Před devíti lety rozlišovala víno jen na červené a bílé, nemá sommelierské zkoušky ani vzdělání a kouří krabičku cigaret denně. Klára Götzová, vítězka soutěže o nejlepšího českého sommeliera, zažitou představu degustátora vína zrovna nenaplňuje.
Atraktivní tmavovláska během hodiny vykouří několik cigaret a pořád smrká. "Jsem alergická úplně na všechno, rýmu mám věčně. Při chutnání vína to kupodivu nevadí," odkládá na chvíli kapesník Klára Götzová, která v roce 2006, jako první žena, získala ocenění Sommelier roku.
Vystudovala chemickou průmyslovku a od křivulí v laboratořích civilní obrany v Třemošné u Plzně ji postupně odvábil její tehdejší přítel. Otakar Žoudlík, dnes jeden z nejuznávanějších tuzemských sommelierů, se k vínoznalství dostal přes číšnickou profesi a postupně pro něj nadchl i Götzovou.
U děvčete z pivařského Plzeňského kraje se od začátku projevoval nebývalý cit pro víno. "Ani nevím, kde se to ve mně vzalo. Prostě si čichnu k vínu, napiju se a v hlavě mi naskočí, jaká je to odrůda včetně charakteristiky," krčí rameny mladá sommelierka. "Dobře se mi ukládají informace na trase paměť-čich a chuť."
Trochu slané Bordeaux
Talent a nadšení mladé Plzeňanky zaujaly majitele jedné z pražských vinoték natolik, že jí nabídl angažmá. Götzová se začala účastnit sommelierských soutěží a založila s přítelem vlastní vinný sklep.
"Babička z něj vyklidila brambory a zavařeniny, pak jsme ho trochu vyhloubili," vzpomíná sommelierka. "Dnes v něm mám kolem pěti set lahví."
Nejvzácnější z nich vypila nedávno, při oslavě svých třicátin. Láhev bordeauxského Chateau Margaux z roku 1978 otevřela pro své přátele v rámci narozeninového večírku. Díky tomu, že většina jejích nejbližších má k vínu hodně blízko, dokázali zlatý hřeb party ocenit.
"Byla to opravdu úžasná láhev. Ale vzhledem k tomu, kolik takové víno stojí, si ho nemůžu dovolit každý rok," směje se nedávná oslavenkyně.
K zajímavým ochutnávkám se častěji dostane díky práci. Lahev nejdražšího vína, které zatím pila, nabízel její někdejší zaměstnavatel, pražský Dům vína U Závoje, za víc než čtvrt milionu korun.
Chateau Gruaud Larose z roku 1869 vyzdvihli potápeči ze dna oceánu, kde odpočívalo ve vraku lodi. "Jednu z šesti lahví, které jsme získali na aukci, jsme tehdy otevřeli pro klienty," popisuje Götzová. "Pořád se ještě dalo pít. Pod vodou mělo ideální podmínky pro zrání a stále v něm byl život. Jenom bylo od okolní vody trochu slané."
Jako sauvignon
Na běžné popíjení dává Klára Götzová přednost bílým vínům. Její nejoblíbenější odrůda je sauvignon, ráda má hlavně ten z vinic nad francouzským městečkem Sancerre. "Mám ráda minerální, důrazná vína," říká o sobě. Okolí Sancerre ležícího na řece Loiře je hodně kamenité, víno tam roste na pazourkovém podloží.
"Jsem aktivní člověk a podle toho si vybírám vína. Chutná mi taky chablis z kimmeridžského vápence. Není oříškové ani máslové, má čerstvou chuť," vysvětluje sommelierka se zápalem.
Sauvignon ze Sancerre jejím přáním vyhovuje dokonale. Stačí jej poválet po jazyku a příjemná tvrdost minerálního podtónu rozehraje vyváženou kyselinku: zážitek neruší žádné zbytečné kudrlinky ani omamné aroma.
Chuť i vůně jsou přímočaré a přitom okouzlující - v tomhle je sancerrský sauvignon podobný nejlepší české sommelierce. Kromě talentovaného nosu a půvabného obličeje má také ostrý jazyk. Servítky si nebere, ani když mluví o kolezích. "Na soutěžích sommelierů dnes není žádná konkurence. Já jsem měla z dvou set možných bodů sto osmdesát a ten za mnou sedmdesát," protáčí panenky. Skutečně zkušení degustátoři se už podle ní věnují spíš obchodu s vínem.
Ostropestřec na játra
Databanku chutí a vůní, kterou Götzová nosí v hlavě, si doplňuje hlavně prakticky: popíjením. Za týden vypije kolem pěti lahví a toto tempo drží už skoro dekádu. Tvrdnutí jater se příliš nebojí. "Každý den jím ostropestřec. To je bylinka, která je chrání proti poškození alkoholem, chemickými látkami i životním prostředím," čte z krabičky s ostropestřcovými pilulkami.
Jejímu kamarádovi z branže nedávno diagnostikovali problémy s játry a slinivkou. "Ale ten degustování prokládal gin tonikem. Jenom vínem to nemůže být," myslí si Klára.
Z vína se prý už dlouho neopila. "Je mi to hloupé vůči vínu se z něho setnout," vysvětluje. Místo jednorázového popíjení si skleničky dávkuje přes den k jídlu. Jedna láhev za večer ji však rozhodně neskolí, rovnováhu začne ztrácet až mezi druhou a třetí.
Na důchod Francie
Víno se prolíná do většiny dnů v životě mladé sommelierky. V práci tráví kolem čtrnácti hodin denně, dovolenou alespoň z části věnuje výletům za novými sklípky a vinicemi.
Děti Klára Götzová neplánuje. "Nejsem na to typ. A ani si neumím představit, že bych se kvůli rodině vzdala své práce. Na důchod budu hodná teta," usmívá se. Její plány do budoucna jsou, jak jinak, spojené s vínem. Časem se chce přestěhovat do Provence a otevřít si tam restauraci. "Dělat víno tam nemůžu, to by mě místní nepřijali. Ale jako majitelka restaurace s francouzským šéfkuchařem bych mezi ně tak za deset let mohla zapadnout," uvažuje.
Francie je její osudovou zemí. Vyhovuje jí, jak se tu jídlo a víno, její největší koníčky, prolínají do všech oblastí života. "Vezměte si jen takovou maličkost: u nás lidem na oběd stačí půl hodiny, ve Francii trvá dvě. Za půl hodiny si jídlo užít nestihnete," konstatuje.
Výběr tento týden
- pondělí: Klára GÖTZOVÁ, sommelierka
- úterý: Tomáš KÁRA, kardiolog
- středa: Zdeněk POHLREICH, šéfkuchař
- čtvrtek: Ondřej DOSTÁL, právník
- pátek: David URBAN, promotér
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist