Krize na finančních trzích, během které přišly velké světové banky už o více než 500 miliard dolarů, jen tak neskončí. Naopak, podle bývalého hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu Kenetha Rogoffa nás ty nejbolestivější dny teprve čekají.
"Nejhorší část krize teprve přijde. Během několika měsíců můžeme s tím, jak se světové ekonomiky budou dostávat do problémů, čekat pád nějaké velké americké banky," řekl podle agentury Bloomberg Rogoff, který v současnosti přednáší ekonomii na Harvardově univerzitě. Podle něj je nevyhnutelné, že se finanční sektor musí pročistit, a některé banky zkrachují. Dřív krize neskončí.
Problémy začaly loni, kdy se ukázalo, že banky investovaly miliardy dolarů do rizikových amerických hypoték, jejichž ceny se začaly prudce propadat. Následkem toho zdražilo půjčování peněz, burzy se začaly potápět a americká ekonomika se dostala do recese. To pocítili i čeští investoři. Burza v Praze od začátku roku spadla o víc než pětinu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist