Amatérští i profesionální astronomové mají svátek v podobě plného zatmění slunce. Musí kvůli tomu ale zajet na Sibiř.

Ve dvanáct hodin pražského času uvidí zatmění obyvatelé Barnaulu, Nižněvartovsku a Novosibirsku. Do posledně jmenovaného centra západní Sibiře se podle odhadů chystá deset tisíc turistů, z toho tři tisíce cizinců. Tiskový odbor novosibirské radnice hlásí příjezd milovníků astronomických jevů z Itálie, Velké Británie a Japonska. Ve městě už je nedostatek hotelových pokojů.

Radost jim ale nedělá předpověď počasí. Podle meteorologů bude většinu dne zataženo, pravděpodobné jsou i bouřky. Astronomové se jen modlí, aby bylo jasno na dvě minuty a devatenáct vteřin, po které bude trvat úplné zatmění. Pokud se to nepodaří, mohou se odreagovat na rockovém festivalu Zatmenije, který organizuje místní motorkářský klub. Přímý přenos zatmění poběží na internetovém portálu Akado nebo na státní zpravodajské televizi Vesti.

Zvláštní naděje spojuje se slunečním zatměním obyvatel Barnaulu Oleg Petrov, jehož příběh přinesla agentura Reuters. Doufá totiž, že díky zájmu o astronomii se mu podaří opravit teleskop s velmi pohnutou historií. Postavil ho v 70. letech válečný veterán a nadšený amatérský astronom Michail Levčenko.

V roce 1973 u sebe na zahradě sestrojil z dřevěných beden a železného šrotu teleskop se čtyřiceticentimetrovou čočkou. Dalekohled přitahoval nejen přátele, ale i děti sousedů. "Jako malí jsme poslouchali přednášky Michaila Sergejeviče. Mnoho z nás se po návštěvě této skvělé observatoře začalo zajímat o astronomii, fyziku a matematiku," vypráví Petrov.

Sám stavitel se svým koníčkem nijak nechlubil. "Za sovětských dob nikomu neříkal o své astronomické vášni. Bál se, že ho okolí bude považovat za excentrika," říká jeho dcera Naděžda. Sousedé ale byli dalekohledem naprosto fascinováni. Petrov vzpomíná, jak Levčenko pozval jednoho opilého souseda podívat se na Saturn a ten přestal pít. "Potom říkal své ženě, že si uvědomil, kolik je na světě zajímavých věcí, zatímco on ztrácí čas chlastem," říká Petrov. "Pak ještě několik manželek přivedlo své muže, ale na ně už to nemělo ten efekt," směje se Naděžda při vzpomínce.

Po Levčenkově smrti v roce 2002 začala observatoř chátrat. Zloději se již několikrát snažili ji rozebrat na železný šrot, dřevěné bednění pozvolna hnije a celá konstrukce se začíná propadat do země. Petrov si myslí, že by mohli pomoci zahraniční astronomové, kteří se na Altaj přijeli podívat na zatmění slunce. "Přijedou Francouzi, Italové, Američané. Sníme o tom, že když jim ukážeme teleskop, tak nám třeba pomůžou," říká. Odhaduje, že oprava a zvelebení observatoře vyjde asi na dva miliony dolarů. (Reuters, os)

 

080801-05b.jpg