31vik07a.jpg

31vik07b.jpgStreet art, tedy umění ulice, jehož nejviditelnějším prvkem je graffiti, se po letech přežívání na okraji "slušné společnosti" dere na výsluní. Pomalu se začíná drolit představa, že jeho autory jsou jen vandalové, kteří ničí tvář měst svými bezcennými malůvkami.
Pomohlo k tomu mimo jiné údajné odhalení tajemného sprejera Banksyho, které před pár týdny učinil jeden britský bulvární deník. Autorem ironických a provokujících graffiti v ulicích řady metropolí světa má být čtyřiatřicetiletý Robin Cunnigham, jehož díla se dnes prodávají za statisíce dolarů.
V Británii se hned rozhořela debata, zda by údajně středostavovský původ autora a vzdělání ze soukromé školy mohly poškodit jeho pověst ironizujícího hlasu ulice. "Osobně o tom pochybuji," napsal kritik agentury Bloomberg Martin Gayford.
31vik07c.jpg"Mýty a legendy o umělcích máme až příliš rádi. Smutnou pravdou je, že všichni pocházejí ze střední třídy. Tvorba je středostavovskou kratochvílí, tak tomu bylo nejméně od renesance. Přesto nadále prahneme po příbězích, které zobrazují umělce jako chudáky a opilé vyděděnce."
K debatě o legitimitě street artu přispívá i navýsost středostavovská instituce, jíž je muzeum Tate Modern v posprejovaném Londýně. Koncem května legitimizovalo práce sprejerů, když jejich tvorbě věnovalo rozměrné plochy na své fasádě.
Názor na pouliční umění si bude moci udělat i český divák. Už 26. srpna vypukne v pražské galerii Trafačka první festival street artu a graffiti Names Fest s účastí sprejerů ze všech koutů světa.

Snímky Tate Photography, Names Fest, Profimedia.cz: Londýnské muzeum Tate Modern poskytlo své stěny sprejerům v rámci výstavy street artu. Během Names Festu se na konci srpna v Praze představí mimo jiné italský graffiti umělec Rebel Ink. Díla Banksyho se dnes prodávají za stovky tisíc dolarů.