080821_28_1_CTK.jpg
PODPIS PONÍŽENÍ. Podpis takzvaného moskevského protokolu posvětil legitimitu invaze do Československa. Z československých představitelů odvlečených do Moskvy odolal nátlaku jen František Kriegel, který protokol jako jediný nepodepsal. Po celou dobu jednání byl v izolaci a přizván byl až k samotnému podpisu. Doma byl pak Kriegel vyloučen z KSČ a zbaven poslaneckého mandátu. Ještě 18. října 1968 však stačil v Národním shromáždění hlasovat proti přijetí smlouvy o dočasném pobytu sovětských vojsk na našem území. Spolu s ním hlasovali už jen tři další poslanci.

080821_28_2_CTK.jpg
POSLEDNÍ VZDOR. Lidé v Praze si čtou o smrti mladého studenta filozofické fakulty Jana Palacha. Ten se 16. 1. 1969 polil hořlavinou a upálil na Václavském náměstí. Jeho čin šokoval doma i ve světě a vedl k vlně protestních akcí proti sovětské okupaci. V dopise se Palach označil za Pochodeň č.1 a psal i o odhodlání dalších dobrovolníků "probudit lid této země". Pohřeb Jana Palacha 25. ledna 1969 i dny, následující po jeho upálení, se změnily v celonárodní manifestaci. V době tuhé normalizace, v říjnu 1973, byly Palachovy ostatky přemístěny z pražských Olšan na hřbitov ve Všetatech.

080821_28_3_CTK.jpg
MÍSTO DUBČEKA HUSÁK. V dubnu 1969 byl prvním tajemníkem ÚV KSČ zvolen Gustav Husák. Druhdy reformátor a stoupenec Alexandra Dubčeka se pod bedlivým dohledem sovětských tanků změnil ve stoupence tvrdého kurzu a takzvané normalizace poměrů. Dubček byl donucen z čela ÚV KSČ odstoupit a postupně byl od rozhodování odstřižen. Půl roku byl předsedou Federálního shromáždění, kde podepsal takzvaný pendrekový zákon, na základě něhož policie tvrdě zasáhla proti demonstracím ze srpna 1969.

080821_28_4_CTK.jpg
ROK POTÉ. Definitivní konec Pražského jara, začátek normalizace. V řadě měst se střetávali "Češi s Čechy", demonstrace k výročí okupace tvrdě potlačovaly komunistické bezpečnostní složky. Výsledkem byli mrtví a zranění. Prvního výročí sovětské okupace v srpnu 1969 se Husákovo nové vedení KSČ velmi obávalo, přesunulo proto k Praze ozbrojené síly, do pohotovosti uvedlo celý bezpečnostní aparát a zorganizovalo i demonstrativní polní cvičení Lidových milicí. Armáda vyčlenila na výročí dvacet tisíc vojáků, 310 tanků a přes 20 obrněných vozidel.