- Obraťte se na personální agentury, které mají pobočky v různých koutech světa

- Zaměstnávání cizinců musíte hlásit úřadu práce



Nedaří se vám sehnat zaměstnance? Zkuste se poohlédnout po cizincích. Nejlepší je obrátit se na velkou personální agenturu, která má pobočky v různých částech světa nebo inzerovat přímo na zahraničních pracovních serverech a v novinách.

Například agentura Robert Half se specializuje na vyhledávání a výběr kvalifikovaných odborníků na stálý pracovní poměr i na časově omezené projekty. "Když nás klient osloví s konkrétním požadavkem, některý z našich konzultantů si s ním domluví osobní schůzku, při které proberou způsob spolupráce. Nebo vše vyřeší telefonicky," vysvětluje Aleš Křížek, šéf Robert Half v České republice.

Některé agentury shánějí zaměstnance-cizince díky spolupráci s partnerskými agenturami v zahraničí. Inzerát vloží do databáze partnerské agentury a v případě, že se nějaký cizinec přihlásí, zprostředkují mu kontakt se zaměstnavatelem. Za to obvykle chtějí provizi ve výši jedné měsíční mzdy pracovníka. "Takto spolupracujeme s partnery na Ukrajině a ve Vietnamu," říká Alena Lhotáková, spolumajitelka agentury Personal Consult z Hradce Králové.

Inzerát si v cizině ale můžete také podat sami. Například na stránkách www.lcm.eu v sekci inzerce. Prostřednictvím partnerských pracovních serverů ho uvidí lidé v devíti zemích střední a východní Evropy - Bulharsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, na Slovensku a Ukrajině. Cena za zveřejnění inzerátu se pohybuje od 1500 korun na Slovensku po 5600 například v Polsku.

Nejhůře se hledají nekvalifikovaní zaměstnanci. V posledních letech v tuzemsku klesl počet Ukrajinců a Slováků. Jejich náklady na ubytovnu a dopravu domů stouply natolik, že se jim už nevyplatí za prací do Česka cestovat. Raději si tedy hledají zaměstnání doma za méně peněz. "Namísto nich nastupují třeba Mongolci. U nich je ale veliký problém jazyková bariéra," říká Miloš Hrachovec z firmy Čermák a Hrachovec. Tato situace vede k tomu, že i konkurenční firmy, zejména ve stavebnictví, jsou nuceny si vzájemně vypomáhat například půjčováním dělníků.

Na zaměstnávaní cizinců musí firma získat na úřadu práce v místě svého sídla povolení. Ve své žádosti uvede, že se jedná o volné pracovní místo, které s ohledem na požadovanou kvalifikaci nebo dočasný nedostatek volných pracovních sil nelze obsadit jinak než cizincem. Je nutné zaplatit správní poplatek 2000 korun. Úřad však žádosti nemusí vyhovět.

Pokud firma získá povolení zaměstnávat cizince, bude to pouze na dobu určitou. Její délku určí úřad podle aktuální situace na trhu práce. Po uplynutí této doby musí firma žádat a platit znovu.

Pokud podnik zaměstná cizince ze zemí Evropské unie, pracují za stejných podmínek jako občané České republiky. "Zaměstnavatel ale má povinnost informovat úřad práce a vést evidenci o těchto cizincích," informuje Matěj Daněk, koncipient z advokátní kanceláře Procházka Randl Kubr.

Chce-li firma zaměstnat obyvatele ze zemí mimo Evropskou unii a Evropský hospodářský prostor, nastává řada problémů. Takový pracovník musí získat povolení k dlouhodobému pobytu. To může trvat i několik měsíců, takže ho firma nemůže zaměstnat okamžitě. Po dobu, kdy je žádost o vízum podaná, nesmí cizinec oficiálně nikde pracovat.

Teprve po udělení povolení k trvalému pobytu může firma s pracovníkem uzavřít smlouvu a požádat pracovní úřad o pracovní povolení. Tady se zpravidla jedná o formální krok, jehož vyřízení trvá několik dní.


PRO A PROTI


+ Zahraniční pracovníci mohou znát nějaký cizí jazyk.

+ Lidé ze zemí mimo EU mají pracovní povolení na konkrétní pracovní místo a určitou dobu. Během jeho platnosti se proto zaměstnavatel nemusí bát, že mu odejdou ke konkurenci.

+ Cizinci z východu často nepožadují tolik peněz jako Češi.

- Volné místo lze obsadit cizincem jen v případě, že o něj nemají zájem Češi nebo uchazeči ze zemí EU.

- Udělení víza pro cizince mimo EU trvá až tři měsíce.

- Firma musí vést evidenci o zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU.

- Zavedeným pravidlem je, že firma hradí cizincům, zejména manažerům, náklady na přestěhování.

zdroj: AK Procházka Randl Kubr