Stále více Slováků z Bratislavy a okolí v poslední době nakupuje pozemky na rakouské straně hranice a staví si tam rodinné domy, případně byty. Hlavními důvody jsou výhodné ceny a velkorysá státní podpora ze strany rakouské spolkové země Burgenland.

Jak píše deník Der Standard, jen v pohraniční obci Kittsee, která má 1900 obyvatel, je už na 80 domů a bytů, v nichž bydlí Slováci. Podobná situace je i v obcích Hainburg, Berg, Gattendorf, Wolfsthal a dalších. Někde jsou už stavební parcely téměř vyprodány.

Kromě výhodné ceny a příznivých státních úvěrů lákají zájemce i klidné prostředí a čistý vzduch. Navíc je do centra Bratislavy, kde naprostá většina z nich pracuje, stejně daleko jako z okrajových čtvrtí slovenského hlavního města.

Poptávka Slováků samozřejmě způsobila, že ceny pozemků šly nahoru a leckde už nejsou tak příznivé jako před sedmi až osmi lety, kdy příliv Slováků do rakouského pohraničí začal. Stále ještě je ale možné najít obec, kde se dá koupit metr čtvereční stavební parcely za 30 eur, zatímco například v Rusovcích na slovenské straně se ceny pohybují od 100 eur nahoru.

Lákají ale také výhodné státní půjčky, které Burgenlad poskytuje každému, kdo začne v zemi stavět dům a je tu hlášen k trvalému pobytu. Půjčky mohou dosáhnout až 40 000 eur (zhruba milion korun) a na začátku jsou úročeny jen 0,5 procenta. Obvykle jsou rozpočítány na 32,5 roku a ani na konci úroková sazba nepřesáhne tři procenta. Půjčky samozřejmě nejsou poskytovány proto, aby nalákaly Slováky, ale proto, že bez nich nelze udržet na venkově mladé Rakušany odcházející houfně do Vídně.

Jediným problémem je vlastní výstavba, protože Rakousko stále omezuje pohyb pracovních sil z nových členských zemí EU včetně Slovenska a stavby mohou provádět jen rakouské firmy. Jejich pracovníci jsou ale nejméně dvakrát dražší, než by byli slovenští.

Ani to však většinu zájemců neodrazuje. Kalkulují s tím, že do roku 2011 bude muset Vídeň pohyb pracovních sil uvolnit. Podmínky nákupu parcel většinou stanoví, že se musí začít stavět do pěti až sedmi let, a to noví majitelé už stihnou i se slovenskými firmami.