Za každou cenu chtěli prodat všechno. Všechno, tedy i to, co už nebylo čerstvé. Plesnivý sýr okrájeli, aby se nic nepoznalo. Pak omyli oslizlý salám a zamíchali oschlé saláty. Dostali za to podmínečné tresty.

Českobudějovický soud včera potrestal tři vedoucí pracovníky supermarketu Julius Meinl v Českých Budějovicích za to, že v roce 2005 nutili své podřízené prodávat zkažené potraviny.

Bývalá vedoucí lahůdek, regionální manažerka a její spolupracovník odešli od soudu s jednotným trestem: šestnáct měsíců podmíněně.

Až dva roky za mřížemi

Soud jim zároveň zakázal činnost na vedoucích funkcích v potravinářství na tři roky. Obviněným přitom hrozily až dva roky vězení. Všichni tři se odvolali ke krajskému soudu.

Svou vinu odmítají a tvrdí, že vše je komplot proti nim, za kterým stojí jedna z prodavaček. Jenže tuto praxi potvrdilo hned několik dalších prodavaček.

"Trváme na tom, že jsme nevinni, proto jsme podali odvolání. Konkrétní argumentaci uvedeme, až uvidíme písemné odůvodnění. V tuto chvíli si neumím příliš představit, jak bude rozsudek soudkyní odůvodněn," řekl právník jedné z odsouzených.

Případ se začal prošetřovat už v září 2005. Tehdy se jedna z prodavaček obrátila na potravinářskou inspekci.

Soudkyně uvěřila svědkům

Prodavačka si stěžovala na to, že musí na pokyn nadřízených maskovat zkažené jídlo tak, aby bylo možné ho dále prodávat.

Spolu s kolegyněmi pak ve svých výpovědích uvedla, že musely na pokyn nadřízených upravovat a nabízet dál do prodeje staré a zkažené potraviny.

Podle obhájců obviněných stojí celá kauza jen na pochybných výpovědích svědků. Žádná kontrola závady nezjistila, chybějí konkrétní důkazy a ani jeden zákazník netrpěl zdravotními obtížemi.

"Výpovědi svědkyň poskytují dostatečný obraz toho, jak to na prodejně vypadalo, co bylo běžným způsobem," uvedla však ve svém rozsudku soudkyně Olga Smrčková.

Nepotvrdilo se, že by za vším stála zášť jedné z prodavaček, která se prý pomluvami snažila získat místo obviněné vedoucí úseku lahůdek.

Soud však včera připustil, že potravinářská inspekce i policisté přistupovali k šetření laxně. "Kontrola měla být mnohem hlubší a preciznější, trestní oznámení bylo podáno opožděně. Svědkyně byly vyslechnuty až se značným časovým odstupem," dodala soudkyně.

Nejde přitom o nijak ojedinělý případ. Zkažené potraviny se na pultech českých supermarketů objevují poměrně často.

Zkažené maso našli inspektoři na pultech supermarketů Delvita, Globus a Billa. Trestali to pokutami.

080716_04b_ctk.jpg