Pomoc obětem cyklonu v Barmě se dostala jen k třetině lidí, kteří ji zoufale potřebují. Oznámil to Světový program pro výživu (WFP). Organizace Save the Children navíc tvrdí, že v krátké době mohou zemřít tisíce dětí, pokud se k nim nedostanou potraviny. Barmská junta se ale stále brání tomu, aby otevřela zemi zahraniční pomoci.
Podle WFP dorazily dodávky rýže a fazolí jen k 212 tisícům ze 750 tisíc lidí, kteří se prý po bouři Nargis ocitli zcela bez prostředků. "To nestačí. Je mnoho lidí, kteří nedostali vůbec žádnou pomoc," řekl mluvčí této organizace Marcus Prior s tím, že humanitární pracovníci, kteří dodávky pomoci zajišťují, pracují 24 hodin denně.
Mezinárodní organizace Save the Children varuje, že tisíce dětí zemřou do dvou až tří týdnů hladem, pokud se k nim nedostane rychle potravinová pomoc.
"Mnoho dětí v postižených oblastech nyní trpí akutní podvýživou, což je nejvážnější forma hladu," řekla šéfka operačního týmu organizace Jasmine Whitbreadová. "Když se lidé dostanou do tohoto stadia, hrozí jim během několika dní smrt."
Organizace tvrdí, že v deltě řeky Iravadi trpělo akutní podvýživou na 30 tisíc dětí mladších pěti let už před cyklonem, který zemi postihl 2. května.
U břehů Barmy kotví lodě z Francie a Spojených států s nákladem pomoci, ale nedostaly od barmské vlády povolení, aby mohly vrtulníky dopravit pomoc do postižené oblasti. Jiná americká a britská pomoc se ale do Barmy dostala letecky.
Junta je méně podezřívavá ke státům jižní a jihovýchodní Asie. Podle BBC dostal třeba povolení k ošetřování Barmánců v zemi tým 50 indických lékařů.
Britský ministr pro Asii Mark Malloch-Brown včera oznámil, že díky jednání s OSN a asijskými zeměmi ze sdružení ASEAN se začíná "lámat chleba" a barmská junta by se mohla otevřít masivnějšímu přílivu pomoci. Jak ale zdůraznil, stále se jedná.
Junta zakazuje i dovoz komunikačních prostředků do země a komplikuje už tak obtížné kontakty mezi pracovníky humanitárních organizací. Veškeré komunikační zařízení se musí kupovat přes barmské ministerstvo pošt a komunikací. Každá agentura má právo maximálně na deset telefonů v ceně 1500 dolarů za kus.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, jemuž se nepodařilo telefonicky spojit s barmskými vůdci - generál Than Shwe s ním odmítá hovořit, vysílá do oblasti svého zástupce Johna Holmese. Ten měl přijet do Barmy včera večer a zjistit, jaká je ve skutečnosti situace a co lze ještě udělat pro postižené.
Junta v sobotu poprvé umožnila zahraničním diplomatům z Rangúnu podívat se do nejhůře postižených oblastí. Dostat se mohli ale jen na vybraná místa a komunikovat s místními obyvateli nesměli vůbec.
Podle oficiálních údajů cyklon zabil 78 tisíc lidí a 56 tisíc osob se pohřešuje. Pohroma postihla na 2,5 milionu lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist