Evropská komise včera opět obvinila německý energetický koncern E.ON a francouzský Gaz de France (GDF) z manipulace na trhu se zemním plynem.

Komise tak vystupňovala šetření, které zahájila před dvěma lety a které se týká dodávek plynu přes plynovod společně vlastněný oběma firmami.

Včerejší krok komise je zatím posledním zásahem komisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové proti evropským vertikálně integrovaným energetickým podnikům, tedy těm, které provozují jak přenosové sítě a přepravní infrastrukturu, tak zajišťují distribuci konečným odběratelům.

Kroesová je viní ze zneužívání jejich energetické infrastruktury k rozdělování trhů, blokování vstupu nových subjektů a udržování vysokých cen.

"Evropská komise může potvrdit, že poslala GDF a E.ON vyjádření týkající se podezření na kartelovou dohodu o rozdělení trhů ve vztahu k plynovodu, přes nějž GDF neprodává žádný plyn do Německa a E.ON neprodává žádný plyn do Francie," uvedl mluvčí EU Jonathan Todd.

Podle předběžného návrhu komise tato dohoda porušuje pravidla EU, která zakazují omezování hospodářské soutěže a kartely, dodal mluvčí.

Kartelová dohoda obou firem má podle komise spočívat v tom, že firmy si nekonkurují na svých domácích trzích. Úředníci komise zahájili kroky proti oběma firmám předloni sérií prohlídek a před rokem komise zahájila oficiální šetření. Komise vyšetřuje okolnosti dodávek zemního plynu přes plynovod MEGAL, o jehož vlastnictví se dělí E.ON a GDF. Zařízení přepravuje ruský plyn přes jižní Německo do Francie.

E.ON zopakoval své dřívější vyjádření, podle něhož bude schopen obvinění komise vyvrátit. GDF uvedl, že poskytne komisi všechny potřebné informace.

Minulý týden se ministři EU dohodli na základní podobě liberalizace energetiky. Nepřijali návrh komise nařídit oddělení přenosových sítí od koncových dodávek a umožnili vertikálním koncernům zachovat si vlastnictví přenosových sítí za předpokladu, že budou provozovány nezávisle a podrobeny přísnější regulaci.