhadl jeho intenzitu na 7,8 stupně Richterovy škály. Čínský geologický institut nejprve vydal odhad 7,6 stupně, později jej ale zvýšil až na osm stupňů Richterovy škály, napsala agentura DPA. Japonský meteorologický ústav oznámil, že nehrozí vytvoření vln cunami.

V samotném Čcheng-tu, metropoli provincie S'-čchuan s deseti miliony obyvatel, vybíhali lidé v panice na ulici.

"Cítili jsme soustavné otřesy po dobu dvou až tří minut. Všichni se hrnuli po schodech na ulici. Slabé záchvěvy jsme cítili ještě dlouho poté," líčil jeden čínský úředník agentuře Reuters.

Telefonní spojení do Čcheng-tu fungovalo včera s problémy. Pokusy dovolat se narážely na obsazený tón, byly způsobeny přehlcením ústředny, když se mnoho obyvatel města dotazovalo na zdraví svých blízkých, nebo je informovalo o tom, že jsou v pořádku.

V S'-čchuanu žijí převážně etničtí Číňané, s určitým podílem Tibeťanů a jiných menšin.

Naleziště plynu

Provincie S'-čchuan je pro Čínu velmi důležitá i ekonomicky. Podle agentury Bloomberg v ní leží na 40 procent čínských ložisek zemního plynu a v roce 2006 z ní pocházela pětina této suroviny vytěžená v této zemi. Poškození průmyslových zařízení ale do včerejšího večera hlášeno nebylo.

Čínské úřady tvrdí, že nijak nebyla poničena ani přehrada Tři soutěsky. Čínský prezident Chu Ťin-tchao oznámil vyslání pomoci a tisíců vojáků do oblasti postižené zemětřesením. Pak do ní přijel i premiér Wen Ťia-pao. Pouze pět hodin po otřesech. Wen Ťia-pao předtím v televizním vystoupení označil zemětřesení za katastrofu a vyzval celý národ k "jednotnému úsilí" o odstranění škod.

"Vzhledem ke katastrofě, která postihla jihozápadní část země, je nejdůležitější zachovat klid, neztratit odvahu a spojit se k účinné akci," prohlásil premiér Wen Ťia-pao z paluby letadla mířícího do postižené oblasti.

080513-08a.jpg

V troskách budov v čínské provincii S'-čchuan byly pohřbeny stovky osob.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist