Zajímá vás, do čeho investují lidé, kteří mohou mít přístup k nejexkluzivnějším informacím z oblasti bankovnictví?

Ze sedmi šéfů České národní banky loni investovali do cenných papírů jen dva. Podle údajů z majetkových přiznání to jsou viceguvernér Miroslav Singer a vrchní ředitel Pavel Řežábek.

Singer uložil více než milion korun do podílových fondů, které spravuje Česká spořitelna nebo rakouská ErsteBank: nejvíce do fondů, kupujících české státní dluhopisy, světové akcie nebo maďarské forinty. Kromě toho vydělal čtvrt milionu korun z portfolia, které mu spravuje Česká spořitelna.

Informace se HN rozhodly zveřejnit i přesto, že to současný zákon o střetu zájmů neumožňuje. Důvody HN jsou podobné jako při loňském zveřejnění majetku politiků: při nákupu cenných papírů by mohli členové bankovní rady (či ministři nebo poslanci) využít citlivé informace, s nimiž přichází do styku při výkonu své funkce.

Ostatně právě obchodování s cennými papíry přísně upravuje etický kodex ČNB, který se snaží střetu zájmu zabránit.

"Všechno mé investování probíhá dle pravidel schválených etickým výborem ČNB, jde o portfolio spravované bankou a já k této správě nedávám žádné pokyny," uvedl viceguvernér Singer.

Pavel Řežábek koupil za milion a půl zajištěné cenné papíry americké Citibank. "O skladbě portfolia se rozhoduje v zahraničí. Já k těmto informacím nemám žádný přístup," uvedl Řežábek. Ještě během roku 2007 je prodal a vydělal na tom jen pár tisíc korun.

ČNB trvá na tom, že zveřejnění údajů je porušením zákona.