Základy budov na nejatraktivnějších volných parcelách v Praze zřejmě vyrostou o dva roky dřív.

Ze stovek podnětů na změny, které měly být součástí nového územního plánu hlavního města od roku 2010, radní vybrali čtyřicet tři projektů a překvapivě se rozhodli projednat je ve zrychleném režimu.

Rada hlavního města tak dnes bude hlasovat například o tom, zda se ve stavební parcely promění kolejiště za budovou Masarykova nádraží.

Nečekané zařazení části projektů na zvláštní seznam změn někteří připisují skutečnosti, že nový územní plán se možná nepodaří dokončit v plánovaném roce 2010. Tou dobou končí i funkční období současného zastupitelstva a o výsledné podobě plánu by tak hlasovalo až nové vedení magistrátu.

Podle radního Martina Langmajera by se mohlo stát, že za dva roky už zájem investorů opadne. "Nevezmu si na svědomí, že sem přijde hypoteční krize a jejich ceny půjdou prudce dolů," říká Langmajer.

Šance, že by cena nejatraktivnějších nezastavěných pozemků v centru Prahy skutečně šla dolů, je ovšem malá. "Nejlepších lokalit se pokles netýká ani v případě krize celého trhu," říká Jiří Maštálka z realitní kanceláře Aloca.

Langmajerův argument považuje za lichý i členka výboru pro územní rozvoj Zuzana Drhová. "Ty změny mohou klidně počkat do nového územního plánu. Hlavním motivem jejich zrychleného schválení je tlak developerů," myslí si Drhová.