Je pravé poledne. Zatímco všude po Praze řinčí příbory, na Vinohradech za malou výlohou vládne hlad - za světový mír, ale hlavně proti radaru. Hladovku tu drží aktivisté Jan Tamáš a Jan Bednář.
Když včera už tak dost vyzáblý Tamáš trýznil své tělo třetím dnem, jinde po Praze - a jemu na truc - se schylovalo ke žranici. Naopak na oslavu radaru.
"Tamáš ohrožuje hladovkou sám sebe. Nám to připadá jako symbol militantního pacifismu pana Tamáše, který jím ohrožuje nejen sám sebe, ale celou společnost, " říká David Gaydečka, jeden z mluvčích iniciativy PRO, která chce ukázat, že americký radar má v Česku i své příznivce.
Včera krátce po šesté, kdy akce na pražské Kampě začala, si pochválila česko-americkou spolupráci na protiraketové obraně necelá dvacítka lidí. Větru a dešti celkem logicky zastánci amerického radaru neporučili, a tak akci provázelo deštivé počasí.
Například výtvarník David Černý přinesl prý vlastní, po domácku vyrobené suši.
"Je to taková hezky luxusní potravina. Jan Tamáš drží hladovku, a my si myslíme, že hladovek už bylo dost za komunismu. A to není nic pro nás," říká Černý
Oproti tomu je Tamáš o vodě a džusech. Prý až bude nejhůř, dá si po vzoru symbolu nenásilného odporu Gándhího, který nad jeho hladovkou bdí v nadživotní velikosti z plakátu, deci mléka.
"Rozhodli jsme se k tomuto možná drastickému kroku, kdy riskujeme zdraví a možná i život, protože si myslíme, že situace je vážná, " říká Tamáš a mluví o ohrožení demokracie a také o megalomanském zbrojení USA. A má jasno: chce, aby vláda ukončila vyjednávání o radaru, nebo slíbila referendum. Nebo aby aspoň začala pořádná diskuse na toto téma. A pokud si jeho protestů vláda ani americký prezident George Bush nakonec vůbec nevšimnou?
"Pokud nás lékař důrazně upozorní, že jsme v ohrožení života, tak bychom zvážili ukončení," říká Tamáš. Ale hned dodává, že už se na jeho místo v hladovění hrnou další zájemci, takže vláda může čekat hladovkovou štafetu.
Prostory, v nichž prý tráví 24 hodin denně, mají za 106 tisíc korun pronajaté na měsíc. A na nemalou částku se prý složili aktivisté z vlastní kapsy. Tamáš se živí jako IT konzultant.
Znovu se chystají kontrovat ale i ti, kteří radar chtějí - prý až se o něm bude rozhodovat v parlamentu, budou chtít znovu hravou formou připomenout českým zákonodárcům, že radar má i své zastánce.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist