Letos se Národní srovnávací zkoušky (NSZ) staly součástí přijímacího řízení na desítkách fakult. Loni to bylo 27 fakult, které podle výsledků NSZ přijímaly, a letos už je jich 43. To znamená, že Národními srovnávacími zkouškami projde každý třetí uchazeč o studium na vysoké škole. V příštím roce je předpoklad takový, že výsledky z NSZ budou rozhodovat o přijetí na 60 fakultách a pravděpodobně každý druhý uchazeč se jich zúčastní. Oproti tradičním přijímacím zkouškám to znamená pro uchazeče řadu výhod, které získávají. O tom, co vlastně obnášejí Národní srovnávací zkoušky pro uchazeče na VŠ, jsme hovořili s Bohumilem Kartousem, tiskovým mluvčím společnosti Scio, která tyto zkoušky připravuje a organizuje.
Národní srovnávací zkoušky jsou vnímány jako jedny přijímací zkoušky na různé fakulty. Odpovídá tato definice skutečnosti?
Ano, ale je to velmi obecné. Způsob, jakým jednotlivé fakulty zohledňují výsledky NSZ, se fakultu od fakulty liší. Některé fakulty zařadily NSZ jako povinný prvek přijímacího řízení a uchazeči, kteří se na tyto fakulty hlásí, musejí NSZ absolvovat. Jiné fakulty přihlédnou k výsledku NSZ a nejčastěji odpustí přijímací zkoušku těm uchazečům, kteří dosáhnou v NSZ požadované hranice. Některé fakulty své uchazeče za výsledek v NSZ bonifikují. NSZ tak tvoří síť fakult, které jsou pro uchazeče - díky NSZ - přístupné. Jinými slovy, výsledek z NSZ mohou uchazeči použít naráz na různých fakultách.
Mají Národní srovnávací zkoušky - obecně - ještě nějaký další význam?
Účast v NSZ je možné brát také jako přípravu na přijímací zkoušky pro ty, kdo si chtějí ověřit, jak by dopadli v porovnání s desítkami tisíc svých vrstevníků ještě před tím, než absolvují vlastní přijímací zkoušky. Pro tyto účely mohou posloužit zejména předmětové přijímací zkoušky, jejich náplň respektuje rámec středoškolského učiva (jak je běžné v tradičních přijímacích zkouškách). NSZ se účastní také studenti třetích ročníků, kteří se chtějí lépe připravit na to, co je potká za rok.
Název Národní srovnávací zkoušky v sobě obsahuje množné číslo, dá se tedy předpokládat, že se jedná o více různých zkoušek, je to tak?
Ano, NSZ se skládají z několika různých testových zkoušek. Jsou jimi zkoušky Obecné studijní předpoklady (OSP), Základy společenských věd (ZSV), Matematika (MAT), Přírodní vědy (PV) a Anglický/Německý/Francouzský jazyk (AJ/NJ/FJ). Uchazeči nemusejí absolvovat všechny. Většina fakult požaduje výsledek zkoušky OSP, některé pak i výsledek ostatních zkoušek, případně jejich kombinaci. NSZ přitom nemusejí být jediným kritériem přijímacího řízení na danou fakultu. Kromě zkoušek NSZ může fakulta doplnit přijímací řízení o další písemnou, ústní nebo talentovou zkoušku.
Jednou z výrazných odlišností je počet termínů, v nichž NSZ probíhají. Jak je to s termíny konání a jak je to s účastí uchazečů v nich?
NSZ probíhají, na rozdíl od tradičních přijímacích zkoušek na vysoké školy, v několika řádných termínech, letos od listopadu 2007 do května 2008. V příštím roce se rozpětí termínů určitě nesníží, naopak je možné, že s ohledem na vzrůstající počet účastníků přibude další termín v červnu. Záleží přitom zcela na rozhodnutí uchazeče, zda absolvuje zkoušku pouze jednou nebo zda se zúčastní více termínů NSZ. Z hlediska přijímacího řízení mu stačí dosáhnout jediného výsledku dané zkoušky, statisticky je ovšem zjištěno, že při vyšším počtu absolvovaných termínů se zvyšuje také úspěšnost uchazeče.
Pokud tedy uchazeč absolvuje několik termínů Národních srovnávacích zkoušek, jaké výsledky se mu započítávají do přijímacího řízení?
Zatímco u běžných přijímaček na VŠ dosáhne uchazeč jediného výsledku, který je buď dobrý, nebo špatný, v NSZ může dosáhnout hned několika výsledků, které budou zcela jistě rozdílné. Počítá se však jen ten nejlepší z nich. Ten je pak následně předán fakultě, která ho zahrne do přijímacího řízení.
Pokud tedy uchazeč absolvuje NSZ a hlásí se zároveň na více fakult, které podle těchto výsledků přijímají, může svůj výsledek zhodnotit několikanásobně?
Ano, platnost zkoušek na několika fakultách zároveň je významnou výhodou NSZ. V případě zkoušky Obecné studijní předpoklady, kterou požaduje drtivá většina fakult přijímajících podle NSZ (a často je to jediné kritérium k přijetí), se jedná o desítky fakult, které je možné vhodně kombinovat. Uchazeči, který si podá přihlášku na vícero z nich, se pak započítává výsledek z jedné zkoušky ve všech přijímacích řízeních zároveň. V praxi řada uchazečů volí tzv. "pojistku" - podají si přihlášku na více fakult a pokud se nedostanou na tu preferovanou, i horší výsledek může stačit k přijetí jinam.
Kde vlastně zkoušky probíhají? Přímo na fakultách, nebo i na jiných místech?
NSZ probíhají zcela nezávisle na fakultách, na které se uchazeči hlásí. To se týká i míst konání, většinou se jedná o střední školy pronajaté k tomuto účelu. Jelikož NSZ probíhají vesměs ve dnech pracovního klidu, nejčastěji v sobotu, není to problém.
Za přijímacími zkouškami se často jezdí stovky kilometrů. S NSZ toto odpadá, protože se konají na mnoha místech po celé České republice a na třech místech na Slovensku. Uchazeč si tak může vybrat místo, k němuž má nejpohodlnější přístup, a absolvujte svoje NSZ tam. NSZ zároveň nabízejí možnost přizpůsobit zkoušku potřebám smyslově i tělesně handicapovaných uchazečů.
Už zde byla řeč o testu Obecné studijní předpoklady. V čem spočívá specifičnost tohoto testu a proč ho fakulty vysokých škol tak často volí jako kritérium pro přijetí uchazečů?
Test Obecné studijní předpoklady se od předmětových testů velmi liší. Jeho výsledek závisí především na individuálních studijních předpokladech studenta a jen málo na kvalitě školy a učitelů. Test například prověřuje schopnost porozumět textu a správně nakládat se slovy, řešit konkrétní logické a rozhodovací úlohy, doplňovat slova z kontextu, určovat antonyma a analogie, provádět logickou analýzu textu, správně číst diagramy, pracovat s proměnnou, procenty, provádět jednoduché kvantitativní operace apod. Test vyžaduje pružnou orientaci v zadaných úkolech a schopnost aplikace jednoduchých poznatků. To jsou schopnosti a dovednosti, které při stále se rozšiřujícím počtu uchazečů o studium na VŠ zajímají fakulty čím dál více, což je oprávněné i spravedlivé vůči všem, kdo prošli středoškolskou výukou za horších podmínek a přitom jsou studijně disponovaní.
Přijímací zkoušky na vysoké školy byly několikráte medializovány v souvislosti s možnou korupcí či netransparentností. Jak se s touto stránkou věci vypořádaly Národní srovnávací zkoušky?
NSZ chtějí zachovávat rovnost po všech stránkách. Účastníci se zvýšenou mírou sociální potřebnosti mají právo na výrazné slevy jak na zkoušky samotné, tak na přípravné materiály a služby.
Všichni účastníci pak mají od začátku do konce kontrolu nad vlastní zkouškou. Připomínky k jejímu průběhu mohou zanést do protokolu o průběhu zkoušky, námitky k obsahu zkoušky pak řeší nezávislá námitková komise složená ze zástupců různých vysokých škol. Pokud budou námitky k úlohám v testech posouzeny jako oprávněné, úlohy jsou vyřazeny z hodnocení zkoušky. Společně s výsledkem zkoušky uchazeč dostává v elektronické podobě k dispozici svůj vlastní záznamových arch, který může porovnat se zadáním a vyhodnocením testu. Pokud narazí na nesrovnalosti, může opět podat námitku a požádat o přehodnocení zkoušky. n
rkp
Zdroj informací o Národních srovnávacích zkouškách: www.scio.cz/nsz
Profil společnosti Scio
Společnost Scio je významnou nevládní a nezávislou českou společností aktivní na poli školství a vzdělávání. Za dobu své existence získala renomé profesionála a inovátora v široké oblasti evaluace a optimalizace vzdělávání, od přijímacích zkoušek po screening školního klimatu. Své služby nabízí Scio školám, státním i samosprávným institucím a také individuálním zákazníkům.
Sídlo: Praha
Rok založení: 1995
Počet spolupracovníků: 65 stálých, více než 900 externích
Záběr aktivit: základní, střední i vysoké školy, samospráva a státní správa, žáci základních škol, studenti středních škol, uchazeči o studium na středních a vysokých školách.
Rozšířenost projektů: desítky fakult vysokých škol, stovky základních a středních škol, desetitisíce individuálních zákazníků.
Portofolium: Národní srovnávací zkoušky (pro VŠ), Přijímací zkoušky, Mapa školy, Vektor, Testování 2. ročníků SŠ (pro SŠ), Komplexní evaluační analýza, Srovnávací testování základních škol, Podpora přípravy na přijímací zkoušky, Testování klíčových kompetencí (pro ZŠ), Test moderních dějin, internetové kurzy pro žáky i učitele (pro SŠ i ZŠ).
Know how: Scio se specializuje na tvorbu měřících a hodnotících nástrojů pro vzdělávání, zejména testů a dotazníků, a jejich aplikaci v terénu. Využívá standardních metod oboru educational measurement a drží certifikát ISO 2001:9001 pro oblast přípravy testů a dalších evaluačních nástrojů, realizace zkoušek, zpracování dat, vyhodnocení a analýzy výsledků.
Scio v čase
1995 Scio zahájilo činnost, přináší do českého prostředí test Obecné studijní předpoklady
1996 Národní srovnávací zkoušky poprvé
1997 Příprava testů pro Fakultu informatiky MU v Brně
1998 Scio se značnou měrou podílí na projektu Sonda Maturant
1999 Scio začalo připravovat přijímací zkoušky pro Fakultu sociálních studií MU v Brně
2000 Střední školy poprvé spolupracují na přijímacích zkouškách se společností Scio
2001 Srovnávací zkoušky pro uchazeče o studium na středních školách poprvé
2002 Školy poprvé využívají Komplexní evaluační analýzu
2003 Na českém vzdělávacím trhu se objevují první internetové kurzy Scio
2004 Scio poprvé (od té doby každoročně) realizuje přijímací zkoušky na Právnickou fakultu UK v Praze, zároveň v tomto roce zpracovává testy k přijímacím zkouškám pro Ostravskou univerzitu.
2005 Scio začalo nabízet školám evaluační projekty Vektor a Mapa školy
2006 Fakulty českých vysokých školy zařadily Národní srovnávací zkoušky do přijímacího řízení
2007 Národní srovnávací zkoušky se masově rozšířily
2008 Scio realizuje mezinárodní projekt INTERNATIONAL TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE
Národní srovnávací zkoušky
NSZ v ČR: Brno, Břeclav, České Budějovice, Domažlice, Frýdek-Místek, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kladno, Kolín, Liberec, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Svitavy, Strakonice, Šumperk, Tábor, Teplice, Ústí nad Labem, Zlín
NSZ na Slovensku: Bratislava, Žilina, Košice
NSZ pro smyslově postižené: Brno, středisko Teiresiás; Ostrava, středisko Slunečnice (i pro studenty se specifickými poruchami učení a s kombinovanými handicapy)
NSZ pro tělesně postižené: na místech konání s bezbariérovým přístupem
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist