HIMÁLAJSKÁ ŽELEZNICE. Trať Golmud-Lhasa spojuje hlavní město Tibetu se zbytkem Číny. V nejvyšším bodě prochází průsmykem Tanggula ve výšce 5072 metrů, vlaky proto musí vézt zásoby kyslíku.
ČANKAJŠKŮV SEN. Gigantickou přehradu Tři soutěsky plánoval už v roce 1932 Čankajšek. Projekt ovšem dokončují až nyní komunisté, kteří kvůli němu přesídlili 1,4 milionu obyvatel.
Šanghajský "zázrak". Nejvyšší budova Číny (492 metrů), jejíž zvláštností je výřez v horní části.
BUJNÝ DRAK. Moderní stíhací letouny Jian 10 jsou pýchou čínské armády. Vyvinutím tohoto víceúčelového bitevního letounu vlastní konstrukce udělala Čína podle expertů "historický krok vpřed".
CCTV V PEKINGU. Novému sídlu televizní stanice říkají místní "velké šortky".
MOST PŘES MOŘE. Most na cestě mezi městy Šanghaj a Ning-po je nejdelším mostem přes moře na světě, řidičům zkrátí cestu o 120 kilometrů. Na konstrukci pracovalo šest set expertů devět let.
TERMINÁL VĚTŠÍ NEŽ LETIŠTĚ. Supermoderní třetí terminál pekingského mezinárodního letiště je větší než většina světových letišť - rozkládá se na ploše téměř jednoho milionu metrů čtverečných.
Foto: REUTERS
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist