Užitečné zdroje

Obsáhlé informace pro cesty a pobyt v zemích jihovýchodní Asie najdete na adrese Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz. Zde si můžete vyhledat odkazy podle jednotlivých zemí, kde jsou kontakty na zastupitelské úřady ČR. Ty nabízejí turistické informace i Souhrnnou teritoriální zprávu s přehledem politického a ekonomického dění. Užitečné informace o jednotlivých zemích lze najít na oficiálním portálu pro export a podnikání www.businessinfo.cz.

Nepřeberné množství informací s dalšími internetovými odkazy nabízí server www.wikipedia.org (v českém jazyce www.wikipedia.cz). Cestovatelským průvodcem je www.lonelyplanet.com s řadou odkazů. Získat informace lze na vyhledávačích:

www.worldtravelguide.net

www.mytravelguide.com

www.travelworldnow.com

www.tripadvisor.com

www.travelnotes.org

www.touristclick.com

www.travelfish.org

http://creekin.net

www.asiatravel.com

www.discoverasia.org

www.into-asia.com

http://goasia.about.com

www.2theasia.com/

www.asia-planet.net

www.asiahotels.com

www.hoteltravel.com/guides_

www.virtualtourist.com - zde si přečtete postřehy návštěvníků jednotlivých zemí.

O jihovýchodní Asii se dočtete na stránkách www.bbc.co.uk, kde si na vyhledávači najdete vybranou zemi. K dispozici jsou odkazy na tamní média.

V českém jazyce si turistické informace o asijských zemích najdete na www.seznam.cz, kde si ve vyhledávači napíšete cestování. Mezi turistickými portály s praktickými radami lze využít www.hedvabnastezka.cz, www.bedekr.cz, www.cestomaniak.cz/cestopisy. Zapomenout by se nemělo na vyhledávač www.caramba.cz, kde si kliknete na rubriku cestování a vyberete region a zemi.


Víza - co je třeba pro cestu


Vietnam

Potřebné dokumenty: cestovní pas platný min. 6 měsíců od data předpokládaného odjezdu z Vietnamu, vyplněný formulář, 1 x fotografie pasového formátu

Platnost víza: 1, 3 nebo 6 měsíců

Doba vyřízení: týden, expresní vyřízení 3 pracovní dny

Thajsko

Potřebné dokumenty: cestovní pas platný min. 6 měsíců od vstupu do Thajska, vyplněný formulář, 1 x fotografie pasového formátu, rezervace zpáteční letenky, výpis z účtu žadatele s minimálním aktuálním zůstatkem 30 000 Kč (v případě žádosti o dvouvstupové vízum)

Délka pobytu: do 30 dnů (pak lze prodloužit pobyt na imigračním úřadu v Bangkoku, maximálně dvakrát o 30 dnů)

Platnost víza: 3 měsíce

Doba vyřízení: 3 - 4 pracovní dny

Upozornění: V současné době je při vstupu do Thajska vyžadováno prokázat hotovost 350 USD nebo adekvátní částku v bahtech na osobu. U Thajska v případě pobytu do 14 dnů lze vízum získat po příletu na letišti, u Indonésie v současné době dokonce na dobu pobytu do 30 dnů.

Základní dokumenty pro získání business víza do Thajska

1. Zvací dopis od partnerské firmy z Thajska.

2. Kopie registračního dokumentu (Company Registration form - obdoba českého výpisu z obchodního rejstříku) thajské firmy, ověřené Ministerstvem obchodu Thajského království (nesmí být starší 6 měsíců).

3. Zakládající dokumenty partnerské thajské společnosti se jmény všech akcionářů, resp. společníků.

4. Poslední daňové přiznání partnerské thajské firmy ověřené Ministerstvem financí Thajského království.

5. Pokud budete v Thajsku v zaměstnaneckém poměru u místní firmy, musíte předložit kopii pracovní smlouvy.

6. Notářsky ověřený anglický překlad výpisu z obchodního rejstříku české firmy, která vysílá na služební cestu žadatele o vízum.

7. Dopis od českého zaměstnavatele v angličtině se zdůvodněním účelu cesty.

8. Výpis z účtu české firmy za poslední měsíc.

9. Platný cestovní pas.

10. Formulář a jedna fotografie.

11. Kopie zpáteční letenky.

Platnost víza: 3 měsíce na 1 vstup nebo mnohovstupové na 6 měsíců.

Doba vyřízení: do týdne, pokud nebudou vyžádány dodatečné podklady.

Poznámka: Po prostudování podkladů je thajský konzul oprávněn vyžádat si dodatečné podklady.

Indonésie

Potřebné dokumenty: cestovní pas platný min. 6 měsíců ode dne předpokládaného návratu z Indonésie, 1 x vyplněná žádost, 1x fotografie, rezervace zpáteční letenky

Při pobytu od 30 do 60 dnů: originál letenky, výpis z bankovního účtu (minimální zůstatek 2500 USD), itinerář pobytu v angličtině.

Délka platnosti víza: 3 měsíce

Doba vyřízení: do týdne po příletu

Čeští občané mohou obdržet víza při příletu do Indonésie. V souvislosti s novou vízovou politikou indonéský ministr pro spravedlnost a lidská práva podepsal a vydal novou vyhlášku č. M-04.IZ.01.10/2007, která vstoupila v platnost 28. května 2007. Ve vyhlášce se oznamuje, že občané ČR budou mít nyní možnost získat 30denní vízum za částku 25 US dolarů po příletu na kterékoliv indonéské mezinárodní letiště nebo po připlutí do mezinárodního přístavu. Mohou získat i 7denní krátkodobé vízum za 10 US dolarů. Co se týče podmínek způsobilosti pro snadné získání víz při příjezdu - příjezdového víza (Visa on Arrival - VOA), všichni občané ČR s cestovním pasem platným při vstupu nejméně 6 měsíců, alespoň dvěma volnými stránkami v pase a zpáteční letenkou mohou do Indonésie cestovat a vízum VOA obdržet. Povolení k 30dennímu pobytu v Indonésii může být prodlouženo ve výjimečných případech, jako v případě živelní pohromy, vážné nehody nebo trvající vážné nemoci.

Filipíny

Pro občany ČR je vstup do této země bez víza na dobu pobytu do 21 dnů.

Malajsie

Pro občany ČR je vstup do této země bez víza na dobu pobytu do 90 dnů.

Autor pracuje v cestovní a dopravní agentuře Asiana, poskytující služby i pro korporátní klientelu (www.asiana.cz, www.superletuska.cz, www.letuska.cz)


Letenky - jak do Asie


Vietnam

Mezinárodní lety jsou vedeny do Hanoje a Saigonu (Ho či Minova Města). Z Evropy létá bez mezipřistání Aeroflot přes Moskvu pouze do Hanoje a Vietnam Airlines, nabízející velmi solidní servis a cestování novými letadly Boeing 777, do obou měst. V ekonomické třídě jsou letenky od 21 000 Kč, v business třídě od 62 000 Kč. Společnost také zajišťuje kvalitní vnitrostátní spojení.

Další možnost jsou lety se společnostmi Lufthansa, Air France nebo Thai Airways, ale jedná se již o stop nebo přestup v Thajském Bangkoku. Veškeré odletové poplatky jsou již zahrnuty v ceně letenky.

Thajsko

Mezinárodní lety jsou vedeny do Bangkoku, přičemž tamní letiště Suvarnabhumi je přestupní uzel pro celou oblast jihovýchodní Asie. Thajsko je turistická velmoc, čemuž odpovídá i nabídka leteckého spojení. Každý den je přes 30 možností, jak doletět z Prahy do Bangkoku. Posledních několik sezon v zimním období létaly i přímé lety. Častěji se přímé lety využívají z Vídně nebo z německých letišť, kde při včasné rezervaci můžete mít zpáteční letenku pod 13 000 Kč.

Z Prahy se nejčastěji létá s přestupy ve Vídni s Austrian nebo ve Frankfurtu s Lufthansou či Thai Airways. Ceny mohou být až pod 20 000 Kč, v hlavní turistické sezoně při pozdní rezervaci jsou i za 40 000 Kč. Business třída je k dispozici od 35 000 Kč, renomované evropské společnosti - Lufthansa, Austrian, Swiss, KLM nabízejí letenky od 81 000 Kč. Nejrychlejší spojení je přes Vídeň, cesta trvá 12.20 hod.

Vnitrostátních letů je široká nabídka, ať již se zmíněnými Thai Airways, nebo dalšími společnostmi, působícími na tamnějším trhu (např. Bangkok Airways a Air Asia). Veškeré odletové poplatky jsou zahrnuty v ceně letenky.

Filipíny

Přímé spojení z Evropy nyní nabízí pouze KLM z Amsterodamu do Manily, každodenní let trvá 12.30 hod. (z Prahy včetně přestupu 17.10 hod) a ceny z Prahy začínají na 27 500 Kč v ekonomické a 99 800 Kč v obchodní třídě. Další možností jsou lety společnosti Cathay Pacific přes Frankfurt, Paříž nebo Londýn s přestupem v Hongkongu, s možností se v tomto městě i zastavit. Samotná cesta je sice delší, ale finanční úspora může být zajímavá.

Vzhledem k rozlehlosti celého souostroví je domácí letecké spojení reprezentované zejména Philippine Airlines a Cebu Air na velmi solidní úrovni, upozornění vyhýbat se podezřelým společnostem zde platí v daleko menší míře než např. v Indonésii.

Na Filipínach se platí odletové taxy v hotovosti, na jejich výši se informujte při koupi letenky.

Indonésie

Do Jakarty létají z evropských společností pouze Lufthansa s mezipřistáním v Singapuru a KLM se stopem v Kuala Lumpuru. Celková doba cesty je nejméně 17 hod. Ceny od 29 000 Kč za economy a 98 500 Kč za business třídu. Často využívané spojení je se Singapore Airlines přes Singapur či s Malaysia Airlines přes Kuala Lumpur, zejména pro pokračování do dalších destinací, jako je Denpasar-Bali nebo Surabaya. Pozornost je třeba věnovat výběru vnitrostátního spojení. Na tzv. black listu leteckých společností pro EU http://ec.europa.eu/transport/air-ban/pdf/list_cs.pdf je nyní 45 aerolinií z Indonésie, včetně vlajkové Garuda Indonesia. Nějak se ale dopravovat musíme, proto pro domácí lety se doporučuje tato společnost. V Indonésii se platí odletové taxy v hotovosti, na jejich výši se informujte při koupi letenky.

Malajsie

Kuala Lumpur disponuje novým moderním letištěm s množstvím spojů v dané oblasti, z Evropy je ale možno letět pouze Lufthansou, KLM nebo domácími 5* Malaysian Airlines. Cesta se dá nejrychleji zvládnout za zhruba 15 hod. V ekonomické třídě jsou letenky od 26 000 Kč, v business od 81 500 Kč.

Vnitrostátní spojení je na špičkové úrovni, ať již zajišťováno právě Malaysian Airlines nebo low-cost společností Air Asia. Veškeré odletové poplatky jsou již zahrnuty v ceně letenky.

Veškeré ceny zde zmíněné jsou včetně poplatků, není-li uvedeno jinak.

Autor pracuje v cestovní a dopravní agentuře Asiana, poskytující služby i pro korporátní klientelu (www.asiana.cz, www.superletuska.cz, www.letuska.cz)


Vietnam

Turistické informace včetně užitečných adres a kontaktů najdete na adrese magazínu Exportér http://exporter.ihned.cz v rubrice Business Travel.

I cestování se mění


Vietnam se v rozmezí deseti let změnil k nepoznání. Tehdy se přecházelo z kol na motocykly, soukromá vozidla neexistovala. Dnes má motocykl téměř každý a vzestup automobilů je brzděn jen 83procentním dovozním clem. Na masový přechod na auta však silnice zatím připraveny nejsou. Problémy jsou i s nedostatkem elektřiny. Když se před deseti lety jezdilo z Hanoje do Haiphongu (102 km za tři a půl hodiny), byly zprovozněné dva úseky dálnice (sedm, respektive tři km), na nichž stály mýtné brány. Před příjezdem k ní se zastavilo na úrovni jedné z mnoha dřevěných budek. Odtud vyběhla uniformovaná výběrčí a převzala od spolujezdce hotovost. S penězi pak běžela k budce, v níž seděla kolegyně a prodala jí lístek. Poté se vrátila k vozu, předala lístek cestujícím a drobné zpátky. Z tohoto rozšířeného úseku dálnice se různě poházená vozidla jedno přes druhé přesunula k šesti závorám, kde stály další dvě uniformované zaměstnankyně a milicionář se samopalem. Jedna odtrhla polovinu lístku a druhá zvedla, za milicionářovy bdělé kontroly, ručně dřevěnou závoru. Po okrajích silnice vyčuhovaly lehké kulomety... Sečteno a podtrženo - 72 zaměstnanců v obou směrech.

Dnes je situace jiná: pracovníci sedí v prosklené kukani a závory jsou automatizované. Nicméně lístky se stále kupují zvlášť v budkách několik desítek metrů před mýtnou bránou, jsou stále napravo, jen servis mezi budkou a vozidlem odpadl. Mýtné brány ale bohužel mezitím vyrostly i na silnicích první třídy.

Vietnam je pro nás stále ještě exotickou zemí, kde se dají evropské myšlení a logika aplikovat jen výjimečně. To neznamená, že Vietnamci nám nejsou v mnohém blízcí. Vstřícnost a pohostinnost je samozřejmostí. A pozor, až sem pojedete - s česky hovořícími, nebo alespoň rozumějícími, se zde setkáte všude.

Autor je ředitelem vietnamské pobočky společnosti Miseco a. s. - Miseco Vietnam Co. Ltd


Indonésie

Oficiální název:

Indonéská republika

Rozloha: 1 919 440 km2 (17 508 ostrovů)

Nejvyšší hora: Puncak Jaya 5 030 m

Počet obyvatel: 238,5 mil.

Administrativní členění: 33 provincií (vč. zvláštních provincií Yogyakarta, Aceh, Západní Papua a samostatného okresu Jakarta). V čele provincie stojí guvernér volený plebiscitem na 5 let. Od ledna 2001 vzniklo 357 regentství (regencies), které by se měly postupně stát základní administrativní jednotkou decentralizované Indonésie.

Hlavní město: Jakarta (cca 11 mil. obyv.)

Urbanizace: 45,30 %

Národnostní složení: Mezi nejpočetnější původní etnika patří Javánci, Sundánci, Madurijci, Minangkabauové, Buginijci, Batakové, Balijci, nejpočetnějšími imigrovanými etniky jsou Číňané, Arabové, Indové.

Náboženství: Muslimové 88 %, protestanti 5 %, katolíci 3 %, hinduisté 2 %, buddhisté 1 %

Úřední jazyk: indonéština (Bahasa Indonesia)

Ostatní užívané jazyky: angličtina je rozšířena zvláště v Jakartě, na Bali a v dalších velkých městech, další používané jazyk jsou jávanština, sundánština a zhruba 300 místních jazyků

Průměrný věk: 26,80 let

Prům. délka života:

muži 67,42 roku, ženy 72,45 roku

Počet lékařů: 38 700

Počet infik. HIV: 140 tis.

Počet vězňů: 86 200

Podíl analfabetů: 9,80 %

Počet pev. tel. linek: 11,09 mil.

Počet mobil. tel.: 31,7 mil.

Počet televizí: 40,127 mil.

Počet PC: 3,566 mil.

Délka želez. tratí: 6 458 km

Délka zpev. silnic: 275 810 km

Počet osob. aut: 3,936 mil.

Užitečné zdroje

Cestovatelské informace lze najít na adrese www.indo.com, www.indo.com/Indonesia/Jakarta, http://indonesie2000. krej.cz a vyhledávač http://indonesia.elga.net.id. Statistiku nabízí www.bps.go.id/index.shtml a aktuální zprávy http://news.yahoo.com/fc/World/Indonesia.

Peníze

Peněžní jednotka je Indonéská rupie (RP). V oběhu jsou bankovky v hodnotě 100 000, 50 000, 20 000, 10 000, 5 000 a 1 000 RP a mince v hodnotách 500, 200 a 100 RP. V Jakartě lze peníze směnit v hotelích či ve směnárnách, kterých je poměrně dost. Jsou v každém velkém nákupním centru a není problém směnit peníze v turistických střediscích. Doporučuje se měnit USD a eura. V odlehlejších oblastech může být směna problém. Doporučuje se mít u sebe menší bankovky. Při výměně vyšší sumy je třeba na místě peníze přepočítat, zejména, když peníze dostanete v obálce.

Nákupy

Nejvíce se vyplatí nakupovat ve velkých obchodních domech společností Carrefour a Lippo Karawachi. Na tržištích člověk musí smlouvat. Prodavači nejdříve nahodí i desetkrát vyšší cenu a poté se jde s cenou dolů. Běžné je zaokrouhlování. Nejlepší je se předem domluvit a jít nakupovat s místními, ti znají ceny a mohou smlouvat za vás. V obchodech člověk najde vše, co potřebuje. Obchody jsou otevřeny Po - So od 10 do 22 hod., tržnice jsou otevírány dříve až do večera. Vhodné dárky jsou látky, dřevěné a stříbrné výrobky, obrázky atd.

Doporučení

Indonésie je muslimská země, proto je nutné respektovat určité zásady (odívání, zejména u žen, a požívání alkoholu). Nutná je obezřetnost při konzumaci potravin a vody, není vhodné pít vodu z vodovodní sítě. Repelenty na obtížný hmyz je dobré vzít s sebou či koupit v místě, v zemi není vzácný výskyt druhů přenášejících horečku Denge.

Z velké většiny nižší indonéští úředníci anglicky nehovoří, v hotelích je možné se domluvit anglicky bez větších problémů. Při jednání turisty s indonéskými úředníky je nutné počítat s byrokratickými průtahy, které mohou znepříjemnit cestu. Indonéské úřady trestají nedodržení migračních zákonů, např. pobyt po ukončení doby platnosti víza či pohyb v citlivých oblastech země.

Užitečné adresy

Velvyslanectví ČR

Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng,

Jakarta Pusat, P.O.Box 1319, 10350

tel: 006221/3904075-7

fax: 006221/3904078

e-mail: jakarta@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/jakarta

Honorární konzuláty ČR

Darmo Square Kav. R-8,

Jalan Raya Darmo 54-56, Surabaya, 60271

tel: 006231/5621314

fax: 006231/5621835

e-mail: Surabaya@honorary.mzv.cz

Jl. Hertasning Raya No. 54,

South Sulawesi, Makassar, 90231

tel: 0062-411-861798

fax: 0062-411-441224

e-mail: makassar@honorary.mzv.cz

Jalan Pengembak 17,

Sanur - Bali, 80228

tel: 0062361/286465

fax: 0062361/286408

e-mail: Bali@honorary.mzv.cz

Velvyslanectví Indonéské republiky

Nad Buďánkami II/7,

Praha 5, 150 21

tel: 257 214 388

fax: 257 212 105, 257 215 293

e-mail: embassy@indonesia.cz

web: www.indonesia.cz

Malajsie

Rozloha: 329.750 km2

Ostrovní část: 198 160 km2

Nejvyšší hora: Gunung Kinabalu 4 100 m

Počet obyvatel: 27,496 mil.

Administrativní členění:

13 států a 3 federální území

Na Malajském poloostrově leží jedenáct států (Johor, Kedah, Kelantan, Melaka, Negeri Sembilan, Pahang, Penang, Perak, Perlis, Selangor, Terengganu) a dvě federální území Kuala Lumpur a Putrajaya (od 1. 2. 2001). Zbývající dva státy federace leží na ostrově Borneo (Sabah, Sarawak). Ostrov Labuan spadá do kategorie federálních oblastí.

Hlavní město: Kuala Lumpur

(1,4 mil. obyv.)

Administrativní hlavní město:

Putrajaya (od 1. 2. 2001).

Urbanizace: 59,58 %

Národnostní složení: Malajci (Bumiputera) 58 %, Číňané 24 %, Indové (větš. Tamilové) 8 %, ost. 10 %

poloostrovní část: Malajci 56,8 %, Číňané 32,7 %, Indové 10,0 %, ostatní 0,5 %

Náboženství: islám je v zemi státní náboženství (muslimové 60,4 %, buddhisté 19,2 %, křesťané 9,1 % , hinduisté 6,3 %, konfuciáni, taoisté 2,6 % aj.)

Úřední jazyk: malajština (Bahasa Melayu).

Ostatní užívané jazyky: angličtina, čínština, tamilština

Průměrný věk: 24,10 let

Prům. délka života:

muži 69,80 roku, ženy 75,38 roku

Počet lékařů: 17 930

Počet infik. HIV: 70 tis.

Počet vězňů: 43 800

Podíl analfabetů: 10,50 %

Míra nezaměstn: 3,40 %

Počet pev. tel. linek: 4,89 mil.

Počet mobil. tel.: 13,64 mil.

Počet televizí: 6,71 mil.

Počet PC: 4,81 mil.

Délka želez. tratí: 1714 km

Délka zpev. silnic: 63 188 km

Počet osob. aut: 6,272 mil.

Rady na cesty

Z bezpečnostního hlediska patří Malajsie k poměrně bezproblémovým zemím v regionu. Dejte si však pozor na krádeže příručních zavazadel nesených přes rameno pachateli jedoucími na motocyklu. V minulosti se někteří návštěvníci Malajsie stali obětí podvodů, když se nechali zlákat k hraní hazardních her a posléze museli zaplatit vysoké částky.

V Malajsii je dobrá autobusová síť zajišťující spojení do všech turisticky atraktivních míst. Ceny jízdenek jsou na příznivé úrovni. Autobusy jsou většinou vybaveny klimatizací a pohodlnými sedadly. Vlakové spojení funguje v poloostrovní části Malajsie a lze využít k cestování do Singapuru a Thajska. Železniční síť není hustá. Na Borneu jsou oblíbeným dopravním prostředkem lodě využívající množství vodních toků.

Vnitrostátní letecká doprava je na dobré úrovni a cenově dostupná. Z Malajsie (poloostrovní části) lze snadno cestovat do sousedního Thajska a Singapuru. Doporučujeme cestovatelům dbát zvýšené opatrnosti při cestách nočními autobusy a vlaky, zejména na trase Kuala Lumpur - Johor Bahru - Singapur.

Elektrické zástrčky mají sice napětí 220 V, 50 Hz, vhodný je ale adaptér.

Peníze

Peněžní jednotka je Malajsijský ringgit (RM) se dělí na 100 senů. V oběhu jsou mince v hodnotách 1 sen, 5, 10, 20, 50 senů a bankovky v hodnotách 1, 2, 5, 10, 50 a 100 ringgitů. Mince v hodnotě 1RM byly jako zákonné platidlo zrušeny k 7. 12. 2005. Z ostatních měn se nejvíce používá USD, euro, singapurský dolar (SGD), thajský baht (THB) a japonský jen (JPY). Většina měn je bezproblémově směněna v turistických centrech, v bankách a směnárnách či v hotelích. Přijímány jsou zejména Visa, Eurocard, MasterCard, Diners Club a American Express.

V restauracích se obvykle očekává 10procentní spropitné, v hotelích se doporučuje dát spropitné nosičům zavazadel a pokojským jako výraz spokojenosti.

Pracovní doba

Obvyklá pracovní doba je od 8.30 hod. resp. 9:00 hod. do 17.00 hod. s polední přestávkou od 12.30 resp. 13.00 hod. do 14.00 hod. Každý pátek v odpoledních hodinách se konají v mešitách hlavní modlitby a muslimové v tuto dobu přeruší práci a opouštějí pracoviště.

Prodejní doba se liší v závislosti na typu obchodů. Obchody ve velkých nákupních střediscích jsou otevřeny denně od 10.00 do 20 - 22 hod. Některé obchody mají zavřeno v neděli a většina je zavřena během svátků. Prodlouženou otevírací dobu mají obchody u čerpacích stanic a řetězec obchodů 7-ELEVEN.

Užitečné zdroje

www.countries.ifim.de/asia/malaysia/index.htm - ohromný přehled turistických a dalších servisních adres, včetně médií

www.asiaobserver.com - portál s odkazy na další informační zdroje o Malajsii

Užitečné adresy

Velvyslanectví ČR v Malajsii

Embassy of the Czech Republic 32,

Jalan Mesra Off Jalan Damai,

Kuala Lumpur 55000

tel: 00603/21427185, 21413205

fax: sekretariát-00603/21412727,

recepce-21445314

e-mail: kualalumpur@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/kualalumpur

Honorární konzulát ČR

The Puteri Pacific Hotel,

Business Centre, The Kotaraya,

Johor Bahru, P.O. Box 293, 80730

tel: 00607/2233333

fax: 00607/2236622

e-mail: johorbahru@honorary.mzv.cz

Filipíny

Oficiální název:

Filipínská republika

Rozloha: 300 000 km2

Nejvyšší hora: Moun Apo 2.954 m

Počet obyvatel: 89,5 mil.

Administrativní členění: státní správa se ve směru dolů dělí na tyto nižší jednotky - 16 regionů, 79 provincií v čele s guvernérem a Radou (Board); 117 měst řízených starosty a zastupitelským sborem Sangguniang Panglunsod, 544 municipalit řízených starosty a zastupitelským sborem Sangguniang Bayan, 41 480 vesnic (barangays) řízených kapitány a Barangay Councils.

Hlavní město: Manila

Urbanizace: 61,05 %

Národnostní složení: Filipínci malajského původu 91,5 % , Muslimové malaj. původu 4 %, Číňané 1,5 % ostatní 3 % (v zemi je 52 etnických skupin)

Náboženství: 83 % katolíků, protestanti 9 %, 5 % Muslimů, 3 % budhistů, zbytek ost.

Úřední jazyk: v zemi jsou dva oficiální jazyky - angličtina a filipiko

Ostatní užívané jazyky: španělština, čínština a 8 významných jazyků - tagalog, cebuano, ilocano, hiligaynon nebo ilonggo, buvol, waray, pampango a pangasinense. V zemi je kolem stovky kultur a národností, které užívají vlastní jazyk či nářečí. Celkově je registrováno na 988 jazyků.

Průměrný věk: 22,50 let

Prům. délka života:

muži 67,32 roku, ženy 73,24 roku

Počet lékařů: 102,8 tis.

Počet infik. HIV: 10 tis.

Počet vězňů: 77,1 tis.

Podíl analfabetů: 7,0 %

Počet pev. tel. linek: 3,95 mil.

Počet mobil. tel.: 30 mil.

Počet televizí: 16,79 mil.

Počet PC: 4 mil.

Délka želez. tratí: 897 km

Délka zpev. silnic: 21 315 km

Počet osob. aut: 873 tis.

Peníze

V zemi se používá filipínské peso (PHP); 1 PHP = 100 centavos. Z cizích měn se doporučuje na Filipíny přivézt USD, bez problému lze však měnit japonské jeny či eura. Spolehlivé směnárny, které směňují za kurs jenom málo se lišící od kursu oficiálního, bývají ve velkých obchodních centrech. Banky používají větší srážku za své služby. V hotelech bývá kurs nepříznivý, některé z nich navíc neakceptují osobní šeky, maximálně šeky cestovní. Doporučuje se směňovat peníze jen na oficiálních místrech. Mimo hlavního města je málo možností směnit peníze a směna se prodražuje horším kurzem se vzrůstající vzdáleností od metropole. Platební a kreditní karty jsou běžným platebním prostředkem, používají se typy EuroCard, American Express, Visa a další.

Otevírací doba

Obvyklá denní pracovní doba je osmihodinová. Banky zpravidla přijímají zákazníky mezi 9. hod. a 15. hod. Restaurace mívají otevřeno od 11 hod. do 15 hod (oběd) a znovu od 17 hod. do 21 hod. Státní úřady pracují od 8 do 16.15 hod, někdy i do 17 hod. Polední přestávka je od 12 hod. do zhruba 13 hod. Soukromé firmy pracují i v sobotu.

Obchody jsou v týdnu včetně soboty otevřeny od 9 případně od 10 hod. do 20 hod., ale i do 21 hodin ve velkých prodejních centrech. Některé obchody a velké obchodní domy mají otevřeno i v neděli.

Doporučení

Doprava patří mezi problémy Filipín, zejména Manily. Dopravní systém je kapacitně a technicky nevyhovující, nedisciplinovaní řidiči jsou důvodem častých dopravních kolapsů. Nejvhodnějším dopravním prostředkem jsou kromě hotelových taxi městská taxi, kterých je dostatek a zastaví na znamení. V případě cizinců se taxikáři často snaží prosadit několikanásobně vyšší ceny bez použití taxametru. Pokud je ve voze taxametr, je nutno trvat na jeho zapnutí.

Větší města jsou dosažitelná filipínskou leteckou společností PAL nebo CEBU Pacific, případně menšími společnostmi jako jsou např. Asian Spirit nebo SEAIR. Existují i možnosti nájmu malého letadla případně i helikoptéry s pilotem. Pro dopravu mezi ostrovy - neexistuje-li letecký spoj, je nutno využít lodní spojení.

Silniční síť je na mnoha ostrovech i na ostrově Luzon dále na sever nebo na jih od Manily nedostatečná. Na Luzonu existuje jedna úzkokolejná železniční trať, je však prakticky pro cestování Evropanů nepoužitelná.

Z hlediska bezpečnosti jsou Filipíny hodnoceny zdrženlivě vzhledem k únosům, které se zaměřují hlavně na bohaté vrstvy filipínských obchodníků čínského původu. Pokud cizinec dodržuje základní pravidla pohybu po městě, neměly by během dne nastat problémy.

Ceny hotelů se pohybují od 100 do 300 USD. Sportovně orientovaní turisté mohou využít i levnější hotel, kde se ceny za pokoj pohybují kolem 30 USD.

Kvalita potravin je většinou (v případech nákupů v moderních supermarketech) srovnatelná s českou, velká část je vyráběna v licenci nebo dovážena. Spektrum restaurací zahrnuje vše, od rychlého občerstvení typu McDonald's, KFC, až po luxusní restaurace v hotelích. Ze zdravotních důvodů se doporučuje se vyhnout tepelně nezpracovaným potravinám a vody z vodovodního řadu. Voda nalévaná zdarma k jídlu a led do nápojů pochází i v lepších restauracích z vodovodu.

Užitečné adresy

Embassy of the Czech Republic

30F, Rufino Pacific Tower

Ayala Avenue 6784

Makati, Metro Manila

The Philippines

Telefon: 0063-2 811 11 55 - 56 (58)

Fax: 0063-2 811 10 20

e-mail: manila@embassy.mzv.cz

Commerce_Manila@mzv.cz

Honorární konzulát ČR

Mr. Guilbert C. Go, honorární konzul

Adresa: 5th Floor Mintrade Center

Monteverde Str., cor. Sales

Davao City, Philippines

tel.: 6382 234 88 88

fax: 6382 234 99 99

mobil: 63 917 527 88 88

63 918 91 888 88

Velvyslanectví Filipínské republiky

Senovážné náměstí 8,

Praha 1, 110 00

tel: 224 216 397, 224 216 385

fax: 224 216 390

e-mail: praguepe@phembassy.cz

Thajsko

Oficiální název: Thajské království

Rozloha: 514 000 km2

Nejvyšší hora: Doi Inthanon 2 576 m

Počet obyvatel: 65,5 mil.

Administrativní členění: 75 provincií a samosprávný Bangkok. Každá provincie, v jejímž čele stojí jmenovaný guvernér, se dělí na okresy (amphoe), které se člení na nižší správní celky. Bangkok, v jehož čele stojí volený guvernér, se dělí na 38 městských obvodů.

Hlavní město: Bangkok (cca 10 mil. obyv.)

Urbanizace: 29,26 %

Národnostní složení: kolem 80 % obyvatelstva tvoří Thajci, k národnostním menšinám patří Číňané (asi 10 %) a Khmerové (1 %), kteří se již asimilovali s místním obyvatelstvem a většinou se považují za Thajce, Malajci (3,5 %), kteří jsou z velké části muslimského vyznání a udržují si svou národní identitu. Ve větších městech jsou nepočetné komunity Indů. Na severu země žijí příslušníci různých horských kmenů

Náboženství: dominantní postavení má théravádový buddhismus, známý jako hínajána (malý vůz), k němuž se hlásí 94,6 % obyvatel, 4,6 % obyvatel, převážně muslimů na jihu země, vyznává islám, křesťané tvoří asi 0,7 % obyvatel. Mezi příslušníky horských kmenů je stále rozšířena animistická víra.

Úřední jazyk: thajština, která má čtyři dialekty, přičemž centrální dialekt se stal základem spisovného thajského jazyka

Ostatní užívané jazyky: čínština, angličtina

Průměrný věk: 31,90 let

Prům. délka života:

muži 69,95 roku, ženy 74,68 roku

Počet lékařů: 20 310 tis.

Počet infik. HIV: 600 tis.

Počet vězňů: 168 700

Podíl analfabetů: 7,40 %

Počet pev. tel. linek: 7,56 mil.

Počet mobil. tel.: 34,89 mil.

Počet televizí: 20,81 mil.

Počet PC: 5,44 mil.

Délka želez. tratí: 4.071 km

Počet osob. aut: 3,09 tis.

Užitečné zdroje

Cestovatelské informace o Thajsku najdete na www.jagg.cz/search.php/all/Thajsko, http://thajsko.travelon.cz, www.sopka.cz, www.thajsko.cz, www.cedok.cz, www.timcoatesbooks.com/thajsko+cestovani.html, www.lonelyplanet.com/worldguide/thailand. Turistický rozcestník je na www.sawadee.com.

Peníze

Thajská měna je Baht (THB), který se dělí na 100 satangů. Papírové bankovky jsou 20, 50, 100, 500 a 1000, kovové mince 1, 5 a 10 bahtů. Kovové satangy jsou v hodnotě 25 a 50, ale v praxi se s nimi nejspíše nesetkáte. Bankovky se snažte nepoškodit, na nich je vyobrazen král a mohlo by to být považováno za urážku majestátu.

Síť bank a směnáren je relativně hustá, horší je to v odlehlých místech. Doporučuje se výměna základní částky ve směnárně na letišti, poté měňte peníze průběžně. Hotelové směnárny mají kurs méně výhodný. Pokud bahty neutratíte, na letišti je lze vyměnit na některou ze světových měn. Bankomaty, označené ATM, akceptují mezinárodní platební karty (VISA, Maestro). Peníze se dají ve velkých městech směnit v bankách, hotelích a ve směnárnách (otevírací doba je 08.00 - 20.00 hod.), kde je nejpříznivější kurz. Mimo velká města se těžko směňují velké bankovky. I tak se hodí mít bankovky nižších hodnot v eurech či USD.

Ubytování

Najít vhodné ubytování není problém. Jen ve velkých městech je přes 5 500 hotelů s 320 000 pokoji o vysokém standardu služeb. Mimoto existuje pestrá škála levného ubytování všech kategorií.

Prodejní doba

Pracovní doba firem a institucí je zpravidla od 8.00 až 9.00 hod. a trvá s polední přestávkou zhruba do 17.00 až 18.00 hod. Pracovní týden je 5denní. Řada firem, zejména ze soukromého sektoru, pracuje i v sobotu dopoledne. Banky otvírají v 9.30 hod a zavírají v 15.30 hod. Síť velkých obchodních domů je otevřena od 9.00-10.00 hod. do 20.00-21.00 hod. Obchodní domy Foodland s velkoprodejnou potravin mají otevřeno nepřetržitě, sedm dní v týdnu.

Doporučení

Thajsko je rájem pro milovníky nákupů: hedvábí, kůže, vzácné dřevo, drahé kamení. Je dobré si dát pozor na zdánlivě výhodné nabídky zlata a drahých kamenů. Turisté se mohu setkat i s krádežemi cenností a ztrátou cestovních pasů.

Je třeba věnovat pozornost hygieně, je třeba se vyhýbat potravinám, které nejsou tepelně zpracované, ledu v nápojích a zmrzlině ze stánku na ulici.

Thajsko je jednou z mála zemí, kde pro nás není příliš draho. Jídlo v běžné restauraci zpravidla nestojí ani tolik co u nás.

Král a členové jeho rodiny požívají vysokou úctu mezi občany země a je nepřípustné urážet jejich majestát. Návštěva buddhistických chrámů a památek je povolena jen v patřičném oblečení, nejsou povoleny minisukně a krátké kalhoty. Není příspustné dotknout se cizích hlav a ramen.

V Thajsku se jezdí vlevo. V zásuvkách je napětí 220 V.

Důležité adresy

Velvyslanectví ČR v Thajsku

71/6 Ruam Rudee Soi 2,

Ploenchit Rd., Bangkok, 10330

tel: 0066/22555060, 22553027

fax: 0066/22537637

e-mail: bangkok@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/bangkok

Honorární konzulát ČR

44 Chalerm Prakiat R. 9 Road,

Phuket, 83000

tel: 0066(0)76/249400 linka 1501

fax: 0066(0)76/210936

e-mail: phuket@honorary.mzv.cz

Velvyslanectví

Thajského království

Romaina Rollanda 3,

Praha 6 - Bubeneč, 160 00

tel: 220 571 435, 220 570 055

fax: 220 570 049

e-mail: thaiemb@volny.cz

web: www.thaiembassy.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist