fondue 
Snímek: SWISS-IMAGE.CH

Bohužel už i ve vyhlášených restauracích v centru Vídně vám klidně dají "pravý“ vídeňský řízek z dotenka rozklepané vepřové kotlety. Správný Wiener Schnitzel musí být ovšem z telecího a musí být nejméně přes půl velkého talíře. Smažit se má na pánvi na rozpuštěném másle s troškou oleje, a ne ve fritéze, jak je už i ve Vídni zvykem. Vyhledávanou pochoutkou jsou u nás opovrhované plíčky na smetaně. V Praze je uměl dělat skutečně vynikající Josef Vladař. Tak nezbývá než si je dát pod označením Salonbeuschl.

schnitzel_mKam na nejlepší koleno?
Prakticky všechna rakouská jídla jsou vždy tak trochu odněkud. Typický a oblíbený guláš má původ v Maďarsku. Na ten vídeňský najdete recept v rubrice Vařte s námi. Podává se s typickým českým houskovým knedlíkem. Ve Vídni připravují také guláš fiakristů, do kterého se přidává i koňské maso a je zahuštěný rajčatovým protlakem.
Mnohde v Rakousku na tabulích před hospodou uvidíte napsáno, že mají guláš už den či dva odleželý - to je totiž nejlepší. U nás by takový restauratér hned dostal tučnou pokutu od hygieniků. Někdy jsme totiž k předpisům EU papežštější než papež.
Další oblíbenou specialitou Rakušanů je Tafelspitz. Je to dobře uvařená hovězí špička, která se na jazyku jen rozpadá - ne nerozkousatelný vyschlý kus masa, jak je mnohdy prezentována u nás. Vaří se pomalu s množstvím zeleniny a s morkovými kostmi (kde je jich u nás konec!). Něco podobného považují za lahůdku i Francouzi pod pojmem pot-au-feu. Tafelspitz se podává s křenem. Populární je také roštěná Esterházy, jež vznikla v Rakousku pro hraběte Esterházyho. Nejlepší pečené vepřové koleno pak mají v Prátru U Kolaříka.
Zapomenout nesmíme ani na Sacher dort. Na ten se musí pochopitelně do hotelu Sacher, který mu dal jméno. Donedávna ho tam připravoval rodák z Vyškova. Jeho tajemství spočívá v meruňkové marmeládě, kterou je pomazán v řezu.
Vynikající a velmi zdravý je i olej z dýňových semínek - Kürbisöl. Ve Štýrsku, kde ho dělají nejvíc, tvrdí, že ani nepotřebují viagru. A teprve pravý tyrolský špek nebo klobásky! I v malých obcích najdete kvalitní restaurace. Nakonec potěší i docela obyčejný krajíc dobrého chleba s ještě lepší škvarkovou pomazánkou.


fondue_mŠvýcarsko není jenom fondue
Se švýcarským jídlem je to podobné jako s vínem, o kterém píšeme na str. 35. Co kanton, to jiné speciality. Lépe řečeno, co jazyková oblast, to jiná oblíbená jídla. Mísí se zde vlivy rafinované kuchyně francouzské, lehčí a na těstovinách založené italské a těžší, české kuchyni nejbližší německé.
Jako každá národní či oblastní kuchyně, i ty švýcarské vycházejí především z místních surovin. Proto mají všechny nejméně jednu surovinu společnou, a tou je přepestrá nabídka sýrů, které jsou údolí od údolí jiné.
Maso Švýcaři nejraději připravují na rožni nebo pečou na roštu a jako přílohu dostanete nejčastěji různě připravené brambory. Ve švýcarské kuchyni jsou bohatě zastoupeny zelenina a ovoce, rozhodně se nešetří vejci. Bohatá je také nabídka sladkovodních ryb. Ovšem pochutnáte si nejenom na sýrech, vejcích, zelenině, ovoci či rybách. Bernská mísa, to jsou nejrůznější klobásy, žebírka i uzený jazyk, v kantonu Wallis mají výborné sušené hovězí, uzené i dobrý špek. V kantonu Appenzell už osm století vyrábějí nejtučnější sýr na světě. Na své si ve Švýcarsku přijdou i milovníci sladkostí všeho druhu. Proslavené jsou koláčky z Aargau.
V zahraničí je nejznámějším švýcarským jídlem fondue. Nejlepší je z několika druhů sýra, trochy vína a třešňovice nebo hruškovice. Nemusí být ale jen sýrové, které je nejpopulárnější. Fondue je jídlem společenským. U kotlíku s roztaveným sýrem či jinou pochoutkou sedí víc lidí a namáčí si v něm kousky veky či vaří kostky masa nebo zeleniny.
Zvláštní formou tepelné úpravy sýra ve Švýcarsku je také raclette. Původně nechávali za chladných večerů roztavit půl bochníku sýra u ohně, dnes vám ho taví přímo před očima v restauracích ve speciálních držácích. Roztavený sýr se natírá na brambory vařené ve slupce. Kdysi obyčejné jídlo tvrdě pracujících zemědělců je dnes vyhledávanou pochoutkou.

Libor Ševčík
libor.sevcik@economia.cz

Vařte s námi

Vídeňský guláš - 4 porce
300 g hovězího * 300 g telecího * 300 g vepřového masa * 900 g cibule * 8 stroužků česneku * 3 lžíce oleje * 30 g másla * 1 dl smetany * majoránka * sladká mletá paprika * pepř * sůl
Maso nakrájíme na kostičky, cibuli nahrubo. Na oleji osmahneme cibuli, přidáme maso a za stálého míchání ho necháme ze všech stran opéct. Posypeme ho sladkou paprikou a zalijeme teplou vodou a necháme dusit za stálého podlévání tak dlouho, až se cibule rozvaří. Potom přidáme proužky česneku, osolíme a opepříme. Když je maso měkké, přidáme majoránku a trošku smetany, zamícháme, odstavíme a necháme chvíli stát.