Stále častěji se objevují zprávy o rostoucích světových cenách zemědělských produktů včetně těch základních, jako jsou rýže, kukuřice či pšenice. Nejde o pohyby vyvolané spekulanty. Znamená to konec éry levných potravin, který je vyvolaný především rostoucí spotřebou rozvíjejících se zemí.

Zemědělské komodity proto nyní patří mezi nejzajímavější segmenty komoditních indexů s velmi dobrým růstovým potenciálem. Na rozdíl od ropy a průmyslových kovů navíc nejsou tolik svázány s vývojem ekonomiky. I přes zpomalení světového hospodářství u nich lze očekávat zhodnocení převyšující 10 procent za rok.

Nedávno se mluvilo o dramatickém růstu cen rýže. Z investorského hlediska jsou však zajímavější komodity, které jsou častěji a ve větších objemech obchodované na amerických a evropských burzách. Jde zejména o pšenici, sóju, kukuřici, kakao, kávu, cukr a bavlnu. V některých obdobích k nim lze přiřadit například živá zvířata a pomerančovou šťávu. Důvodem vyššího objemu obchodů (likvidity) je mimo jiné zařazení těchto komodit do hlavních komoditních indexů.

Kukuřice, sója a kakao dosáhly od začátku letošního roku největšího nárůstu, řádově okolo 50 procent. Rostoucí ceny kukuřice a sójových bobů jsou výsledkem nízkých světových zásob a rostoucí poptávky, která není příliš citlivá na zpomalení světové ekonomiky.

Naopak nejméně vzrostly ceny kávy a především bavlny. Ta jako jediná významná zemědělská komodita, která není potravinou, je stlačena dolů především obavami z poklesu poptávky při očekávané ekonomické stagnaci.

Obecně se v poslední době nejvíce vyplácí investice do těch zemědělských produktů, jejichž cena z nějakého důvodu zaostává za ostatními. Typickým příkladem z nedávné doby je cukr, jehož cena během jediného měsíce vyrostla o téměř 30 procent, když Brazílie nasměrovala velkou část úrody do výroby ethanolu.

Do konce roku by se podobný obrat mohl udát v případě pšenice a zejména již zmíněné bavlny. U nich jsou v tuto chvíli příliš optimistická očekávání ohledně úrody a naopak příliš pesimistická ohledně poptávky.

Vzhledem k dramatičnosti cenových pohybů posledních let a měsíců hraje sezonnost potravin menší roli než dřív. Pouze zvyšuje, anebo snižuje pravděpodobnost pohybu tím či oním směrem. Příkladem může být pšenice, u které sezonnost hovoří pro růst cen v červenci a srpnu. V té době panují největší obavy z výsledku americké sklizně. Samo o sobě to však nepředstavuje dostatečný argument pro investici. Tím jsou zřejmě příliš optimistická očekávání úrody v případě třetího největšího producenta Austrálie a relativně nízká cena oproti kukuřici, která způsobuje spotřebu části pšenice jako krmiva.

Investici je vhodné rozdělit do více komodit nebo investovat prostřednictvím specializovaných nástrojů, například investičních certifikátů na tento komoditní segment nebo speciálních fondů.

Odpovídá: Petr Posker

finanční skupina ATLANTIK