35vik07a.jpg

Generace odkojená internetem žije ve schizofrenní době. Na jednu stranu se mladým lidem díky novým technologiím otevírají netušené možnosti sdílení a komunikace, ale na druhou stranu jsou kvůli sdílení a komunikaci neustále jednou nohou v kriminále. 35vik07b.jpgVzpomeňme na nedávné případy šíření filmů Simpsonovi nebo Vratné lahve na internetu.
Duševní vlastnictví, copyright a svobodná výměna informací představují jedno z nejdiskutovanějších témat dnešní doby a ústřední motiv letošního festivalu Ars Electronica, který se každoročně začátkem září koná v rakouském Linci. Během výstav, koncertů, performancí a sympozií se budou účastníci festivalu snažit vytyčit hranice a zákonitosti toho, čemu se začalo říkat nová kulturní ekonomika.
35vik07c.jpg"Jde o ekonomiku, v níž už informace nelze právními předpisy zapečetit nebo vytěsnit, ale v níž obíhají zcela nerušeně," píší organizátoři festivalu a svět zvou na "pohřeb věku copyrightu a duševního vlastnictví".
Festival Ars Electronica, jehož historie sahá do roku 1986, se pravidelně věnuje novým technologiím i médiím, a tomu, jak mění dnešní společnost a předurčují naši budoucnost. V minulých ročnících se dotkl například otázky soukromí v době policejních kamer rozmístěných po ulicích, vztahu těla a stroje nebo potřeby sexu v čase klonování, díky němuž se rozmnožování stává nadbytečností.

Ars Electronica probíhá v Linci od 4. do 9. října.

Snímky Ars Electronica: Fasádu hlavní budovy Ars Electronica Center navrhla německá umělkyně Nicole Knauerová. Letos na festivalu vystoupí mimo jiné Jan-Peter Sonntag a N-solab a Austin Young, Matias Viegener a David Burns.