Tři dny po silném zemětřesení v jihovýchodní Číně vzrostl oficiální počet mrtvých na více než 19 500 v samotné provincii S'-čchuan. Celkový počet obětí tak může překročit 50 tisíc.

Oznámila to včera oficiální agentura Nová Čína. Desítky tisíc lidí nadále zůstávají zasypány v troskách zřícených budov. Přicházejí ale i šťastné zprávy. Včera odpoledne se v Ťing-siou podařilo zachránit z ruin školy jedenáctiletou dívku.

Holčička strávila pod troskami 68 hodin. Při odklízení trosek školy v Ťing-siou poblíž epicentra zemětřesení zaslechli záchranáři dětský hlas. Podařilo se jim pak vyprostit školačku z betonové štěrbiny. Dívka byla převezena na ošetření, o míře jejího zranění se zprávy nezmiňují.

S postupem času však pomalu mizí šance na přežití zasypaných. Nehledě na nasazení už 130 000 vojáků a dalších záchranářů čínská společnost nemá možnosti k rychlému odstranění tolika trosek a k poskytnutí pomoci tolika zavaleným, jejichž počet se odhaduje mezi 20 000 až 50 000.

Vláda vyzvala veřejnost a soukromé firmy, aby poskytly zařízení na vyprošťovací práce, od lopat a heverů po techniku. Musela ale také varovat před nebezpečím hrozícím z narušených přehrad a závlahových zařízení.

Úsilí záchranářů i státních orgánů přitom lze označit za mimořádné. Nadále seskakují výsadkáři do nepřístupných lokalit, podávají informace a organizují pomoc.

Nejčastěji jde o dodávky léčiv a potravin, které jsou na místa určení buď také shazovány na padácích, nebo dopravovány vrtulníky.

Chybí i lopaty

Premiér Wen Ťia-pao pro tyto akce uvolnil 100 dalších vrtulníků. Kromě zasypaných totiž pomoc naléhavě potřebují i desetitisíce těch, kteří přežili. Chybí pro ně pitná voda, jídlo i stany.

Televizní záběry ukazují záchranáře, kteří mnohdy holýma rukama odhrabují závaly ve snaze pomoci zasypaným. Ministerstvo průmyslu a informací vyzvalo čínskou veřejnost, aby záchranářům poskytla prostředky hodící se k takovým pracím, počínaje perlíky a lopatami přes páčidla a hevery a konče jeřáby, bagry.

Objevila se však nová hrozba. "Čína čelí vážným problémům s bezpečností a ochranou před záplavami u nádrží, přehrad, vodních elektráren a dalších vodohospodářských zařízení v oblasti zasažené zemětřesením," upozornil včera ministr vodních zdrojů Čchen Lei.

Hrozba jménem voda

"Zvláště v provincii S'-čchuan je poškození řady hrází značné a míra rizika těžko stanovitelná," dodal podle agentury Nová Čína. Celkem jde o více než 400 vodních děl, z toho 391 je v provincii S'-čchuan. Ministr proto přikázal všem ohroženým městům a obcím, aby preventivně připravily plány evakuace obyvatel.

Nad městem Pej-čchuan, v němž ještě pod troskami zůstávají uvězněny tisíce lidí, zatarasil sesuv půdy řeku. Za touto hrází se hromadí voda a místní orgány varují před prudkou povodňovou vlnou, až voda překážku prorazí.

Závaly vodních toků jsou i na dalších místech. Specialisté ale včera po inspekci přehrady C'pching-pchu popřeli, že by 150 metrů vysoká hráz popraskala. Její správa však už z bezpečnostních důvodů mnoho vody z nádrže vypustila. V případě protržení by ohrozila město Tuťiang-jen, ležící níže po proudu.

Včerejškem rovněž přestalo platit tvrzení, že při katastrofě nezahynul žádný cizinec. Agentura Nová Čína informovala, že v důsledku zemětřesení zemřeli dva tchajwanští turisté. Pravda, ti z pohledu Pekingu vlastně žádní cizinci nejsou.

Prvním je 56letý muž, který uvízl na lanovce ve výšce 50 metrů a spadl, druhým je tříletý chlapeček. Na 700 zahraničních turistů v celé oblasti, mezi nimi i 11 dalších Tchajwanců, se podařilo dopravit do bezpečí.

HN_080516_06a.jpg